Eskiden iPhone mu Vardı? Çoğumuzun İlk Telefonu Olmuş 30 Efsane Cep Telefonu

 > 
16bPAYLAŞIM

Birbirimizi çaldırıp kapatarak anlaştığımız, mesaj atmanın çok pahalı, aramanın neredeyse imkansız olduğu, yılan oynamak için delirdiğimiz dönemin telefonlarını sizler için derledik. Galeride renkli ekran, zengin telefonlarına yer verilmemektedir.

1. Nokia 5110

Nokia'nın aslında en sağlam ve en iyi çeken telefonlarından biridir. Takozluğuna takozdur ama unutulmamalıdır ki kaliteli bir takozdur. En az bir takoz kadar dayanıklıdır çünkü.

2. Nokia 3110

Nokia 3210'un biraz gelişmişi. Nokia 8210'un biraz büyüğüydü. Arada kalmış modellerden biriydi.

3. Nokia 6110

4. Nokia 3210

8210 ile birlikte prestij sembolüydü. İnce ve antensiz olduğu için kotun arka cebinde taşınan ilk cep telefonlarındandır. Dolayısıyla telefonların arka cebe koyulduğunda kırılabilme ihtimalinin olduğu da sayesinde anlaşılmıştı.

5. Nokia 3310 ve 3410

Yılanın başıyla kıçını birbirine değdirmemek için kıçımızı yırttığımız efsane telefon. Şimdilerde hangi akıllı telefon alabilir senin yerini. ey koyu mavi canavar! Günümüz nine telefonu.

6. Nokia 5210

Çok karizmatik telefondu. Nokia 3310'ların 180 tl olduğu dönemde o, 350 lira idi ki döneminin statü göstergesiydi diyebiliriz rahatlıkla.

Değil su, kanalizasyon çukurundan çalışır vaziyette çıkarılmıştı.

7. Nokia 2100

Tuşları çok güzeldi. Çıt-çıt ses çıkardı basınca. Bastığını anlardın yani. Yılan oynaması hepsinde olduğu gibi, bunda da çok zevkliydi.

8. Ericsson A1018

Bir bataryası vardı maşallah beş okka. Yokuşta kamyonu parket, bataryayı arka tekerleğinin altına koy, gönül rahatlığıyla işine bak

9. Ericsson GF 768

Ericsson 388'in kardeşi, Ericsson t10'un abisi, Ericsson 788'in çift yumurta ikizi; tek satır ekranlı, kapaklı ve eski Ericsson'ların çoğu gibi sağlam bir telefon.

10. Ericsson T10

2000 yılında, Sabah gazetesinden kupon biriktirip alınabilen telefon. Kapaklı ve renk çeşidi olmasıyla, zamanın havalı telefonlarındandı.

11. Sony Ericsson GH388

Takoz gibi takozdu lakin çeşit yoktu mecbur kullanmıştık.

12. Ericsson GA 628

Havasını tuşların etrafındaki kapağın değişmesine borçlu, A1018'in bacanağıdır kendileri.

13. Ericsson T20

T10 modelinin abisi. Anteni olmasına karşın oldukça küçük ve havalı bir başka telefondu kendileri.

14. Ericsson T28

Her şeyi küçültülmüş ama anteninden taviz verilmemiş telefon.

15. Alcatel Onetouch

Gazeteden kuponla alınan telefonlardan biri daha. Birçoğumuzun ilk telefonu olma şerefine nail olmuştu kendileri.

16. Panasonic GD 90

Panasonic firmasının ürettiği, fayda maliyet analizi yapıldığında bu fiyata en küçük, en hafif; kıpraşım ve değişik fantastik özellikleri olan, alınabilirliği yüksek bir telefondu. Gri ve siyah renk çeşidi mevcuttu.

17. Panasonıc G600

O zamanlar neredeyse hiçbir telefonda olmayan 1 dakikalık ses kaydıyla, havasından geçilmeyen şahane telefon.

18. Panasonic GD 75

Elleri küçük olan insanların (genelde hanımların) kullandığı bir telefondu. Panasonic'in nadide telefonlarındandı.

19. Panasonic GD 30

Eski ve hantal bir model olmasına rağmen günümüzün en süper telefonlarının çoğundan daha hafif olan telefon.

20. Siemens M50

Siemens'in havalı, gprsli ve bir ton özellikli, yuvarlak ve sevimli bir görünüşe sahip cep telefon modeli.

21. Siemens C35

Siemens M50'nin küçük kardeşlerinden, birçok kişiye ilk telefon olmuş ilk Siemens telefonlardan.

22. Siemens C45

2002 yılında tavan yapmış, 3310 kadar gideri olmuştur bu telefonun. 8 farklı kapağı mevcuttu kendilerinin.

23. SAGEM MC 922

Arka cebe koydunuz mu, varlığını bile unutursunuz. Yüze ve arka cebe süper uyumluydu.

24. Sagem MW 3020

Sagem'in bir başka tasarım harikası, küçük telefonu.

25. Motorola T190

Tam adı Motorola Talkabout 190 olan, uygun fiyatlı cep telefonuydu. T191 in üzerine şeffaf gecelik giydirilmiş motorola telefonu.

26. Motorola V2288

Motorola'nın radyosu olduğu için heyecan yaratan bir başka telefonu.

27. Motorola Talkabout T2288

Bunda bir tane halka dizme oyunu vardı, en kısa sürede halkaları büyükten küçüğe sıralıyorduk. Bildiğimiz kalem pille çalışıyordu. Star gazetesinin kuponla verdiği telefonlardan.

28. Nokia 1100

Hala bir çok insanın kullandığı, fener özelliğiyle gönüllerde taht kurmuş, süper şarjlı, şimdilerin asker telefonu.

29. Nokia 2300

Çıkardığı farklı zil sesleriyle herkesi etkileyen, renkli modeli hanım kızlarımızın favorisi olan ve zerafette eline su dökülemeyecek cep telefonuydu.

30. Bosch Com509

25 kiloluk çamaşır tozundan çıkan ya da Star gazetesi'nin 29 kupon karşılığı, telsim pratik hat ile birlikte verdiği telefon.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mustafa-mucur

Benim de bi Sagem takozum vardı. Belime takar, Urfa caddelerinde havalı havalı dolaşırdım. Bi gün bi dikkat ettim, kimsenin belinde telefon yok. Ülen nereye gitti bu telefonlar? O an hatırladım ki telefonlar küçülüp kibrit kutusu gibi olmuşlar, artık cepte taşınıyorlardı! Haşimiye Meydanı'nın ortasında, o kalabalığın içerisinde belimdeki telefonu çıkarıp usuuulca cebime korken beni bi görecektiniz :)

muzaffer-yerlikaya

Nokia 1110 ü babaannem hala kullanıyor :D hey gidi günler o dönem heveslenerek 3310 almıştım. bide o besteleyeci varya besteleyici onunla ne havalar atardık. tv de melodi reklamları bile vardı. şuraya sms atın size melodi yollayalım diye ne reklamlar vardı be. bide millet bu 3310 u falan kılıfta taşıyodu kırılmasın diye. taş dan önce 3310 vardı. 3310 um hala duruyor kasası çiziklerle dolu ama hala çalışır vaziyette. canım sıkılınca açıp besteleyici den melodiler dinliyorum :D 2007 gibi iphonedir Nokia n95 dir yeni çıkmıştı. iphone mu Nokia n95 mi alsam diye düşünürken ikisinide aldım :D özledim eskileri. o telefonların bir çoğunu kullandım ama Nokia 3310 kadar çok kullanmadım onları.Koskoca Nokia düştü be birden piyasadan yok oldu. androidli nokiların fazla ilgi çekeceğini sanmıyorum. Nokia,erricson,siemens hepsi yok oldu telefon piyasasından. Nokia şöyle bi arayüzü yenilenmiş symbiana geçtiği zamanlarda ilk gördüğüm anda oha dedim.çok güzel olmuştu.

capss

o zamanlar bakkal lar meşhurdu tabi, herkes kupon biriktirip telefon alma peşinde, hep aynı bakkladan almak iyidi, çünkü bakkal amca çirkeflik yapıp bunu aldığın yere git deme potansiyeline sahipti çoğu yerde , star gazetesinin 30 kupona verdiği yumurta kıvamında ki motorola telefonu göremedim bura da içim burkuldu

stryker44

ah ahh... eskilere kısa bir yolculuk .... :(

Gizli Kullanıcı

İlk telefonum Nokia 3110' du, lisede gizli gizli açar bakardım vay be :/ Bu arada paranın önceden kıymeti varmış listedeki telefonların %80' ini kullanmışlığım vardır. Şimdi bir tane alamıyoz :))

Görüş Bildir