Eski Facebook Çalışanı Kullanıcıları Uyardı: 'Siz Farkında Değilsiniz, Ama Programlanıyorsunuz!'

-

Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri her geçen gün daha da artıyor. En çok kullanılan sosyal medya ağlarından Facebook ise hiçbir zaman modasını kaybetmeden, her geçen gün kullanıcı sayısını arttırıyor. Ama Facebook'un çalışanlarından bazıları bu platformun toplum yapısına zarar verdiğini belirtti. Detayları sizler için Gizmodo'dan derledik.

Kaynak: https://gizmodo.com/former-facebook-exec...

Geçen ay Facebook'un ilk başkanı Sean Parker bugünkü haliyle bildiğimiz sosyal medyanın oluşturulmasına yardım ettiği için pişmanlığını belirtti.

'Söylediklerimin sonuçlarının gerçekten farkına varıp varmadığımı bilmiyorum. Çünkü kullanıcı sayısı bir, iki milyar kişiye ulaştığında ve toplum içerisinde bireylerin birbirleriyle olan ilişkilerini ciddi manada değiştirmeye başladığında ortaya istenmeyen sonuçlar çıkıyor. Özellikle de çocukların beyinlerine ne yaptığını Allah bilir.'

Eski Facebook çalışanı ve yatırımcı Chamath Palihapitiya da geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili endişelerini belirtti.

'Sanırım toplumun işleyişine zarar veren şeyler oluşturduk.'

Söylediklerinden bazıları Parker'ın yorumlarına da destek verir nitelikteydi. Parker, sosyal medyanın bir döngü yarattığını söyledi.

Bu döngü içerisinde kullanıcılar gönderilerine gelen beğeni ve yorumlardan ötürü dopamin artışı yaşıyorlar. Parker bu yorumları yaptıktan bir müddet sonra Palihapitiya da açıklamalarıyla destekte bulundu. 

'Bizim yarattığımız kısa süreli, dopaminle çalışan bu geri bildirim döngü de toplumu parçalıyor. Ne toplumsal söylem, ne dayanışma... Yalnızca yanlış bilgilendirme ve güvensizlik. Ve bu Amerika'nın bir sorunu değil, Rus reklamlarıyla da ilgili değil. Bu küresel bir sorun.'

O hafta sanki Parker ve Palihapitiya anlaşmış ve içlerindeki her şeyi dökmek istemişti.

Sunucu, Palihapitiya'ya Facebook'taki rolü ile ilgili bir şey hissedip hissetmediğini sordu. 

'Akıl almaz bir suçluluk hissediyorum. Sanırım hepimizin bunun böyle olacağını biliyorduk ama sanki bilinçli olarak tasarlanmış bir kötü sonuç yokmuş gibi davrandık. Aslında derinlerde bir yerlerde bunun böyle kötü sonuçları olacağını biliyorduk. Ama bizim tanımlama şeklimiz böyle değildi. Şu an içinde bulunduğumuz durum bence gerçekten kötü. Toplum içerisinde insanların birbirine davranış şeklini etkiliyor. Ve bunun için iyi bir çözümüm de yok. Benim çözümüm bunların hepsinden kurtulmak. Ben yıllardır kullanmıyorum.'

Palihapitiya bu konuda daha ayrıntılı bir şekilde konuştu ve sosyal medyayı yıllardır kullanmadığını, çünkü programlanmak istemediğini söyledi.

Çocuklar konusuna gelince, hiçbirinin kullanmasına izin verilmemesi gerektiğini belirtti. 

'Siz fark etmiyorsunuz ama bütün davranışlarınız programlanıyor. Eskiden bu istemsizdi ama şimdi düşünsel bağımsızlığınızın ne kadarından vazgeçmeye gönüllü olduğunuza karar vermek zorundasınız. Çok zeki olduğunuzu düşünmeyin. Belki de en çok, en zekiler sosyal medyaya düşkün oluyor.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

İnsanlar kafalarında beğen beğenme butonuyla geziyorlar artık. Beğenmediklerini tanımaya yanaşmıyorlar bile. Tanımadıkları birini ortaya koyup hakkında onlarca yorum yapabiliyorlar. Gülmeyi, tepki vermeyi, jest ve mimiklerini hareket ettirmeyi unutmuşlar. Herkes poz verir gibi yürüyor. Dışarıda birbirinden farklı kadın ve erkek görmek çok zor. Biriyle internet olmadan arkadaş olmak çok zor. Ses tonumuzu, ellerimizi, kaş ve gözlerimizi kullanmayı unutup sözlerimizi yumuşatamaz hale gelmişiz. Aman, karizmamız çizilmesin. O hepinizin ayıpladığı yemek fotoğrafları bu işin en masum zamanlarıydı. İnanılmayacak boyutta yalanları saatler içinde işitip görebiliyorsunuz. İnanılmaz manipüle edilebilir, spekülayonlarla kendinizi ve toplumu yiyip bitirebilirsiniz. Bahsedilen zombilik belki buydu. Henüz zombi 'olamamışlar' zor bir mücadele vermeli.

Gizli Kullanıcı

Belki de pek çok dinde benzeri bulunan yecüc ve mecüc bizlerizdir; her daim aç bir şekilde etrafa saldıran koca bir ordu. Kanla beslenen, insanoğlunun bir dağın içine hapsettiği bir ordu. Belki bizi yiyip bitiren, hep mücadele ettiklerimizin bir ordu halinde ortaya çıkma zamanı gelmiştir.

asgardian

Editör kardeş fotodaki Sean Parker değil Palihapitiya.

munzuradam

En büyük programlayıcıyı biz yaptık deyip kendi egolarını tatmin ediyorlar amk. Olayın sosyal medyayla bir alakası yok. İlk insan Afrika'da ilk nefesi aldığından beri programlanıyoruz. 4,5 milyar yaşındaki gezegende yaşayan 100 bin yıllık canlılarız, bu skalaya bakıldığında en büyük programlayıcı yaşadığın çevredir, sosyal medya değil. Sosyal medya sadece bu çevrenin bir unsurudur. O yüzden bu denyoların oyununa gelmeyin sadece kendilerini büyük görüyorlar hepsi bu.

ruveydaaydin

7 senedir facebook kullanmıyorum.İnsatgram kullanmıyorum.Sosyal medya kullanmıyorum,kullanmayacağım da.

sevgi-uyanik1

Sosyal medya kullanmıyorsan burda ne işin var ?

ruveydaaydin

Bravo ne kadar zekisin plaket ister misin?

ichschizoprenie

İletişim için kullanılanlardan bahsetmiş belli ki niye anlamamak icin ugrasıp laf sokmaya calısıyorsun aq?

goddess

Cocuklarin beyinlerine ne yaptigini Allah mi bilir ? Musluman miymis arkadas ? Su ceviriyi bi kere hakkini vererek yaptiginizi gormedim

goknurerol

Çeviriler, toplumun kullandığı, yaygın kelimelerden yararlanarak da yapılabiliyor.

Görüş Bildir