Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erkekler Cimnastikte 108 Yıllık Olimpiyat Hasreti Sona Erdi

 > 
20PAYLAŞIM

Milli sporcu Arıcan, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na kota alarak, erkekler cimnastikte Türkiye'nin 108 yıllık olimpiyat hasretine son verdi.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Kota Müsabakaları'nda yarışan milli sporcu Ferhat Arıcan, yer hareketleri, kulplu beygir, atlama, paralel bar ve barfikste toplam 86,131 puana ulaşarak 11. sırada yer aldı.

İlk 24 sporcu arasına giren Ferhat Arıcan, böylece 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na kota aldı

Ferhat Arıcan'ın elde ettiği tarihi başarıyla Türkiye, cimnastikte 108 yıl sonra olimpiyatlarda bir erkek sporcuyla temsil edilecek.

2016 Rio Olimpiyat Oyunları Kota Müsabakaları'nda, kadınlarda milli cimnastikçi Tutya Yılmaz da bireysel kota almak için mindere çıkacak.

Arıcan tasarladığı masa hareketiyle adını Dünya Literatürüne yazdırdı, işte soyadını verdiği hareket;

Türkiye adına yarışan ilk erkek cimnastikçi Aleko Mulos'tu

Aleko Mulos (1908)

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin (TMOK) internet sitesinde yer alan bilgilere göre, olimpiyatlarda Türkiye adına yarışan ilk erkek cimnastikçi, 1908 Londra Olimpiyat Oyunları'nda bireysel kategoride mindere çıkan Aleko Mulos'tu.

Türkiye, cimnastik tarihinde ilk kez olimpiyatlara 2 sporcuyla katılacak

Mulos'un ardından 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na bireysel kadınlarda kota alan Göksu Üçtaş, olimpiyatlara katılan ilk kadın cimnastikçi olmuştu.

Brezilya'nın Rio kentinde sona eren 2016 Rio Olimpiyatları Kota Müsabakaları'nda yarışan Tutya, ilk 24 sporcu arasına girdi ve olimpiyat kotası almayı başardı. Müsabakalarda ilk kota, Ferhat Arıcan'dan gelmişti.

Ferhat Arıcan ile birlikte Rio'da Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanan Tutya, aynı zamanda Türk jimnastik tarihinde olimpiyatlara giden 2. kadın jimnastikçi olacak. Türkiye, olimpiyatlarda ilk kez, 2012 Londra Olimpiyatları'nda Göksu Üçtaş ile temsil edilmişti. 

Öte yandan Türkiye, jimnastik tarihinde ilk kez olimpiyatlara 2 sporcuyla katılacak. 

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir