Evde Kalın Uyarılarını Zerre Umursamayıp Dışarıda Fıldır Fıldır Gezenler İçin Yeni Bir Kelime Bulundu: Covidiot!

1.4bPAYLAŞIM

Türkçe isim önerilerinizi de bekliyoruz. :)

Koronavirüsün yayılmasını önlemek için günlerdir gerek yetkililer gerekse duyarlı vatandaşlar uyarılarda bulunuyor.

İnsanların evde kalması için genci yaşlısı, ünlüsü siyasetçisi hep birlikte seferber oldu resmen. Evde kalmanın ne kadar hayati bir mesele olduğu anlatılıyor sürekli.

Fakat ne yazık ki tüm bu uyarılara rağmen durumun ciddiyetini anlayamayan insanlarımız var. Bu elbette sadece Türkiye'ye özgü bir durum değil. Dünyanın dört bir yanında uyarılara aldırmayan birçok insan görebilirsiniz.

Mesela Koronavirüsün en çok etkilediği ülkelerden biri olan İtalya'da insanların hala sokaklarda dolaşması yöneticileri resmen çıldırtmış.

Hal böyle olunca da "Urban Dictionary", insan hayatını umursamayan bu kişiler için yeni bir kelime türetti. O kelime "Covidiot"

"Covid ve idiot" kelimelerinin birleşiminden oluşan "Covidiot", sosyal mesafe kuralını görmezden gelerek daha fazla Covid-19 yayılmasına sebep olan aptal bir kişi anlamına geliyor.

Aynı zamanda bu kelime "gereksiz bir şekilde yiyecek içecek stoklayanlar" için de kullanılabiliyor. Anlayacağınız umursamama durumu artık o kadar büyük bir sorun haline gelmiş ki insanlar yeni bir kelime türetme ihtiyacı bile hissetmiş.

Tabii işe gitmek zorunda olan insanları bu kelimenin dışında tutuyoruz. Bu kelime tamamen keyfi için dışarıda gezen insanları tanımlıyor.

Bu kelimenin Türkçe bir karşılığı da yok. Sizce "Covidiot" yerine ne diyebiliriz? Yorumlarda sizlerden yeni isimler bekliyoruz. :)

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
queen_of_the_7_kingdoms

Koronaptal olabilir denk olarak,anlamayanlar için:) Benim de babam bunlardan,70 yaşındalar,annem de dışarı çıkmayınca sinirlenen biriydi ama haberleri izleye izleye anladı,beni dinlemiyorlar.Artık babamın anahtarını ve sigarasını aldık,apartmanda sigara içme bahanesiyle çıkmak istiyordu,biz içmedigimiz ve çevreye rahatsızlık vermemek adına bunu yaptık.Yetkililer diyor,sabah akşam tvlerde,haberlerde,reklamlarda vs uyarılıyor,yasak ayrıca ölümcül ve tedavisi yok,kendisi de koah hastası ayrıca.Laf anlamıyor,çıkınca hiçbişeye dikkat etmiyor,ne maske ve eldiven ne temizlik,gelince elini,üstünü yıka,duş al,ayakkabılarını dışarda soy diyoruz,üstüyle yatana kadar oturuyor,bikere yıkadı oda soguk suyla,5dkda duş alıyor ama yıkanmaktan aciz,hergün onun yüzünden evi dezenfekte etmek zorunda kalıyoruz.Kaç kişi söylüyor bunu ama adam hala dinlemiyor,alışmış.

queen_of_the_7_kingdoms

Sigara kaç kat arttırıyor riski,anjiyo oldu,1tane içiyorum diyor ama inanmıyorum.1tane içen eroin bagımlısı gibi yalvarmaz,onun için ailesiyle kavga etmez,bırakabilir.Ben bu virüs Çin'de duyuldugundan beri evdeyim,2buçuk aydır,annem kaç haftadır,bize siz alışkınsınız diyor...Hiçbişeyi ve kimseyi umursamıyor,hergün söylemekten bogazımız,başımız agrıdı.Baktık olmuyor polisi aradık;ulaşamadık.Hayır kendini düşünmüyorsan bizi düşün,nerdee..Tek yaşasa neyse.Son çare olarak kapıyı kitlemeyi ve sigarasını almayı bulduk,yapmadıgını bırakmadı,zaten yerinde duramıyor,verdik gitti ama geri gelemezsin birdaha dedik.Kendimizi düşünmek zorundayız o düşünmüyorsa.Anlamıyor,başına gelmesi lazım veya ceza kesilmeli.Sanki şimdiye kadar sigarasına,gezmesine karıştık ama bu ciddi bir durum!Ben markete gitmeye bile korkuyorum,bu ne özgüven yaa!...

-1051

siktirin gidin insanlar çalışıyor herkes sizin gibi zengin değil

cemre-arslan4

Tabii işe gitmek zorunda olan insanları bu kelimenin dışında tutuyoruz. Bu kelime tamamen keyfi için dışarıda gezen insanları tanımlıyor. yazıyor orada, kör müsün aq

luiz-emmi

işe gitmek zorunda olduğu için haftanın 5 günü tıklım tıklım toplu taşıma araçlarını kullanan insanların hafta sonu dışarı çıkmama motivasyonu ne olabilir acaba? "ayrı tutuyoruz" deyince her şey daha mantıklı falan mı oluyor?

kendineassassin

Koronahmak..

limbo-fighter

Ben gavat demedim kovat dedim asdf

umit-seyhun

virüsbiçocuğu

Görüş Bildir