Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Canlılar, Evren ve Uzay Hakkında 35 Çarpıcı Bilgi

 > 
3.7bPAYLAŞIM

I Fucking Love Science sayfasının içeriklerinden derlenen bu bilgiler, insana ve içinde yaşadığımız evrene dair oldukça ilginç bilgiler sunuyor. Tüm bunları biliyorken, bu gizemli evrende yaşıyor olmak sizi de heyecanlandırmıyor mu?

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/lukelewis/astoun...

1. Astronotlara göre, uzay kurumuş et, sıcak metal ve kaynak dumanı gibi kokuyor.

2. Bizden 33 ışık yılı uzaklıkta, tamamen yanan buz ile kaplı bir gezegen var.

3. Dünyadan 10 bin ışık yılı uzakta, 463.000.000.000 kilometrelik bir alana yayılan ve tamamen alkol içeren bir gaz bulutu keşfedildi.

4. Eğer Andromeda Galaksisi çıplak göz ile görülebilir olsaydı, geceleri gökyüzünde Ay'dan 6 kat daha büyük gözükecekti.

5. Eğer dünyayı bir bilyenin boyutlarına getirebilseydik, kendi içinde kaybolup bir kara delik oluştururdu.

6. İnsan bedeninin %90 kadarını parıldayan kitle (yıldız tozu) oluşturuyor çünkü hidrojen ve helyum dışındaki tüm elementler yıldızlarda oluştu.

7. Gök bilimcilerin tahminlerine göre, her gün en az 275 milyon yeni yıldız oluşuyor.

8. Bu canlının adı Helicoprion. Bir çeşit köpek balığı olan bu hayvan 270 milyon yıl önce yaşamıştı ve yaklaşık olarak 7.5 metre uzunluğundaydı.

9. Güneş Sistemi'nin Samanyolu etrafında bir tur atması ancak 275 milyon yılda gerçekleşebiliyor. Yani dünya en son şu anki pozisyonundayken, dinozorlar daha yeni yeni oluşuyordu.

10. Tiranozorlar ve stegosaurusların arasında bulunan zaman farkı, tiranozorlar ile insanlar arasında bulunan zaman farkından daha fazlaydı.

11. Bazı hayvanlar kış aylarında tamamen donabilirler ve havalar ısındığında yaşamlarına sağlıklı bir şekilde devam ederler.

12. Aerojel (havalı pelte) yeryüzünde en düşük yoğunluğa sahip katı maddedir. Aerojelin %96'lık kısmı havadan oluşur.

13. Mavi balinaların dilleri, tamamen olgunlaşmış bir Afrika filinin ağırlığında ve boyutlarındadır.

14. Kalın bağırsaklarınızda bu dünyada yaşamış ve yaşamakta olan tüm insanlardan daha fazla sayıda bakteri bulunur.

15. Mars'ta bulunan Olympos Dağı 27 kilometre yüksekliğinde. Yani Everest Dağı'ndan 3 kat daha yüksek. Olympos o kadar yüksek ki, bu dağın zirvesi Mars'ın atmosferi dışına çıkıyor.

s623.photobucket.com

16. Eğer bir kara deliğin içerisinden dışarı bakabilsedik, kendi kafalarımızın arkası da dahil olmak üzere tüm evreni tek bir nokta olarak görebilirdik.

17. Balinaların yaşayan en yakın akrabaları suaygırılardır.

18. Galaksimizin merkezi ahududu tadındadır ve rom gibi kokar.

19. Akrepler ultraviyole ışınlar altındayken mavi ve yeşil renklerde parlarlar.

20. Dünyanın kendi etrafında dönme hızı her yüzyılda bir saniyenin binde biri kadar yavaşlıyor.

21. Eğer yeterli teknolojiye sahip bir teleskop yapılabilseydik ve yeterli büyüklükte bir ayna 22 ışık yılı uzaklığa yerleştirilseydi, Apollo'nun uzayda yaptığı keşifleri önümüzdeki yıl gerçek zamanlı olarak izleyebilirdik.

22. Uyanık olduğu esnada, insan beyni küçük bir ampulü yakacak kadar elektrik üretiyor.

23. 2011 yılında Japonya'da meydana gelen deprem, dünya günlerini saniyenin milyonda biri kadar kısalttı.

24. Bilim insanlarının tahminlerine göre, Samanyolu Galaksisi'nde 400 milyar yıldız ve 50 milyar gezegen bulunmakta.

25. Tüm dünyanın kullandığı interneti 540 milyar elektron çalıştırıyor. Yani tüm internet 50 gram ağırlında, tıpkı bir çilek gibi.

26. Siz bu cümleyi okuyana kadar 25.000.000 hücreniz ölüyor. Fakat üzülmeyin çünkü bedeniniz sadece bugün 300 milyar yeni hücre üretti.

27. Bu görütüdeki boyutlarımıza bakılacak olursa, evrende yalnız olma ihtimalimiz oldukça düşüktür.

28. İnsanların iki gözü vardır ve her gözde 130 milyon fotoreseptör hücresi bulunur. Her bir fotoreseptör hücresinin içerisinde 100.000.000.000.000 atom bulunur. Bu rakam, Samanyolu Galaksisi'nde bulunan tüm yıldızlardan daha fazladır.

29. Bugün televizyonunuzdaki parazitin %1 kadarı, 13.7 milyar yıl kadar önce gerçekleşen Büyük Patlama'dan kalma Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması'ndan kaynaklanmaktadır.

30. İnsanlar 4.5 milyar yaşında olan bir uzay aracındadır. Kendi kendine yeten, organik ve karmaşık bir uzay aracıdır bu. Uzay gemimizden 1 milyon kat daha büyük olan bir enerji kaynağının etrafında dönmekteyiz. Bunun gibi 200 milyar enerji kaynağı ve muhtemelen bizimki gibi uzay araçları da bulunmakta.

31. İnsanlar atomlardan oluşmaktadır ve bu yüzden, atomları inceleyen bir bilim adamı aslında kendi kendini inceleyen bir atom grubudur.

32. İnsan kanında bulunan demir bundan milyonlarca yıl önce, milyarlarca ışık yılı uzaklıktaki yıldızlarda oluştu.

33. "Evren bizim içimizdedir çünkü biz yıldız tozundan meydana geldik. Evrenin kendisini anlamak için kullandığı bir yöntemiz." -Carl Sagan

34. Yeterli zaman verildiğinde, hidrojen nereden geldiğini ve nereye gittiğini anlamaya çalışır.

35. Bizler, kendini insan olarak ifade etmeye çalışan evreniz, en azından bir süredir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
devrim-baris-aksakal

burada bir kac arkadasa yorum yaptim kasitli olarak. verilen cevaplarda hep kabul goren kurallarin gecerliligini savunan cumleler uzerine kurulu aciklamalar. bence turkiyede bukadar bu ise meraki olan insan olmasina ragmen sorgulama adina kendilerini gelistirmedikleri icin bir yerde tikanip kaliyorlar. bana gore gercekten ulasilmadan dogru aletlerle test etmeden kesin yargilara varilamaz. sadece olasiligi yuksek tahmindir bunlar. bilim kesinligi ispatlanan arastirmalar ve kurallari ile kesinlikle inanilacak bir seydir. ama kesin olarak ispatlanmadan test edilmeden sadece tahmindir ve inanilmasi gerekmeyen bir seydir

hope

Evren konusunda ne kadar da bilgili arkadaş varmış Onedio da.. maşallah...

devrim-baris-aksakal

ne sandin akillim bosunami bilim kurgu filmleri hep kapali gise

hope

yok ben gerçekten de öyle olduğu için yazdım geyik yapmamıştım..

devrim-baris-aksakal

bende...

efkankumas

tavisye;

hope

güzel tavsiye..

akatsuki1971

kara delik aslında delik değildir. bir bilye boyutuna inen dünyaya yaklaşırsanız s,z şu an dünya üzerinde ne kadar yer kaplıyorsanız o bilyenin üzerinde de aynı yeri kaplayacak şekilde küçülürsünüz . sizin bu küçülmenizi uzaktan izleyen bir gözlemci sizi gittikçe küçülerek bir deliğe düştüğünüzü sanır. halbuki siz bilye boyutundaki insan ölçeğine indirgeniyorsunuz. ve tekilliğe geçiyorsunuz yani bir gölge gibi tek boyutlu olursunuz.

devrim-baris-aksakal

halbuki siz bilye boyutundaki insan ölçeğine indirgeniyorsunuz. bu tanima gore kucuk adam olmuyozmu? teklige gecis nedir ? tek boyutlumu oluruz dorduncu yada besinci boyutami geceriz? veri seklinde orayami kodlanirz ? acsana su konuyu biraz zahmet olmaz ise

gurkan-ceylan

Bak Sırf buna cevap yazmak için üye oldum :) Boyut küçülme yada minik insan olma yok ortada. Kara delik aslında çok küçük bir şeydir, aslında bir şey de değil sadece bir hiçliktir. Etrafında bulunan ( ki bu etraf kavramı çoook geniş bi alan ) her şeyi içine çekerek parçalar, parçaların yarışı aşağı yarısı yukarı şekilde ( kara deliğin yukarısı ve aşağısı, uzayda yukarı ve aşağı diye bir kavram yok) çok yüksek hızla "fırlatılır" . Özetleyecek olursam Bir uçağın iğne deliği büyüklüğünde aşırı güçlü bir blendar dan geçtiğini düşün, yer çekimsiz ortamda.

devrim-baris-aksakal

peki karadelige hapsolan isigi nasil acikliyorsun diyelimki senin dedigin dogru gucuk parcalar uzaya dagiliyor gidiyor peki isik neden oraya hapsoluyor ve goremiyoruz?

mardukgames

Merhaba arkadaşlar, söyle özetleyeyim kara deliğin içine giriş ve saçılmayı; karadeliğin içine girersen teorilere göre bir bütün halinde girmiyorsunuz piksellenerek yani atom veya atom altı parçacıklara doğru dönüşüp piksel piksel içine çekildiğinizi düşünün, sonrası hiçlik olarak nitelendiriliyor fakat yine bazı kanıtlarla desteklendiği ileri sürülen teorilere göre ise belli bir süre sonra bu kara deliğin içinde ezilmiş büzülmüş hapsolmuş maddeler kara delik tarafından iki yöne doğru fırlatılıyor veya bir gayzerin fışkırması olarak düşünebilirsiniz ancak bu iki yöne doğru oluyor saygılar.

m.-dursun

Belkide bizden çok daha gelişmiş canlılar deney amaçlı ilk insanları kendi laboratuvarında üretip dünyanın bazı noktalarına bıraktılar. Belkide dünyadaki milyarlarca yıl uzayda bir kaç yıla denk geliyor ve belkide yaratılışla ilgili anlatılan herşey insanın hayal gücünün ürünü.

gurkan-ceylan

"Işık hızında seyahat edersen hayatta kalamazsın", " Bir canlı çok uzun süre yaşayamaz" "eğer evrenle aynı anda oluştuysak diğer canlılarda bizden daha gelişmiş değildir" gibi kavramlar çürütüldüğünde bu dediğiniz çok mantıklı olucak belli ki. Fakat ismini şu an hatırlayamadığım bir astroloğun şöyle bir sözü vardı, " Meteorlar bir gezegene çarptığında meteorun merkezi kaçış hızıyla atmosfere geri fırlar, şimdi çok soğukta hayatta kalabilen mikro organizmazlar olduğunu biliyoruz hatta ölümsüz olanları bile ver olabilir. Bir zamanlar bir gezegende bir mikroorganizma oluştuğunu düşünün meteor bu gezegene çarpıyor ve mikroorganizmayla temas ediyor meteor bu çok dayanıklı mikroorganizmayla beraber uzaya fırlıyor ve belkide bu meteor dünyada, okyanusa düşüyor." Bana diğer varsayımlardan daha mantıklı geldi.

Görüş Bildir