Görüş Bildir
Haberler
Gargara Başına Dert Oldu: Alkollü Araç Kullandığı İçin Ehliyetine El Konulan Adamın Cezası İptal Edildi

Gargara Başına Dert Oldu: Alkollü Araç Kullandığı İçin Ehliyetine El Konulan Adamın Cezası İptal Edildi

Batuhan
28.11.2019 - 13:11

Kahramanmaraş'ta gargara kullandıktan sonra polisin alkolmetre ile yaptığı kontrolde 2.00 promil alkollü çıktığı için bin 2 lira para cezasına çarptırılan, ehliyetine de 6 ay süre el konulan Mehmet Yaşar, hastaneden alkolsüz olduğunu gösteren kan tahlili ile mahkemeye başvurdu. Mahkeme, alkolmetrenin kalibrasyonun ayarının bozuk olma ihtimalinin bulunduğuna kanaat getirerek cezayı iptal edip ehliyetin de Yaşar'a iade edilmesine karar verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bir kamu kuruluşunda memur olan Mehmet Yaşar, 17 Kasım gecesi aracıyla yola çıkmıştı

Bir kamu kuruluşunda memur olan Mehmet Yaşar, 17 Kasım gecesi aracıyla yola çıkmıştı

Alkolmetre 2.00 promil gösterdi

Alkolmetre 2.00 promil gösterdi

Çıkarken de boğaz ağrısı şikayetiyle gittiği doktorun verdiği ağız gargarasını kullanan Yaşar, uygulama yapan polisler tarafından durduruldu. Polisin uzattığı alkolmetreyi üfleyen Mehmet Yaşar, 2.00 promil alkollü çıktı.

"Polis tahlil için hastaneye gönderdi"

"Polis tahlil için hastaneye gönderdi"

Alkol kullanmadığı için çıkan sonuca şaşırdığını belirten Mehmet Yaşar, 'Evden çıkmadan önce belirtilen ölçüde ağzıma gargara alarak çıktım ve aracıma binmeden önce de çöp kutusuna tükürdüm. Aracıma bindikten bir dakika sonra evimin yakınında bir polis çevirmesine denk geldim ve burada bana alkol testi yapıldı. Ben de kendimden emin bir şekilde üfledim ve polis memuru 2.00 promil alkollü olduğumu söyledi. Çok şaşırdım ve hayatımda alkole yer olmadığını polis memuru arkadaşımıza söyledim. O da benim halimden alkollü olmadığımı düşündüğünü, ancak cihazda 2.00 promil olarak kayda girdiği için işlem yapması gerektiğini, ehliyetime 6 ay el koyup bin 2 lira da para cezası keseceğini söyledi. Polis memuru ayrıca bir ekip otosuyla beni hastaneye göndereceğini, kan tahlili yaptırması durumunda da alkollü olmadığımı ispat edeceğimi söyledi. Başka bir polis ekibiyle hastaneye gittik ve yapılan tahlil sonucunda da kanımda alkole rastlanmadığını belirttiler ve hemen ertesi gün yazılan ceza, tahlil sonucu ve doktorun reçetesiyle birlikte sulh ceza hakimliğine itiraz dilekçesi verdik' dedi.

Mahkeme itirazı inceledi

Mahkeme itirazı inceledi

Mehmet Yaşar'ın itirazını inceleyen Kahramanmaraş 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi, cezanın iptal edilip ehliyetin de Yaşar'a iade edilmesine hükmetti.

Karar üzerine Mehmet Yaşar, ehliyetini geri aldı

Karar üzerine Mehmet Yaşar, ehliyetini geri aldı

Hakim, kararın gerekçesinde Adli Tıp Kurumu'nun bilimsel raporuna göre her saat başı kandaki alkol oranının 15 promil düştüğü, alkolmetreyle yapılan ölçüm ile kan tahlili arasında 25 dakika olduğuna dikkat çekerek, 'Her iki ölçüm arasındaki yüksek fark gözetildiğinde alkolmetre ölçüm cihazının kalibrasyon ayarının bozuk olma ihtimalinin bulunduğunu' kaydetti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
101
19
10
3
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
hakan Şentencere

bende yıllar önce alkollü olmadığım halde ehliyetimi vermek zorunda kalmıştım.Polis kontrolü sırasında alkol metreyi üfletmişlerdi ve 1.98 promil alkol çıkmı... Devamını Gör

serhat akşahin

Heee başka ekipde gelecek sanki. Tır arka bagajımdan arka lastiğe kadar üzerime çıkıp birde neden frene bastın demişti. Polis çağırınca aranızda halledin dem... Devamını Gör

Gameover

Ülkenin onca sorunu varken haber diye bu olayımı paylaşıyorsunuz

Sometimes

merak edip girip okumuşsun ama

Pent

Lan hadi alkolü bıraktık, gargara da kullamaz olduk ya ayıp bee