Fransa'daki Gösterilere Sarı Yelekliler de Destek Veriyor: Grev Önümüzdeki Hafta da Devam Edecek

 > 
36PAYLAŞIM

Fransa’da yaşanan genel grev hayatı durdururken emeklilik reformuna karşı çıkan göstericilerin eylemlerine hükümet karşıtı protestolarıyla bilinen Sarı Yelekliler de katıldı. Grevin önümüzdeki hafta da devam edeceği açıklandı. 

Euronews'ten Hüseyin Koyuncu'nun haberine göre, 5 Aralık'ta ulaşım sektörü ile başlayan grevler, hafta sonu farklı alanlara yayıldı. Geçen yıl başlayan ve gittikçe hız kaybeden Sarı Yelekliler ise bu grevle tekrar sokaklarda güçlenmeyi hedefliyor.

Hükümet ise işçi sendikaları ile Sarı Yeleklilerin bir bütün halinde eylemelere devam etmesinden endişeli.

Grevlere gelecek hafta da devam edeceklerini açıkladılar

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, ülkenin emeklilik sisteminin reforme edilmesi konusunda kararlı olduklarını vurguladı. Buna karşı ülkenin en öneli işçi sendikaları CGT ile Sud Rail, "hükümetin tutumu ne olursa olsun" grevlerin gelecek hafta da devam edeceğini duyurdu.

800 binden fazla insan sokağa çıkmıştı

Grevler cumartesi günü de devam ederken ulaşım, eğitim ve sağlık hizmetlerinde büyük kesintiler yaşanıyor. Perşembe günü 800 binden fazla insanın sokaklara çıktığı rapor edildi.

Fransa’da Son Yılların En Büyük Grevi: Gösterilere Katılanların Sayısı 800 Bini Aştı - onedio.com
Fransa’da Son Yılların En Büyük Grevi: Gösterilere Katılanların Sayısı 800 Bini Aştı - onedio.com

Perşembe günü özellikle Paris’te yaşanan protesto eylemlerinde, polisin bazı eylemcilere aşırı şiddet uyguladığı videolar sosyal medyada tartışmalara sebep oldu.

Bağımsız muhabir NnoMan tarafından yayınlanan videoda, iki polisin yerde kalan bir göstericiyi darp ettiği görülüyor. Fakat polislerin daha sonra eylemciyi gözaltına almandan olay yerinden kaçmaları ise tepkilere sebep oldu.

Paris Savcılığı görüntülerdeki polisler hakkında "kamu otoritesine sahip kişiler tarafından şiddet eylemi" suçundan soruşturma başlattı.

Anadolu Ajansı muhabiri de yaralanmıştı

Aynı gün Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Mustafa Yalçın, polisin attığı gaz kapsülünün yüzündeki maskeyi delmesi sonucu gözünden yaralanmıştı. Ayrıca iki Fransız gazeteci Taha Bouhafs ve Gaspard Glanz polisin sert müdahalesi sonucu yaralandı.

Ayrıca iki Fransız gazeteci Taha Bouhafs ve Gaspard Glanz polisin sert müdahalesi sonucu yaralandı.

Fransa'da grev neden başladı?

Metrolar Çalışmayacak, Uçuşlar İptal: Macron'un Emeklilik Reformuna Karşı Milyonlarca Kişi Greve Gidiyor - onedio.com
Metrolar Çalışmayacak, Uçuşlar İptal: Macron'un Emeklilik Reformuna Karşı Milyonlarca Kişi Greve Gidiyor - onedio.com

Hükümetin üzerinde çalıştığı reform, emeklilikte memur ve işçi ayrımını, ayrıcalıkları kaldırmayı, emeklilik yaşını kademeli olarak 62'den 64'e çıkarmayı öngörüyor ve onlarca sektörü olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Greve katılanlar kimler?

Greve gidenler arasında Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi Air France çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, acil servis görevlileri de dahil sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım işçileri, postane çalışanları, taksi ve nakliye şoförleri, elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF, otomotiv üreticisi Renault ve rafineri çalışanları bulunuyor.

Fransa'da bu büyüklükte iş bırakma eylemleri en son 1995 yılında gerçekleşmiş ve ülkede üç hafta boyunca her kesimde grevler yaşanmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir