Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Filistin'i Savunurken Buldozer Tarafından Ezilerek Öldürülen Bir Aktivist: Rachel Corrie

7bPAYLAŞIM

ABD'li aktivist Rachel Corrie, barış için gittiği Gazze'de İsrail kuvvetleri tarafından öldürüleli 15 yıl oldu.

İsrail-Filistin çatışması hepimizin aşina olduğu bir konu.

1947'den beri Filistin'de işgalci ve baskıcı politikalar yürüten İsrail'e, dünya üzerindeki vicdan sahipleri tepki gösteriyor.

İsrail'in bu politikalarına karşı duran pek çok sanatçı ve entelektüel mevcut. Bu isimlerden biri Roger Waters.

Efsanevi rock grubu Pink Floyd'un kurucu isimlerinden olan Waters, prensip olarak politikalarını boykot ettiği İsrail'de konser vermiyor ve benzer bir tutum geliştirmeyen meslektaşlarını sert bir şekilde eleştiriyor.

Bunlardan biri de Jon Bon Jovi'ydi...

Jon Bon Jovi grubuyla İsrail'de konser vermekte sakınca görmediğini açıklayınca Waters "Rachel Corrie'yi buldozerle ezenlerle birlik oldun" diyerek onu eleştirmişti. 

Peki kimdi Rachel Corrie? Neden önemliydi?

2003 yılında bir okul projesi dahilinde Gazze'ye gelen Rachel Corrie, ABD'li bir üniversite öğrencisi ve aktivistti.

Tansiyonun son derece yüksek olduğu 'İkinci İntifada' döneminde Gazze şeridinde eylemlere katıldı ve Filistin hareketine destek verdi.

Corrie, basına yansıyan eylemlerin birinde vatandaşı olduğu ABD bayrağını, İsrail yanlısı politikasından dolayı paramparça etmişti.

Gelişinin ikinci ayında, Refah kentine gitti ve burada eylemlerine devam etti.

Yerel halkın barınaklarını yerle bir etmek için orada bulunan buldozerlere kendini siper etti ve geri çekilmeleri için uyarıda bulundu.

İsrail güçlerinin kontrolünde olan buldozer, bu çağrıya kulak asmadı ve genç aktivistin bedenini çiğnedi.

Corrie, olay sonrası kafatası ve kaburgalarında oluşan ağır hasar neticesinde olay yerinde can verdi.

Yapılan ilk müdahalelere rağmen kurtulamamıştı.

İsrail yetkilileri yaşananların bir "kaza" olduğunu ve buldozer sürücüsünün Corrie'yi görmediğini iddia etti.

Corrie'nin orada bulunan arkadaşları ise buldozerin bilinçli olarak onun üzerine sürüldüğüne dair ifadelerde bulundular. Mahkeme de aile tarafından açılan bütün davaları reddetti.

2016'da kaybettiğimiz usta aktör Alan Rickman da, Corrie için anlamlı bir projeye imza atmıştı.

2016'da kaybettiğimiz usta aktör Alan Rickman da, Corrie için anlamlı bir projeye imza atmıştı.
2016'da kaybettiğimiz usta aktör Alan Rickman da, Corrie için anlamlı bir projeye imza atmıştı.

Rickman 2006 yılında "Benim adım Rachel Corrie" adlı bir tiyatro oyunu sahneledi. Oyun müteveffa aktivistin günlükleri ve e-posta yazışmalarından hareketle oluşturulmuştu ve Londra'da sahnelendi.

Rachel Corrie, hayatı ve ölümüyle Filistinliler ve Filistin davasına destek veren dünya vatandaşları için bir sembol haline gelmiş durumda.

Ölü bedeninin ayırt edici olması amacıyla ABD bayrağıyla sarılması, ne olursa olsun acı bir ironiydi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eski-acik

Onedio, korkma tasma takmazlar (yoksa çoktan taktılar mı) soykırım yapılıyor Filistinde diyebilirsin ve buna karşı olan ünlülere yapılan medya baskılarını, lobi baskılarını anlatabilirsin. Tıpkı aşağılık ermeni lobilerinin Türklere yaptığı gibi.

gzm-ynklr

Yazık

psyhedelichead

Zulüm bizdense ben bizden değilim diyen güzel kız.. Unutulmadı unutulmayacak da

basak-cakmaktepe

Hocam Alan Rickman’ı bu senenin basında mı kaybettik? Haberleri biraz güncel mi tutsak?

koray-polat

Aaaa. "Gavur", "Müslüman" için canını mı feda etmiş? Kesin Amerika'nın oyunudur. Çünkü kafirlerin hepsi cehenneme gidecek. Tüm dünya da Müslümanlara düşman. Yok yok kesin Amerika'nın oyunu.

sagirdirlardilsizdirlerhakkado

☺ Kurani Kerime göre bu ölen kadın ve öldükleri insanda cehenneme gidecek.Çünkü cogu filistinliler özgür Filistin istiyor.Aynı Türkiye İsrail gibi kendileri kanun yapmak istiyorlar.Buda sırktir ve nasıl turkiyedekiler cehenneme gidiyor onlarda cehenneme.Tabi Turkiyeye nispeten daha fazla gercek musluman mevcut.Evet Tüm dünya muslumanlar düşman suandan ondan önce müslümanlar ya hapiste ya savaşta yada mezardalar.Nitekim dünya mumine zindan kafire cennettir.

Gizli Kullanıcı

Aslında İslam o kadar da karmaşık değildir. Müslümanlar olarak "Tanrıcılık" oynamayı çok seviyoruz. Kimin nereye gideceğini Allah bilir ve o karar verir. Kuran'da apaçık bildirilenler dışında (Ebu Leheb ve bir takım sahabiler vs) insanlar için cennetlik-cehennemlik demek sakıncalıdır. Ama diğer modern dünya insanları gibi müslümanlar da fazlasıyla kibirli ve özünü fazla önemsiyor, bu yüzden herkes Tanrıcılık oynamayı, başkalarının kaderine karar vermeyi pek sever.

kemal-tasali

ben ce çok müslümandan daha çok cenneti hakkediyor

Görüş Bildir