Faladdin'in Kurucusunu Deşifre Ettik! Biscolata Erkekleri'ne Taş Çıkartan Sertaç Taşdelen ve Faladdin'in Hikayesi

1.5bPAYLAŞIM

Faladdin'in kurucusu Sertaç Taşdelen'i ilk gördüğümüzde biz de inanamadık. Onun yanında Biscolata erkekleri kim ki :) Kendisi hem genç, hem başarılı, hem zeki. Ayrıca çok çalışkan ve çook çook yakışıklı. Buyrun birlikte bakalım Sertaç Bey'e ve çok popüler olan Faladdin uygulamasının hikayesine...

Faladdin uygulamasını hepimiz biliyoruz artık. Şimdi kabul edelim, ne zaman bir ortamda Türk kahvesi içilip fincanlar kapatılsa içimizden biri mutlaka Faladdin'e fal gönderiyor.

Zamanla bu ve benzeri fal uygulamaları o kadar rağbet görmeye başladı ki şu anda onlarca Falcı Bacı, Esmeralda gibi fal uygulaması var. Tarot, el falı, su falı da cabası...

Şu anda 1 milyonun üzerinde kullanıcısı olan Faladdin'in kurucusu ise Sertaç Taşdelen isimli genç bir girişimci.

Valla görünce biz de bir afalladık. Çünkü kendisi hali hazırda Alaaddin'in sihirli lambasından çıkmış gibi.

Aslında Sertaç Taşdelen'in falmış, tarotmuş bunlarla hiçbir alakası yok. Kendisi Bilkent Üniversitesi İşletme bölümü mezunu.

22 yaşında Dubai'de uluslararası bir şirkette yönetim danışmanı olarak iş hayatına atılıyor ve tek tek çıkıyor kariyer basamaklarını.

En sevdiği şeylerden biri de fotoğraf çekmek. Kadrajın önü arkası onun için fark etmiyor. Sergi de açmış, modellikle de yapmış.

Hatta Dubai'de katıldığı bir sergiyle Ayşe Arman onu 'Ortadoğu ve Balkanların en yakışıklı Türk'ü' ilan etmiş ve onunla 26 yaşında iken bir röportaj yapmış. O zamanlar bu fal sitesi henüz yok tabii.

Röportaj için tıklayın...

Sertaç Taşdelen çok pozitif biri ve hayat ona neyi sunarsa onu en güzel şekilde yaşamaya çalışıyor. Ama bir yandan da bu ofis ortamı, aşırı 'business' atmosfer biraz sıkmış onu. Bir gün kendi işini kurmak istiyor, ama nasıl?

İşte bu hikaye çok güzel... Aslında Faladdin'den önce ilk olarak Binnaz Abla internet sitesini kuruyor. Yani Türkiye'nin ilk online fal hizmeti veren web sitesi.

Nereden çıktı bu Binnaz Abla derseniz kendisi dünyalar tatlısı bir kadın veeee Sertaç Taşdelen'in bizzat annesi.

Bir gün Sertaç Taşdelen, arkadaşları ile kahve içerken içlerinden biri fal baktırmak istiyor. Binnaz Abla burada olsa şimdi ne güzel bakardı diyor. Çünkü Sertaç'ın annesi Binnaz Hanım çok güzel fal bakıyormuş.

Bunun üzerine fincanın fotoğraflarını çekip Binnaz Teyze'ye gönderiyorlar. Yıl 2011, o zaman 'whatsapp' bile yok. Messenger üzerinden Binnaz abla alıyor resimleri ve gördüklerini bir bir yazıyor.

Sonra her girişimci ruhlu insan gibi Sertaç Taşdelen de neden ben bunu paraya dökmüyorum deyip Binnaz Abla internet sitesini kuruyor. Sonra da Allah yürü yaa kulum diyor.

Annesi başlıyor bütün gün fal bakmaya. Fal talepleri arttıkça bakan kişileri de çoğaltıyorlar.

2017 yılında 'binnazabla.com' 350 kişinin istihdam edildiği, ABD ve Singapur'da da faaliyet gösteren uluslararası bir girişim haline geliyor. Üstelik rekora doğru koşuyor.

Yurt dışında faaliyetlere başladıktan sonra fark ediyorlar ki Binnaz Abla söylenmesi zor bir kelime. Tüm dünyanın rahatlıkla telaffuz edebileceği bir isim seçelim diyorlar ve hayatımıza "Faladdin" böyle giriyor.

İnanırsınız inanmazsınız o sizin bileceğiniz bir şey. Ne derler bilirsiniz 'fala inanmayın falsız da kalmayın. ' Bakın çağımızın filozofu Yıldız Tilbe bu konu hakkında ne demiş...

Ayrıca bu tarz mobil uygulamalar da size çok saçma gelebilir. Ama Sertaç Taşdelen'in hikayesi herkese iham verecek türden başarılı bir girişimcilik örneği. Tebrik ediyoruz...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bizdenizseveriz

dur bi fal atıyım

nil-new

milletin bebesi cin gibi

sevilay-ceylan

İşi kuran, götüren annesi bizzat. Ama unumu eledim, eleğimi astım misali tüm şöhreti oğluna malediyor. Sertacın hayatta başka bir başarısı yada işi yok

eelifataman

bizim üniye gelmişti seminere. aynılarını anlatmıştı. acayip yakışıklı, kendini aşmış, girişimci zekası uçmuş bi adam. doğru hamlelerle bugüne gelmiş. çok büyük bi ekiple çalışıyoruz falan demişti yani fallara cidden bakılıyormuş ama gece de göndersek fal geliyor bunu anlamıyorum...

sila-guzel2

Bu gece fal gönderme mevzusu şöyle. Herkes fal bilgisini bir programa yüklüyor. Herkes derken, bu işten anlayan kişiler. Programda bu bilgiler dahilinde sana falında ne olacağını söylüyor. Adam bir youtube videosunda anlatmıştı. Oranın yalancısıyım :)

cezerye4

en iyisi en tutarlısı fal diyarı.

Görüş Bildir