FIBA'dan Müslüman Sporcuların Başörtüsü ile Basketbol Oynamasına Yeşil Işık

 > 
46PAYLAŞIM

2014 yılından bu yana çeşitli basketbol oyuncuları birlikleri tarafından verilen mücadele başarıyla sonuçlanmak üzere. Uluslararası basketbol otoritesi FIBA'nın kurallarından birinde bulunan 'başa takılan ekipman, giysi veya mücevher' ifadesi yüzünden Müslüman kadın sporcuların büyük liglerden mahrum kalması söz konusuydu. Fakat yapılan bir imza kampanyası ve yerel liglerden gelen baskı sonucu FIBA, ayrımcılığı ortadan kaldırmak için konuyu masaya yatırma kararı aldı...

Müslüman kadın basketbolcular, basketbol otoritelerinin onayladığı yeni önerge sayesinde spor yaparken başörtü takma mücadelesini kazanmak üzereler.

BuzzFeed'in haberine göre Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) yaptığı açıklamada, "Merkez Kurulu, Teknik Komisyon tarafından oyuncular tarafından başörtüsü takılmasına izin veren yeni bir öneriyi onayladı" dedi. 

"Bu yeni kural, oyundaki riski en aza indirgemek, sakatlanmalara karşı korunmak ve forma renginin tutarlılığını korumak amacıyla getirildi" sözlerini ekledi.

FIBA başörtüsü konusundaki yasak üzerinde 2014 Eylül ayından bu yana çalışmalar yapıyordu.

#FIBAAllowHijab (FIBA Başörtüsüne izin ver) kampanyası Change.org üzerinde 132,444 imza aldı.

Kural 4.4.2'ye göre: "Oyuncular diğer oyunculara yaralanma veya sakatlık verebilecek ekipman ya da kıyafet giyemezler. Sarık veya başörtüsü, saç aksesuarları ve mücevher kullanmaya izin verilmez."

Fakat son yıllarda Müslüman kadın basketbolcuların sayısındaki artış FIBA'yı müsabakalar sırasında dini sebepler yüzünden takılan başörtüsü konusunda kuralları revize etmeye itti.

FIBA'nın yasağı dolayısıyla basketboldan uzak kalan sporcu Bilqis Abdul-Qaadir sevincini attığı Tweetle paylaştı.

"Beni motive ediyor. Spora yeniden başlamam lazım. FIBA bu hafta değişikliği yapabilir."

"Ama FIBA başörtüsü kullanan bir Müslüman kadının basketbol oynadığını 3 yıl önce de izleyebilirdi..."

Basketbolcu Asma Elbadawi yeni değişikliklerle ilgili BuzzFeed habere şunları ifade etti,

"Bu yasağı kaldırmak halihazırda basketbol oynayan kadınlar için tarihi bir değişiklik olacak çünkü WNBA gibi liglere kadar çıkabilecekler. Ayrıca genç Müslüman kızlara da rol modeller olmasını sağlayacak."

23 yaşındaki Kike Rafiu ise çalışmalarının sonuç veriyor olmasından mutlu olduğunu ifade etti.

Bosna Hersek asıllı Amerikalı basketbolcu Indira Kaljo imza kampanyasını ilk başlatan isimler arasındaydı.

"Bu spor benim 9 yaşımdan beri tutkum oldu ve profesyonel olarak oynamaya devam etmek istedim. Ama ben ve daha birçok kadın inancımız yüzünden bundan mahrum kalıyorduk."

Mart ayında Dünya Oyuncular Birliği, 8 ulusal basketbol oyuncuları birliği adına FIBA'ya resmi bir talepte bulundu.

FIBA'ya ayrıca Hint ve Orta ve Uzak Doğu Basketbol federasyonlarından da konu hakkında talep gelmişti.

FIBA'ya ayrıca Hint ve Orta ve Uzak Doğu Basketbol federasyonlarından da konu hakkında talep gelmişti.
FIBA'ya ayrıca Hint ve Orta ve Uzak Doğu Basketbol federasyonlarından da konu hakkında talep gelmişti.

Önümüzdeki günlerde yeni önerge konusunda resmi bir açıklama yapılması bekleniyor.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sude-rumeysa-sahin

Gayet yerinde bir şey olmuş bence. Müslüman olmasam da herkes istediği sporu yapabilmeli.

humanistkus

Özgürlük güzel, herhangi bir insanın spor karşılaşmasında başına örtü takmasının çok büyük bir olay olduğunu düşünmüyorum. Ama bazı ülkelerin vatandaşlarını doğal saçlarıyla serbest dolaşmasını "yasaklayacak" kadar baskılamasını da göz önünde bulundurmalı FIBA. Zorla örtülenleri, tehdit edilenleri de göz önünde bulundurmalılar...

marv

hay türbanınızı sikeyim amk herşeyleriyle dört dörtlük müslümanlar,diğer bütün dini vecibelerini harfiyen yerine getirirler ilimde bilimde çığır atlamışlardır,teknoloji onlardan sorulur ve şu an tek dertleri türban aq.burnunuz boktan kurtulmuyor elin hristyanı ateisti yahudisi feleğinizi sikiyor bunların dertleri türban.

ladystoneheartt

TÜRBANA KÜFÜR EDECEK KADAR DÜŞMÜŞ AHLAKSIZ ADAM SEN ORADAN AĞIZDAN TÜKÜRÜKLER SAÇARAK KÜFÜRLERİNİ SAVURUNCA ÜLKE GELİŞMİYOR BİR ZAHMET SEN BİR ÇALIŞMA YAPTA BİR GÖRELİM DESEM ÜLKEDE DESTEK VERMEZLER DER SIYRILIRSIN HADSİZ KÖPEK

Gizli Kullanıcı

aşağıda bazı tipler gelmişler kapalı kadınların kılığına kıyafetine inancına laf ediyorlar. sizin gibilere ne desem az gelir. sizin o medeniyetsiz çağ dışı gördüğünüz kapalı kadınlar hepinizden daha medeni ve özgürlük nedir bilen kadınlardır. zamanında başörtülüler sırf sizin bu aşağılık ön yargılarınız ve geri kafalılığınız yüzünden üniversiteye gitmekten mahrumlardı. bir insan kendini nasıl mutlu hissediyorsa öyle giyinebilmelidir ve toplumda da kendini böyle ifade edebilme hakkı vardır. özgürlük diye yakınmalarınız işte bu yüzden sahte geliyor. çünkü siz özgürlüğünüzü başkasının özgürlüğünü kısıtlama hakkı sanıyorsunuz. hayır efendim siz kimsiniz de başörtüsü takanların topluma karışma hakkını elinden almaya çalışıyorsunuz.

carsikapili

Soytariligin arapcasi. iyi o zaman futbolu salvarla, voleybolu carsafla, senkronize yüzmeyide hasemayla yapsinlar. elin gavuru saniyede trilyon resim ceken alet yapiyo bunlarda bedevilerin koyduklari yerde otluyo.bi bitmediniz amk.

ladystoneheartt

İNSANLARIN İNANCINA BU ŞEKİLDE LAF EDEMEZSİN İSTEDİĞİ SPORU İSTEDİĞİ KILIKLA YAPARLAR BUNU DİYENE KADAR SEN YAP HADİ BİR YAPTA BİZDE MÜSLÜMANLARA LAF EDEN İT NELER YAPMIŞ DİYELİM

Görüş Bildir