Görüş Bildir
Haberler
Evinizin Enerjisini 4 Element Vastu Uygulaması ile Yükseltin!

etiket Evinizin Enerjisini 4 Element Vastu Uygulaması ile Yükseltin!

Dr.Astrolog Şenay Devi
03.05.2023 - 20:38 Son Güncelleme: 04.05.2023 - 20:51

Vastu, tüm zamanlarda geçerli olan 4 element ateş, hava, su ve toprak enerjisini, yaşam kalitesini yükseltmek amacı ile yaşanılan mekanları astrolojiden faydalanılarak yapılan, yaklaşık 6000 yıldır tüm önemli yapılarda, tapınak ve mimarilerde kullanılan bir sistemdir. 

İnşaatçılar için inşa ettikleri evlerin Vastu uyumlu olduğundan emin olmak zordur. Vastu'ya inanıyorsanız ve yeni bir ev almayı planlıyorsanız, yeni eviniz için temel Vastu ipuçlarını takip etmeniz önemlidir. Vastu, evinizin her köşesinde pozitifliği ve mutluluğu sağlamak için doğru rengi, formatı, şekli ve yönlendirmeleri önerir.

Bir evin yuva olabilmesi için belli bir enerjiye sahip olması gerekir ve Vastu, evde yaşayan kişinin bu enerjinin etkisi altına girdiğini belirtir. Evdeki iyi hisler ile Vastu sanatı arasındaki bağlantıyı anlamak çok önemlidir.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Vastu Shastra yeni ev için ipuçları:

Vastu Shastra yeni ev için ipuçları:

Ev için Vastu, mimaride ve iç mekanda sıcak bir konu haline geliyor ve bu ipuçlarını takip ederek evinizin huzurlu ve mutlu bir yer olmasını sağlayabilirsiniz.

Vastu; birkaç temel ilkesi

Oda şekli: Yeni ev için Vastu ipuçlarından biri, odaların şeklini kontrol etmektir. Ev için Vastu'ya göre, ev tercihen kare veya dikdörtgen şeklinde olmalıdır.

İç mekan: Evin odaları iyi aydınlatılmış, havadar ve temiz olmalıdır.

Mobilya:  Ev için Vastu'ya göre yatak, dolap gibi ağır eşyalarınız Güneybatı yönünde tutulmalıdır. Yeni ev için hızlı bir Vastu ipucu, güneybatı yönünde merdivenler inşa edilmelidir.

Vastu'ya göre su: Ev için önemli bir Vastu ipucu, su, boyama, çeşme, akvaryum vb.  bitkileri ve su ortamları evde tutulmalıdır.

Yemek masası:  Yemek alanınız ve ev için önemli bir Vastu kuralı ana kapının yanında olmaması gerekmektedir.

'Ev için Vastu' için önemli ipuçları

1. Giriş için Vastu yönü

Yeni ev için Vastu ipuçlarına göre , evin ana girişi sadece ailenin giriş noktası değil, aynı zamanda enerji ve titreşimler için de önemlidir. Evinizin ana giriş noktası kuzey, doğu veya kuzeydoğu yönüne bakmalıdır. Dışarı çıktığınızda kuzey, doğu veya kuzeydoğu yönüne bakacak şekilde inşa edilmelidir. Bir ev satın almadan veya inşa etmeden önce, planın bu belirli yönlere hizalandığından emin olun. 

- Ev Girişi için Vastu Ev girişi doğru yönde olmalıdır

Ev girişini tasarlarken odaklanmanız gereken ipuçları:

Girişi inşa etmek için üstün kaliteli ahşap kullanın.

Ana kapının dışına herhangi bir çeşme veya su merkezli dekorasyon yerleştirmekten kaçının.

Girişin dışına ayakkabılık veya çöp kutusu yerleştirmekten kaçının.

Ana kapının yanına banyo olmasından kaçının.

Ana kapı siyaha boyanmamalıdır.

Giriş iyi aydınlatılmalıdır.

Kapı saat yönüne doğru açılmalıdır.

Girişin yakınına herhangi bir hayvan heykeli veya figürü koyulmamalıdır. 

2. Yeni evde mutfak için Vastu

Yemek alanı için ayrı bir bölümünüz varsa en iyi sonucu almak için yemekhanenizi Batı bölgesine yerleştirmelisiniz. Ancak, herhangi bir nedenle, bu mümkün değilse, kuzey, doğu veya güney yönlerini seçebilirsiniz. Ancak yemek alanı için ev yönü için uygun bir Vastu olmadığından, ne pahasına olursa olsun güneybatı bölgesi yönünden kaçınmaya çalışın.

3. Merdiven için Vastu - Ev için Vastu

Merdiven için Vastu'ya göre doğru merdiven yerleşimi evde huzurun ve uyumun sağlanması için çok önemlidir. Ev için Vastu'ya göre, merdiven için doğru Vastu Güneybatı yönündedir. Diğer yönleri de düşünebilirsiniz; ancak bunun için bir Vastu uzmanına danışmalısınız. Ancak unutmayın, merdiven yerleşimi için ne pahasına olursa olsun kuzeydoğu bölgesinden kaçınmalısınız.

4. Yeni ev için Vastu ipuçları - Oturma odası için Vastu

Herhangi bir evde oturma odası, evin en hareketli alanıdır ve eve girdiklerinde misafirler üzerinde ilk izlenimi oluşturur. Oturma odası dağınık olmamalıdır. Yeni evinizin önü veya oturma odası doğu, kuzey veya kuzeydoğu yönünde yer almalıdır. Ayrıca o odadaki mobilyalar batı veya güneybatı yönünde yerleştirilmelidir. Bunu yapmak, evinizde Vastu dosh olmamasını sağlayacaktır.

Oturma odası için Vastu: Aydınlık ve modern oturma odası

Oturma odası için Vastu: Aydınlık ve modern oturma odası

Oturma odası için odaklanmanız gereken ipuçları:

Tüm elektronik cihazlar ve diğer cihazlar, oturma odasının güneydoğu yönünde kurulmalıdır.

Salonda ayna varsa kuzey duvarına yerleştirilmelidir.

3. Yatak odası Vastu

İyi bir sağlık ve müreffeh ilişkiler sürdürmek için yatak odaları güneybatı yönünde olmalıdır. Kuzeydoğu yönü sağlık sorunlarına neden olurken, güneydoğuya bakan yatak odası çiftler arasında tartışma ve kavgalara neden olabilir. Ayrıca yatak, başı batıya bakacak şekilde odanın güneybatı köşesine yerleştirilmelidir.

Yatak odasını tasarlarken uyulması gereken ipuçları:

Yatağın önünde ayna veya televizyon bulunmamalıdır. Bunun nedeni, ev içi aksamalara ve kavgalara neden olduğu için yataktayken yansımasının görülmemesidir.

Yatak odası duvarları, pozitif enerji yaydıkları için nötr veya toprak tonlarında boyanmalıdır. Duvarlar siyah olmamalıdır.

Duygusal patlamalara neden olabileceğinden, yatak odasında su veya çeşmeleri tasvir eden resimler olmamalıdır.

4. Mutfak için Vastu 

Saral Vastu'ya göre mutfak, evin güneydoğu bölümüne yapılmalı. Mutfak oluştururken evin kuzey, kuzeydoğu veya güneybatısından kaçınılmalıdır. Mutfaktaki aletler de güneydoğu yönünde olmalıdır.

Ev için Vastu - Mutfak için VastuMutfak ve içindeki ekipmanlar doğru yöne bakmalıdır.

5. Çocuk odası  için Vastu ipuçları

Vastu'ya göre çocuk odası yeni evin güneybatı yönünde tasarlanmalıdır. Çocuklar başları güneye veya doğuya bakacak şekilde uyumalıdır, çünkü bu iyi şans ve gönül rahatlığı sağlar.

6. Meditasyon odası için Vastu ipuçları

Vastu'nun antik bilimi, bir evin, bireylerin ruhsal gelişimleri için daha yüksek güce iç gözlem yapabilecekleri ve bağlanabilecekleri bir meditasyon odasına sahip olması gerektiğini belirtir.

Bir meditasyon veya ruhani bir oda tasarlamak için ipuçları:

Evin doğu veya kuzeydoğu tarafı yoga, meditasyon ve diğer ruhani arayışlar için en iyisidir.

Meditasyon yaparken yüzünüz doğuya dönmelidir çünkü bu pozitifliği artırır.

Burada mumlar ve/veya tütsü çubukları ile süslenebilir.

Oda beyaz/bej/yeşil/açık sarıya boyanmalıdır.

7. Banyo ve tuvalet için Vastu 

Banyo ve tuvaletinizi Vastu'ya göre tasarlamak, yeni evinizdeki diğer alanlar kadar önemlidir. Banyo ve tuvalet Vastu tüyoları, negatif enerjileri uzaklaştırarak mutluluğunuza ve zindeliğinize katkıda bulunur. İşte tuvalet ve banyo için akılda tutulması gereken  birkaç Vastu ipucu.

Evinizin kuzeybatı bölgesi banyo ve tuvalet için en iyi yerdir.

Banyo ve tuvalet inşa etmek için güneybatı yönünden kaçının çünkü bu sizi olumsuz etkileyebilir. Bununla birlikte, bundan kaçınamıyorsanız, kötü etkileriyle başa çıkmak için Vastu ilaçları kullanmanızı öneririz. Örneğin tuvalet duvarının dışına bir Vastu piramidi yerleştirmek veya kapıyı sürekli kapalı tutmak. 

Tuvaletin giriş kapısı kuzey veya doğu duvarı boyunca olmalıdır. 

Kuzeybatı veya güneydoğu yönü klozet kapağı için en iyisidir. Yerleştirme, klozet kapağında otururken kişi batıya veya doğuya bakacak şekilde olmalıdır. 

Tuvalet veya banyo penceresi batı, doğu veya kuzey yönünde olmalıdır. 

Banyo duşunuz veya lavabonuz kuzeydoğu, kuzey veya doğuda olmalıdır. 

Banyo veya tuvaletinizin mutfak ile aynı duvarı paylaşmadığından emin olun.

Banyo boru hattı çıkışı doğu veya kuzey yönünde olmalıdır. 

Banyo veya tuvalete ayna asarken doğu veya kuzey yönünde olmasına dikkat edin. Lavabo için de aynı kuralı uygulayın. 

Vastu'ya göre açık pastel tonlar banyo ve tuvalet için en iyisidir. Açık mavi, pembe veya gri gibi renkleri tercih edebilirsiniz.

Banyonuz veya tuvaletiniz için daima ahşap bir kapı seçin. Metal olanı seçmek, negatif enerjileri çekebilir.

8. Yeni ev için Vastu ipuçları - Odaların şekli

8. Yeni ev için Vastu ipuçları - Odaların şekli

Vastu Shastra'nın evdeki tüm odaların durumu için ek kuralları vardır. Evinizdeki odaların düz çizgiler izlediğinden ve kare veya dikdörtgen şeklinde olduğundan emin olun. Vastu'ya göre uygun olmadığı için dairesel mobilya veya oda kullanmaktan kaçının.

Ev için Vastu - Dikdörtgen Şekilli Oda Vastu'ya göre dikdörtgen biçimli oda

9. Ev için Vastu Shastra - Uygun havalandırma

Uygun havalandırma ve yeterli gün ışığı temel bileşenlerdir. Ev için Vastu'ya göre, evdeki tüm odalar düzenli güneş ışığına ve uygun havalandırmaya sahip olmalıdır. Bunu yapmak enerji akışına yardımcı olacak ve pozitifliği artıracaktır.

Ev için Vastu Shastra'ya Göre HavalandırmaEvin uygun havalandırması olmalı

10. Yeni ev için Vastu ipuçları - Vastu renkleri

Vastu evlerimizi süslediğimiz renklere büyük önem veriyor. Bu nedenle koyu renkler kullanmaktan kaçınmalısınız. Pozitif titreşimlerden yararlanmak için beyaz, sarı, pembe, mercan, yeşil, turuncu veya mavi gibi tonları seçin.

Ev için Vastu - Ev için Vastu renkleri Modern oturma odası iç mekanları

11. Yeni ev için genel vastu ipuçları - Ev için Vastu

Vastu uygulamasını, gerçekleştirmeden önce boş bir eve girmenizi önerir. Bu noktada mutfağa sadece gaz veya soba girmelidir. Girdiğinizde, çıkıntıda bir hindistancevizi kırın ve önce sağ ayağınızı içeri sokarak eve girin. 

12. Yeni ev için Vastu İpuçları - Çalışma odası

Çalışma odasında ya akademik çalışmalar yürütürsünüz ya da mesleki görevleri yerine getirirsiniz. Vastu Shastra'ya göre, bir çalışma odası için doğru yönler ya güneybatının batısı ya da kuzeybatıdır. Bu yönergeler odaklanma oluşturmaya ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı olur.

13. Yeni evdeki mağaza odası için Vastu

Çoğumuz evimizdeki tüm ekstra eşyaları depo odasında tutmayı tercih ederiz. Kuzeydoğu köşesi hariç, yeni evin herhangi bir yönünde bir depo odanız olabilir.

Her evde iki tür çanta vardır - zaman zaman kullandığımız (sıcak tutan giysiler, ekstra bagaj, puja gereçleri vb.) ve yeterince kullanmadığımız veya hiç kullanmadığımız çantalar. Vastu yeterince kullanmadığınız çantalardan kurtulmanızı tavsiye ediyor. Bu tür çantaları evinizde uzun süre bulundurmanız negatif enerjiyi davet eder. 

Depo odası için Vastu ipuçları, dağınıklığı ve eski valizleri ortadan kaldırmanızı önerir.

Nesneleri çeken olumsuzluk için Vastu ipuçları 

Bilmeden, evde olumsuzluk çekebilecek bu nesneler olabilir. Dağınıklık, kaos ve kafa karışıklığı yaratan bu tür nesneleri kaldırarak olumlu ve huzurlu bir sığınak yaratın.

Kırık nesneler

Parçalanmış camlar, yontulmuş çanak çömlekler ve kırık nesneler genellikle istiflenir, görmezden gelinir ve unutulur. Kırılan bu eşyaların ev sakinlerinde melankoliye, üzüntüye, umutsuzluğa ve çaresizliğe neden olduğu bilinmektedir. 

Aksesuarlarda çatlak veya leke olmamasına özen gösterilmelidir. Bir şey kırılırsa, derhal onarılmalı veya değiştirilmelidir.

Negatif resim

Gemi enkazı, savaş, ağlayan çocuklar, batan güneş gibi olumsuz görüntülerin yer aldığı görüntüler, evde hüzün ve acı ortamı yaratır. Ayrıca yatak odasında şelale, fıskiye, okyanus, yağmur veya akvaryum resimleri ve resimleri zihinsel ve duygusal sorunlara ve finansal sorunlara neden olabilir. 

Yapay/kurutulmuş çiçekler

Kurumuş veya solmuş çiçekler veya bitkiler evdeki pozitif enerji akışını engeller. Karanfil uğursuzluk getirdiği için iç mekanda kullanılmamalıdır. Kişilerarası çatışmalara ve üyeler arasında sorunlara neden olabileceğinden dikenli bitkilerden de kaçınılmalıdır. 

Doldurulmuş hayvanlar/ölü hayvanlar

Doldurulmuş hayvanlar, panter ve kaplan derisi, fildişi heykeller, salyangozlar veya boynuzlardan kaçınılmalıdır. Bu nesnelerin durağan enerjileri vardır ve üzerlerinde ölüm belirir. Vastu ilkeleri, doğal olmayan nesnelerin evde tutulmaması gerektiğini belirtir. Bonsai bitkilerinin tam potansiyellerine ulaşmalarına izin verilmediği için cesaretlerinin kırılmasının nedeni budur.

Gökler rehberiniz yolunuz ışık olsun...

Instagram 

YouTube

'Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar tamamıyla yazarlarının özgün düşünceleridir ve Onedio'nun editöryal politikasını yansıtmayabilir. ©Onedio'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın