Görüş Bildir

etiket Eski Türkiye'de Bir Zamanlar... Yasak ve Sansür Olmadan Televizyon Ekranlarında İzlediğimiz Şeyler

Haberler
> Eski Türkiye'de Bir Zamanlar... Yasak ve Sansür Olmadan Televizyon Ekranlarında İzlediğimiz Şeyler

Özellikle sosyal medyada yerleşen 'Eski Türkiye' jargonu yakın geçmiş ve 2000 başlarındaki zaman dilimi için kullanılıyor. O dönem yapılan programların bu zamana kıyasla ne kadar farklılaştığını görmek sizi biraz hüzünlendirebilir.

1. Siyasilerin kuklalarının komik olaylar yaşadığı müthiş parodi dizisi Plastip Show

Cihat Hazardağlı ve ekibinin hazırladığı bu mini dizi, Show Tv'de haberlerden önce yayınlanırdı. Gündem konusu neyse bölümde o hicvedilirdi. Seyirci olarak biz gülerdik, siyasiler de bu tiplemelere hiç sesini çıkarmazdı.

2. Siyaseti harika bir mizahla harmanlayarak ince ince eleştiren Olacak O Kadar

Levent Kırca ve Oya Başar'ın ekibiyle birlikte yaptığı bu komedi serisi çok uzun yıllar devam etti. Jet Ski skandalından, susuz İSKi günlerine kadar hemen hemen her şey hicvedildi. Hala daha çoğu skeçte kullanılan replikler dilimizde döner durur.

3. Kemal Sunal'ın "Eşşoğlueşşek" lafının sansürlenmediği filmler

Dünyanın en güzel 'eşşoğlueşşek' lafını şüphesiz ki Kemal Sunal söyler. Bu laf onun neredeyse imzasıdır, bütünüdür. Şimdi onun filmlerinde bu replik geldiği zaman ses kesiliyor ama biz biliyoruz ki 'eşşoğlueşşek' lafı en çok ona yakışıyor.

4. Stüdyoda rakılı sıra gecesi ortamının kurulduğu İbo Show

Bir yanda yoğrulan çiğ köfteler, bir yanda Kazancı Bedii'nin okuduğu uzun havalar, diğer yanda rakı şişeleri, boş kalmayan kadehler. Hepsini de canlı olarak gördük, izledik.

5. Popüler şarkılara çekilen cesur ve özgür video klipler

Biz diyelim Metin Arolat - Dert Değil, siz deyin Tarkan - Salına Salına Sinsice... Nice klip çekildi, hepsinin içinde bir miktar erotizm vardı ama hiçbiri de şarkının önüne geçmedi. Hatırlıyor musunuz o zamanları?

6. Hazır cevaplılığı, kıvrak zekası ve sivri diliyle bayılarak seyrettiğimiz Huysuz Show

Bu ülkeye bir tane Seyfi Dursunoğlu geldi, bir daha da gelmez. Kadın kılığına girmiş bir erkek olarak şarkılar söyledi, dans etti, seyirciye sataştı ve hiçkimse bundan rahatsız olmadı. Huysuz Virjin, bu ülkede bir devrim gerçekleştirdi.

7. Yılbaşı gecesi televizyonun karşısında kostümünü, dansını, adını merakla beklediğimiz dansözler

Yılbaşı gecesi saatler gece 12'yi vurduğunda dansözü bekleyerek uykusuz kaldığımız çok olmuştur. Neredeyse bir gelenek haline gelen yılbaşı dansözlerini artık göremez olduk.

8. Yaramaz bir çocuk gibi her yaptığı ayrı olay yaratan Mehmet Ali Erbil

Namı diğer Memedali Bey'in bazen herkesi şaşkına uğrattığı esprileri ve hareketleri oluyordu. Sırf bu yüzden yayın yaptığı kanala nice cezalar kestirmiştir.

9. İçki kadehlerinin, şişelerinin ve sigaranın sansürlenmediği dizi ve filmler

Özendirici olduğu gerekçesiyle şu an içki ve sigara sansürleniyor. Acaba sansürlenmediği zamanlarda sırf bu yüzden içkiye ve sigaraya alışan var mıdır diye düşünmeden edemiyor insan.

10. "Öyle Sarhoş Olsam ki" şarkısının söylenebildiği TRT konserleri

Küçük gibi görünen bir detay ama günümüzde durum böyle değil. Çünkü TRT'nin yasaklı şarkı listesi şimdilerde epey kabarık. Mesela bazılarını hemen sayalım:

Mehmet Güreli - Kimse Bilmez: Gül rengi şarap içilmez mi böyle günde

Nükhet Duru - Sarhoşum Ben: Her akşam votka rakı ve şarap, içtikçe delirir insan olur harap

Demet Akalın - Ah Ulan Dünya: Gel delirme gel de içme

Berkay  (Orijinal şakı Ahmet Kaya)- Hep Sonradan: Kederli bir akşam içmişiz, sarhoşuz hepsi bu

11. Markaların hiçbir şekilde "reklam olmasın" diye sansürlenmediği filmler

Çünkü reklam sektörü artık bildiğiniz gibi değil. Sırf bazı nesnelerin üstünde marka yazıyor diye mozaiklendiği ya da kesildiği filmler var artık. O saniyelerde filmde neler olup bittiğini anlamak imkansız.

12. Siyasi liderlerin bir araya gelip acımasızca ancak kibar bir üslupla birbirlerini eleştirdiği açık oturum programları.

Yaşı küçük olanlar hatırlamayabilir ama inanın böyle şeyler de oldu bu ülkede.Yaşı yetenler zaten şimdi kendi kendine hayret edecektir...

13. Her lafının içine sevişmek fiilini eklerken insanları sadece güldüren ve kimsenin de ahlakını bozmayan Saldıray Abi

Saldıray Abi, Türk televizyonlarındaki gelmiş geçmiş en büyük fenomenlerden birisidir. 'Sevişmek' dediği zaman kimsenin aklına erotizm getirmeyen, sadece güldüren ve eğlendiren bir karakterdi. Bir dönem onu izlediğimiz için şanslı olmalıyız...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1102
429
222
188
61
57
18
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?