Görüş Bildir

'Garibanlık Çok Zor'

Anasayfa > Gündem

Osman Caran, 17 kişinin öldüğü kazada torununu ve gelinini kaybetti. [Fotoğraf: AA]

Isparta'da tarım işçilerini taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu gelini ve torununu kaybeden Osman Caran, 'Çalışmaya mecburlardı. Önümüz kış. Odun, kömür alınacak, elde para, pul yok. Garibanlık çok zor.' diye konuştu.

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde tarım işçilerini taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu 17 kişinin hayatını kaybettiği kazada, Osman Caran; gelini Reyhan ve torunu Havva'yı kaybetti.

Kazada yaralanan 29 kişi arasında da Caran'ın eşi Elif ve diğer torunu Rabia var. Eşi Isparta'da, torunu Konya'da tedavi altında.

Osman Caran, bir yandan kaybettiği yakınlarının acısını yaşarken diğer yandan da çektikleri maddi sıkıntıları düşünüyor.

Caran, ailesinden 4 kişinin tarım işçisi olarak çalıştığını belirterek, 'Ben sağlam olsam ben de giderdim. Eşim, gelinim ve torunlarım ailemizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bahçelere elma toplamaya gidiyordu' dedi.

Gelir durumları kötü olduğu için tarım işçisi olarak bahçelere çalışmaya gittiklerini anlatan Caran, şunları söyledi:

'Önümüz kış. Odun, kömür alınacak, elde para, pul yok. Garibanlık çok zor. Eşim Isparta'da tedavi görüyor. Torunum Havva'yı ve gelinim Reyhan'ı kaybettim. Diğer torunum Konya'da tedavi altında. Biz çalışmaya mecburuz. Gelinim daha önce de kaza atlatmıştı ama yine de minibüslerle uzak bahçelere gidiyordu. Buna mecburduk, çünkü evimizin ihtiyaçlarını bunlar karşılıyordu.'

'Metin kaç polis'

Akşehir-Yalvaç yolundaki kaza, midibüs şoförü Metin Arslanalp'in midibüsün kapasitesinden fazla yolcu taşıması nedeniyle gerçekleşmişti.

Şarampole devrilen midibüsün kirlenen arka camına, aracın hareketinden önce yazıldığı anlaşılan bir yazıysa facianın nedenini özetler gibi. Camda, 'Metin kaç polis' yazıyor.

İddiaya göre, şoför, fazla yolcu nedeniyle ceza yememek ve jandarma ekiplerini atlatmak için belli yere kadar ikinci bir araçtan yararlanmıştı.

Önceki gün yaşanan kazada 17 kişi ölmüş, 29 kişi yaralanmıştı. Hayatını kaybedenlerin cenazeleri Akşehir'de toprağa verilmişti.

Al Jazeera

Kaynak: http://aljazeera.com.tr/haber/gariban...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?