Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Feride'nin Kamran'a Duyduğu Aşkın ve Hayal Kırıklığının Yolculuğu: Çalıkuşu'ndan 17 Alıntı

354PAYLAŞIM

Osmanlı'nın son zamanlarında yaşamış Çalıkuşu Feride'nin aşk ve hayat ile yoğrulduğu hikayesinden hangimiz etkilenmedik ki? Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz eseri çoğumuzun favorileri arasında; sevildiği için sinema ve televizyona da uyarlandı.

Feride'nin, Feride Polat adındaki birinden esinlendiği de söyleniyor. Yani gerçek bir hikaye olması muhtemel. Okuyanını da izleyenini de derin bir duygu yoğunluğuna sokan çok değerli Çalıkuşu'ndan 17 alıntı... ❤️

#1 "Sevmek denen şeyin rolü bu kadar insanı yakıp titretecek bir şey olursa kendisi kim bilir neydi?"

#2 "O vakit, sadece gözlerim ağlamıştı. Bu gece gönlüm ağlıyor."

#3 "Derler ki; aşk, birine seni yok etme kudreti verip, bunu kullanmama hususunda ona itimat etmekmiş."

#4

"Kamran, biz asıl bugün birbirimizden ayrılıyoruz. Ben, asıl bugün dul kalıyorum... Bütün olan, geçen şeylere rağmen, sen yine bir parça benimdin; ben bütün ruhumla senin..."

#5

"Ben başkaları gibi değilim. Çok sevindiğim, mesut olduğum vakit, duygularımı sözlerle anlatamam. Mutlaka karşımdakinin boynuna sarılmak, onu öpmek ve hırpalamak isterim."

#6

"Yeni yakalanmış bir kuşun yüreği, göğsünde nasıl atarsa benimki de öyle atıyordu. Fakat zannederim ki beni bıraksa da artık kaçmaya kuvvet bulamayacaktım."

#7 "Üzülme Çalıkuşu, hiçbir şey kazanamadınsa; geçinmek, yaşamak ve tahammül etmek ne olduğunu da mı öğrenemedin? Bu az kazanç mı?"

#8 "Daha o gün anlamıştım Feride, ben ömrümce seninle sınanacaktım. Çünkü insan daima en sevdiğiyle sınanır..."

#9 "Saklamaya çalışma, nafile. Sevda, çocuk gözlerinden uyku gibi akıyor."

#10

Pür ateşim açtırma benim ağzımı zinhar,
Zalim, beni söyletme, derunumda neler var;
Bilmez miyim ettiklerini, eyleme inkar,
Zalim, beni söyletme, derunumda neler var!

# 11 "Felaketi ağır ağır haber vermek testere ile adam kesmeye benzer."

#12

Yavrularını tehlikede gören bir ana kuş hırçınlığıyla üstlerine titrediğim bu şeyler, sonbahar yaprakları gibi birer birer sararıyor, dökülüyor. Daha yirmi üç yaşıma girmedim; yüzümden, vücudumdan çocukluğun izleri silinmedi; halbuki gönlüm, baştan başa bütün sevdiklerimin ölüleriyle dolu.

#13 "İnsan birini sevmek felaketine uğradı mı esir gibi bir şey oluyor..."

#14

Ah, bu erkekler! Hepsinde aynı gurur, aynı kendini beğeniş. Bizim de bir kalbimiz olduğunu, bizim de "mutlaka" isteyecek bir şeyimiz olabileceğini, bir türlü akıllarına getirmek istemiyorlar.

#15

#16

"Üşümek mi? İnsanın içinde güneş yanarken üşümek mi? Bu akşam gökyüzü bana batıdan doğuya kadar dallarını uzatmış bir ağaç gibi göründü; yavaş yavaş sallandıkça, üstümüze beyaz çiçeklerini döken kocaman bir yasemin ağacı!"

#17 "Sanki o gözleriyle baktıkça içimdeki serçeler besleniyor."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gam6

kalbime değen bir paylaşım :)

sah-nar

süper

Gizli Kullanıcı

Güzel çalışma olmuş çok teşekkürler.

kemalist-asya

kalbim eridi şu an

irem-kabatas

Bana özel falan mı yaptınız çıldırıyorum şu an :D

Görüş Bildir