Görüş Bildir
Haberler
Ermenek'te İşçiler 6 Gündür Su Altında

Ermenek'te İşçiler 6 Gündür Su Altında

Caner
02.11.2014 - 11:08 Son Güncelleme: 02.11.2014 - 17:32
onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

Ermenek'te İşçiler 6 Gündür Su Altında

Karaman Ermenek'te su altına kalan kömür ocağındaki mahsur işçileri arama çalışmaları 6. gününde. Maden ocağı çevresindeki güvenlik önlemleri artırıldı.

Karaman Ermenek'teki maden ocağında yaşanan su baskının ardından Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda yürütülen çalışmalar altı gündür sürüyor. Ocağın güvenli hale dönüştürülmesi için tahliye araçlarıyla su çekme çalışması devam ederken, galerilerin güçlendirilmesi için de tahkimat çalışması yapılıyor.

Facia sırasında işçilerin yemek yediği tahmin edilen düzlük bölümündeki suyun önemli bölümü tahliye edilmiş durumda. İşçilerin aranmasına da devam ediliyor. Bu bölümdeki tahliye cihazları ise diğer galerilere sevk edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, sabaha karşı 03.00 sıralarında ocağa inerek çalışmaları inceledi. Cumhuriyet Savcısı da madende incelemeler yaptı.

Güvenlik noktaları oluşturuldu

Ocak çevresinde ise güvenlik noktaları oluşturulmuş durumda. Sabah saatlerinde Jandarma ocağın bulunduğu madenler bölgesi girişinde tüm araçlarda kimlik kontrolü yaptı. Mahsur kalan madenci yakınlarıyla aynı soyadını taşımayanların maden bölgesine girmesine izin verilmedi. Ocak çevresinde basın mensuplarının görüntü aldığı bölge de güvenlik şeridine alınarak kapatıldı. Basın mensuplarının madenci yakınlarının da bulunduğu alana girmesi engelleniyor.

Alana girecek ambulans ve diğer araçlar birinci kontrol noktasından geçerken, araçta bulunan kişilerin isimleri listeye ekleniyor. İkinci ve üçüncü güvenlik kontrolü noktasında ise kimlik kontrolü yapılıp içeri alım yapılıyor.

18 işçi halen su altında

Bakan Taner Yıldız, bazı işçilerin madenden çıkarıldığına dair haberlerin doğru olmadığını açıklamıştı.

Ermenek ilçesinin kömür ocaklarının yoğun olduğu Güneyyurt beldesi ile Pamuklu köyü arasında bulunan Has Şekerler Madencilik Ltd. Şti.'ye ait linyit kömürü ocağındaki olay 28 Ekim Salı günü saat 12.15'te olmuştu.

Sabah vardiyasındaki işçiler üretim yaparken, ocağın yeraltı su seviyesinin altında bulunan 350 metrelik bölümde bir anda galeriye su dolmaya başlamıştı. Öğle yemeğindeki işçilerden 16'sı kurtarılmıştı. 18 işçi ise su ile dolan bölümü geçememişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 19-20 Haziran 2014 tarihlerinde yapılan denetimde, madenin eksikleri nedeniyle 9 bin lira para cezası uygulandığı ancak kapatılmasına gerek görülmediği ortaya çıkmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/erm...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0