Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Evrenin Akılalmaz Büyüklüğünü Gösteren 9 Karşılaştırma

 > -

Evren hayal gücümüzü aşacak derecede büyük ve her megaparsec için saniyede 74,2 km hızla genişlemeye devam ediyor. Yani 10 megaparsec (yaklaşık 30 ışık yılı) ötedeki bir galaksi bizden saniyede 742 kilometre hızla uzaklaşıyor. Uzay boşluğunda en uzağa gidebilmiş insan yapımı alet Voyager -1 her gün 1 milyon 610 bin km hızla yol alıyor ama 40 yıl sonra ancak güneş sistemimizi geçebildi. Bu kadarı evrenin büyüklüğünü anlamak için yeterli olabilirdi ama 9 karşılaştırma ile durum daha net ortaya çıkıyor.

1. Everest gerçekten büyük ancak sadece Mars'ta Everest'ten 3 kat daha büyük bir dağ bulunuyor.

2. Her gün yaklaşık 500 bin insan doğuyor veya ölüyor buna karşın her gün 275 milyon yeni yıldız doğuyor veya yok oluyor.

3. Hiç yakıt ikmali yapmayacak tipik bir uçakla saatte 900 km hızla Dünya'nın çevresini dolaşmanız 2 günden az sürer. Aynı hızla Güneş'e ulaşmanız ise tam 19 yıl alır.

4. Dünya Güneş'in etrafında 1 yılda dönüyor. Güneş'in Samanyolu Galaksisi etrafında tam bir tur atması içinse tam 225 milyon yıl gerekiyor.

5. Açık havada gökyüzüne baktığınızda en fazla 2500 yıldız görebilirsiniz. Yalnızca Samanyolu Galaksisi'ndeki yıldız sayısı bundan 80 milyon kat fazladır.

6. Dünyada yaklaşık 7 milyar insan var. Galaksimizdeki yıldız sayısı ise bundan 28 kat fazla. Yani sırf bizim galaksimizde kişi başına 28 yıldız düşüyor.

7. Türkiye'de 81, bütün dünyada ise 2 milyon 469 bin 501 şehir var. Evrendeki galaksi sayısı ise bundan 80 bin 988 kat daha fazla. Yani her şehir başına 80 bin 988 galaksi düşüyor.

8. Güneş Dünya'nın kütlesinin 330 bin katı kadar bir kütleye sahip. Galaksimizin merkezindeki Sagittarus A isimli kara deliğin kütlesiyse bundan tam 4 milyon kat daha fazla.

9. Bizim için dünyamız biricik. Buna karşın sadece galaksimizde canlı yaşama olanak tanıyabilecek tam 40 milyar gezegen var. Kişi başına 5 tane.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmed-muhammed-mustafa

SİZLER DAHA KAİNATI YOKTAN VAR EDEN ALLAHIN SINIRLARINI VE İLMİNİN OLMADIĞINI BİLMİYORSUNUZ SİZLER ANCAK ZAN DAN BAŞKA BİRŞEY BİLMİYORSUNUZ ZAN İSE AHMAK İNSANLARIN UYDURDUKLARI SÖZLER VE FİİLLERDİR ALLAHIN YARATMADA VE İLMİNİ SİZ İNSANLAR TARTIŞMAK BİR KENARA DURSUN ANLAYAMAZSINIZ ONUN İÇİN KUR-AN-I KERİME BAKINIZ EVVELİN VE AHİRİN İLMİ ORDADIR

cem-dogan14

Sizler diye hitap etmis ve insanlarin Allahin sinirlarini ve ilminin olmadigini bilmiyorsunuz diye insanlari kendi ZANNINLAR yargilyorsun , ikincisi Demissinki Allahin yaratmada ve ilmini SIZ INSANLAR tartismak bir kenara dursun anlayamazsiniz .... ( Sen insan degilmisin , melekmisin cinmisin kimsin sen insanlari boyle ZANNI birsekilde yargilarcisina cahillikle sucluyorsun , hem sen bu resimleri ve bu bilgileri paylasan insanin musluman olup olmadigini nerden biliyorsun ... Iste bilmeden atip tutuyorsun ZANNI birsekilde insanlari yargilyorsun , ve ustune Kurani kerime bakiniz ( cunku bi bakan sensin ya , tek okuyan sensiz , biz Allahin yaratmadaki kudretini ve gucunu bilmiyoduk , bunu bize bildirmen iyi oldu , sayende ilmimiz genisledi hakikati ogrendik ... Tebrik ediyorum ....

cem-dogan14

Kuranda Allahin yaratmadaki kudreti gucu bildirilmistir , dogrudur , yaratan Allahtir , Hallak olan odur , Dedinki Kuran okuyun , sen okuduysan yukarda verilen bilgiler Kuranda varmidir varsa Handi ayette bana bi zahmet gonderirmisin ....

colpan

Dünya güneşin etrafında tam 1 yılda dönüyormuş. Neden 9 ay değil ? Neden 13 ay değil ? Tam bir yıllll ! Subhanallah !

yasin-alturk

Eğer dünya güneşin etrafında 270 günde dönseydi zaten 1 yıl 12 ay değil 9 ay olurdu.

colpan

dimi? doğru söylüyorsun hiç aklıma gelmemişti sağol

bugs-bunyy

çok saçma bir yorum 1 yıl dediğin süre gece gündüz sayısıdır ve insanlar dünyanın güneş etrafındaki tammlayan süreye eşdeğer takvimler yapmışlar yani 9 ay 13 farketmez :) ozman 1 yıl 14 ayda olabilirdir 1 haftayı 5 günden hesaplarsak kısacası bunu bilmek uzaybilimci olmaya gerek yok zaten yasin cevabını vermiş ama bende senin gibi düşünenler için açıklayıcı olsun dedim

colpan

dostum kafa yapıyorum ciddiye mi aldın ? :)

legadema

28 tane yıldızımı istiyom.

apophis_32

Bir tane güneş dünyadaki canlılara bir kaç milyar yıldan fazla yaşama gücü verdiği ve bir milyarlarca yıl destekleme potansiyeli varken, üstelik biz kendi gezegenimize bile sahip çıkamaz halde iken ve dünyanın sonunun gelmesinde en büyük pay sahibi canlılar olarak payımıza düşen 28 yıldızı istemek ne kadar bencil ve gözü doymaz varlıklar olduğumuzun bir göstergesidir! Gerçek şu ki dünyada yaşam biz yokken de vardı bizden sonrada olacak kendi sonumuzu kendimiz yazacağız, bu tamamen bize kalmış durumda, lakin şimdilik masallarımızdaki gibi mutlu bir sonla bitecek gibi görünmediği aşikar!

ahunaz

ilk fizik dersini geçtiğimizde hoca Samanyolu Galaksisi falan diye anlatmaya başldı. evreni falan. ilk kez fizik dersi gören ben, tabii bir azda meraklıyımdır, deyacıyım, didik didik ararım öğrenmeye çalışırım her şeyi. ben de tabii saf saf hocaya sordum "hocam neden Samanyolu? ismini nerden almış?" e ben garip naapsın bildiğim bi samanyolu var o da samanyolu tv. ve ben orda anca dini filmler izliyorum bu.... e hoca bi sustu vercek cevp yok. bana sordu"kızım adın ne senin?". ben de saf saf cevaplıyom ismimi falan söyledim. "kim vermiş ismini sana" diye ekledi hocacım. " babam"dedim. "neden bu ismi vermiş?" diye sorunca "bu ismi çok sevmiş babam. oyüzdün"dedim. sanki bi anda amerika keşf etmiş gibi sevinerek "hocam bu Samanyolunun babası demekki çok sevmiş ki bu ismi vermiş" dedim. SONUÇ : dersten çıkardı hoca beni. ve benim fizik ve galaksiyle olan muaazzaaammm bağım oracıkta kopuverdi. OHHH BAYA UZUN OLMUŞ:DDDDDD

legolas62

Lanet olsun komple okudum aq

Görüş Bildir