Finlandiya Eğitim Sisteminin Bel Kemiği: Finlandiya’da Öğretmen Olmak

 > -
Abone ol

Son zamanlarda Finlandiya’daki eğitim sisteminin ne kadar iyi olduğu, ne kadar özgür düşünen, ne kadar başarılı öğrenciler yetiştirdiği konuşuluyor ancak bu noktada Finlandiya’daki öğretmenler pek az konuşuluyor. İşte biz size Finlandiya’nın eğitim sisteminin dünyada örnek gösterilen bir eğitim modeli olmasını sağlayan Finlandiyalı öğretmenleri anlatacağız.

1. Finlandiya’daki eğitim fakülteleri Tıp eğitimine denk bir eğitim veriyor.

Bir öğretmen asgari 5-6 yıl eğitim alıyor. Bu durumu “öğretimin bizim için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi, en az insan hayatı kadar değerli” şeklinde açıklıyorlar.

2. Öğretmenler kendilerini asla yeterli bulmuyor ve sürekli olarak yenilikleri, gelişmeleri takip ediyorlar.

2001 değerlendirmesine göre Dünya’daki en iyi öğretmenler sıralamasında birinci olsalar da “biz yeterince iyi değiliz, bu halde bile en iyi bizsek kötüleri düşünmek dahi istemiyoruz” diyecek kadar da tevazu sahibiler.

3. Finlandiya eğitim fakültelerinin birinci önceliği “özerk öğretmenler” yetiştirmek.

Çünkü Finlandiya’da bir müfredat yok, öğretmenler kendi sınıflarının durumuna göre çok geniş bir yetki alanına sahip ve istediği müfredatı uygulayabiliyor.

4. Finlandiya’da öğretmenlerin üzerinde müfettiş, denetleme gibi baskı unsurları yok.

Finlandiya’daki öğretmenler son derece özgür, devlet verdiği eğitime o kadar güveniyor ki öğretmenleri haricen bir de denetlemeye tabii tutmuyor. Kendi kararlarını kendi veren öğretmenler, aynı zamanda kendi otokontrol mekanizmasına da sahip oluyorlar.

5. Devletin kontrol etmemesi öğretmenleri rahatlığa itiyor mu?

Kesinlikle hayır, en baştan beri dediğimiz gibi öyle üst düzey bir seçme ve eğitim sürecinden geçiyorlar ki öğretmenler bu özgürlüklerini araştırma temelli eğitim için kullanıyorlar.

6. Öğretmenlere ülkenin her köşesine medeniyet taşıyan kişi gözüyle bakılıyor.

70’lerde ve 80’lerde sıkı bir devlet kontrolü, sıkı sıkıya bağlı olunması gereken bir müfredat programı varken bunun yanlışlığını görüp 90’lardan itibaren Finlandiya tamamen öğretmenlerin son derece yüksek standartlarda eğitilmesi gerektiğine hükmediyor. Devlet kontrolü tamamen kalkıyor, öğrencilerinin durumundan, eğitimlerinden, müfredattan tamamen okulların sorumlu olması gerektiğine karar veriyorlar. Ve bu başarıyı getiriyor. Merkezi bir yönetimin getirdiği bölgesel sıkıntılar, sorumluluk o bölgenin öğretmenlerine verilerek aşılıyor. Bu sayede her öğrencinin içinde bulunduğu koşullardan bağımsız olarak, eşit bir eğitim görmesi sağlanıyor.

7. Finli öğretmenleri bu derece başarılı yapan şey kesinlikle çok akıllı olmaları değil.

Çünkü eğitim fakülteleri öğrencilerini zekalarına göre seçmiyor. Bizdekine benzer bir sınav sonucunda yüksek puan alanları okula kabul etmiyor. Öğretmen olacak kişiler birçok aşamadan geçtikten sonra fakülteye kabul ediliyor ki bunların arasında zekadan önce gelen iyi ilişkiler kurabilme, empati yapabilme, çocukların düzeyine inebilme, araştırmacı bir kişiliğe sahip olabilme gibi kriterler daha ön planda. Yani son derece parlak, zeki ve yaratıcı bir birey olabilirsiniz ama bunlar Finlandiya’da öğretmen okullarına kabul edilmeniz için yeterli değil. Öğretmen olmak için üniversitelere başvuran her 10 kişiden sadece biri bu hakkı elde edebiliyor.

8. Öğretmenlerin staj aşaması bildiğinizden çok farklı.

Staj sadece yapılmış olması için yapılan bir şey değil ya da sınıfta oturup ders izlemek veya bir defa ders anlatmak değil. Öğretmen adayları sürekli öğrencilerle bir araya geliyor ve onlarla nasıl bir eğitim verilmesi gerektiği üzerine konuşuyorlar. Bu öğrenciler sürekli değişiyor ve öğretmen adayları tüm günlerini okullarda geçiriyor.

9. Öğretmenlerin hepsi master derecesine sahip.

Eğitimlerinin son yıklarında öğretmenler vakitlerinin yarısını okullarda harcarken diğer yarısını da genellikle pedagojik eğitim üzerine master çalışmaları için harcıyorlar. Her biri en az bir yabancı dil bilen öğretmenler pedagoji üzerine de master eğitimi alıyorlar.

10. Öğretmenler uluslar arası arenada alınan dereceleri nihai bir amaç olarak değil aldıkları eğitimin bir yan ürünü olarak görüyor.

Haliyle amaçlarına ulaşmış olarak kabul etmiyorlar kendilerini. Onların varmak istediği ulusal hedefleri, eğitimli, verimli bir nesil yaratma tutkuları ve amaçları var. Haliyle bu amaç doğrultusunda ilerlemek onları ziyadesiyle başarılı kılıyor.

11. Sonuç olarak, Finlandiya öğretmen eğitim sistemi, tamamen bağımsız, sorumluluk sahibi, öğretmeye ve öğrenmeye aç, kendi kontrolünü kendi yapan ve hazırladığı müfredat ile araştırmacı, düşünen bireyler yetiştirmeye yönelik çalışan öğretmenler yetiştirmek için işliyor.

Bunda son derece başarılı oldukları aşikar ama bu onlara yetmiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
charlie-harper

Bizim ülkemizde de 30-40 yıl önce öğretmenler o kadar önemliydi.. Önce eğitimi bok ettiler, sonra müfredatı, sonra öğretmenleri, sonra da öğrencileri.. En son olarak da doğru düzgün iş yapmadığı halde, aylarca yattığı yerden maaş aldığı halde, girdiği derslerin de yarısını hoş yarısını boş geçirdiği halde her halttan şikayet eden, maaşını beğenmeyen on binlerce öğretmen olduğunu iddaa eden memur yetiştirdiler.. Millet olarak bizi kandırdılar desek yerler mi? Bize de inanırlar mı? Ya da inanmış gibi yaparlar mı? En büyük darbeyi cehalet vurmaz mı? Ayrıca bkz. Ben mi getirdim mk evlatlarını!!! Not: Şerefli "öğretmen"lerimizi ve memurlarımızı tenzih ederim.

busra-kus3

Gıybeet çekkemiyyollar bizzziiii (trol yorum saldırmayın)

zehra-ozbay

Evet bugün de okulun 3. günüydü,son sınıfım ve öğretmen gelip "Ben hepinizi kurtaramam kusura bakmayın" dedi

spasiva-beybi

Eğitim ile insanlara neyi düşünmeleri değil nasıl düşünmeleri nasıl muhakeme etmeleri öğretilmelidir.Bunun için de üzerinde önemle durulması gereken iki disiplin var mantık ve felsefe.Bizde her ikisi de malesef berbat bir şekilde veriliyor. Öğretmenlerin kendileri bile dünyadan bihaberler.Fransada da öğretmen okulları çok zordur.Bakalorya dedikleri sınavlar var ve mülakatta felsefe soruyorlar.Mesela gerçek kavramı üzerine konuşalım diyorlar. Bu soruyu bizim öğretmenlere bi sorun bakalım ne cevaplar gelecek,eminim gülmekten ölürüz hep beraber. Ne nitelikli öğretmen ne doğru dürüst müfredatımız var.Küçücük çocuklara din dersi veriyoruz,hem de sanki sünniislam inancı tek hakikatmiş gibi insanlara dayatıyoruz.Bizdeki eğitim sistemi içinde okuduğunu anlayabilen insan bile yetişmiyor. İnternet üzerindeki tartışmalara bakın insanlar birbirinin ne dediğini anlamıyor. Siz felsefi düşünceyi öğretmezseniz,bilimsel yöntem yerine safsata usullerini öğretirseniz o ülkeden hiçbir bok olmaz.

kgzeli35

Finlandiya'da eğitim görmek isterdim diyeceğim ve yorumları BEGENMYOSAN DEFL GT ÜLKEDE ciler basacak

Görüş Bildir