Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Finansal Fair-Play Kuralları Değişti

 > -

Avrupa futbolunda rekabeti arttırmak için ortaya konan UEFA Finansal Fair-Play Kuralları'nda değişikliğe gidildi.

UEFA yeni yatırımcılara kulüpleri daha çekici hale getirmek ve rekabeti artırmak amacıyla Finansal Fair Play (FFP) kurallarını güncelledi.

FFP ile kulüplerin kendi olanaklarının ötesinde harcamalar yapmasını ve büyük kayıplar yaşamaması için para cezaları ya da UEFA mücadelelerinden men edilme cezası uygulanıyordu. Avrupa'nın dev kulüplerinden Manchester City, Paris Saint-Germain ve Inter'in de finansal kurallar nedeniyle tehdit altına girme ihtimali, geçtiğimiz ay UEFA Başkanı Platini'yi harekete geçirdi ve Platini, kuralların hafifletileceğinin sinyallerini verdi.

Prag'da UEFA İcra Komitesi toplantısının açılış gününde yapılan birleşimde UEFA, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek ve kulüplerin yeniden yeniden yapılanması, devralma ve yatırım konularında daha kapsamlı değişiklikler hakkında kulüplere yetki verecek olan değişiklikleri onayladı.

Platini yaptığı açıklamada "Yeni düzenlemeler var olan kurallar için genişleme ve güçlendirilme amacı içeriyor. Finansal Fair Play'in genel hedefleri aynı kalıyor. Kemer sıkma politikalarından sürdürülebilir büyüme ve kalkınma için daha fazla fırsat sunacak aşamaya daha yeni ulaştık" diye konuştu.

Avrupa Kulüpler Birliği Başkanı Karl-Heinz Rummenigge yeni kuralların var olan kurallarına ilkesel olarak ters düşmediğini ve uzun vadede kulüplerin güçlenmesine yardımcı olacağını düşünüyor.

Rummenigge, "FFP kuralları, kulüplerin kendi ekonomik durumunu kontrol etmek için çok önemli bir araçtır. Kuralların yeni hâli Finansal Fair Play ilkelerine uygun mükemmel bir sistem. Bu nedenle, biz Avrupa Kulüpler Birliği olarak FFP kurallarında çalışmalarını sürdürmeye devam etmek için kulüplere çağrıda bulunuyoruz" şeklinde konuştu.

Eurosport

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir