Fark Yaratanlarda Bugün; İşitme Engellilere Müziği Tattıran İnsanlar

Eller Konuşur

Sabancı Vakfı’nın oplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programının dokuzuncu sezonunun dördüncü Fark Yaratan’ı, işitme engellilere müzik aracılığıyla yeni bir iletişim yöntemi oluşturan Eller Konuşur oldu.

Bugün hem dünyada hem de Türkiye’de işitme engelliler, haklarına erişim konusunda birçok sorunla mücadele ediyorlar. Bu sorunları görünür kılmak ve toplumsal dönüşümü yaratmak için, prodüktör Erdem Dilbaz ve rap sanatçısı Fuat Ergin, uzmanı oldukları alandan yola çıktılar ve yepyeni bir projeye imza attılar. Projenin adı “Eller Konuşur”.

Projede ilk olarak üç işitme engelli gençten oluşan DEF RAP grubu kuruldu. Grup üyeleri Oğuzhan Mete, Leon Tufan ve Erdem Karayel ile birlikte şarkılar yazıldı, koreografi çalışıldı. DEF RAP grubu artık sahneye çıkıyor, Fuat Ergin’in seslendirdiği şarkıyı işaret dili ve danslarla söylüyor.

Eller Konuşur, işitme engelli bireyler ile işiten bireyler arasındaki iletişim kopukluğuna müzik ve dansla çözüm olmayı hedefliyor. Oluşturdukları bu yeni müzik türüyle, işitme engellilerin müzik ve dansla ilgilenmelerinin imkansız olduğu yönündeki ön yargıları da yıkmaya yardımcı oluyorlar.

Eller Konuşur, işitme engellilerin yaşadıkları sorunları rap müzikle insanlara duyurdu. Kendilerini ifade etmeleri için yeni bir iletişim yöntemi ortaya çıkardı. İşitme engellilerin kendilerine güvenlerinin artmasına yardımcı oldu. Hem müzik dünyasında hem de işitme engellilerin hayatlarında kocaman bir fark yarattı.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mustafa-yazicioglu

Sezen Aksu'nun Onu Alma Beni Al şarkısını ilk duyduğumda "Ağan emmin her bir yerine" bölümünü "Alem Bilinen Bir Yerine" diye anlamıştım ben. Kaldı ki sözleri başka bir yerden okuyana kadar da doğrusunu yine anlamamıştım. Benim bu kına yakma olayındaki bakış açım daha geniş kitlelere yönelikmiş sanırım ağa ve emmi kurtarmıyor bende :))

neselienginar

Sener Sen'in en güzel dizisi. La dur benim bildigim baska dizisi yok zaten.

gzm-ynklr

Gönülden tebrik ediyorum. Bravo.

Gizli Kullanıcı

Ayağa kalkıp saatlerce alkışlamak istiyorum sizi...

Görüş Bildir