Görüş Bildir

Fazıl Say Kaz Dağları'nda Altın Arayan Şirketin Genel Müdürüne Seslendi: 'Yazıklar Olsun'

Haberler
> Fazıl Say Kaz Dağları'nda Altın Arayan Şirketin Genel Müdürüne Seslendi: 'Yazıklar Olsun'

Fazıl Say, Kanadalı şirket Alamos Gold’un Türkiye’deki şirketinin genel müdürü Ahmet Şentürk'ün Kaz Dağları'nda ‘Su ve Vicdan Nöbeti’nde olanlar hakkında '30 yıldır bekliyoruz, 3-5 ay daha bekleriz' sözlerine tepki gösterdi. Say “Hiç mi anlamadı bu adam bunca insanın neyi protesto ettiğini! Yazıklar olsun” ifadelerini kullandı.

Besteci ve piyanist Fazıl Say, Doğu Biga Madencilik Genel Müdürü Ahmet Şentürk'ün, Kaz Dağları'nda devam eden 'Su ve Vicdan Nöbeti'ne yönelik '30 yıldır bekliyoruz, 3-5 ay daha bekleriz' sözlerine tepki gösterdi.

Instagram hesabı üzerinden tepkisini dile getiren Say şu ifadeleri kullandı:

'Hayret bir şey ya!! Madencisin demek doğa katliamı yapacaksın mı demek? Hiç mi anlamadı bu adam bunca insanın neyi protesto ettiğini! Yazıklar olsun! Doğanın yaşamın değerini bilmedikten sonra, bu gezegende bu doğada aydınlık bir gelecek için üretmedikten sonra ne değeri kalıyor madenin de paranın da sen söyle kardeşim!!! 30 milyon yıl diyorsun. 30 milyon yılda insanoğlu evrim geçirdi!'

Açıklamaları tepki çekmişti:

Doğu Biga Madencilik Genel Müdürü Ahmet Şentürk, Kaz Dağları'nda 'Su ve Vicdan Nöbeti'nde olanlar hakkında söyledikleriyle gündem olmuştu. Kaz Dağları'nda yüzlerce ağacın kesilmesiyle başlayan kitlesel eylemler sırasında şirketin yenilenmesi gereken lisansı yenilenmemiş, Kanadalı Madencilik şirketi Alamos Gold'un Türkiye’deki iştiraki Doğu Biga Madencilik'in de faaliyetleri durmuştu. Ruhsat süresinin uzatılacağını düşündüklerini ifade eden Şentürk, '30 yıldır bekliyoruz, 3-5 ay daha bekleriz' sözleriyle halkın tepkisini çekmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
25
7
3
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?