Erdoğan: 'Beni Dinlerler, Dinlemezler, Ben Faize Karşıyım'

 > 
3PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Beni dinlerler dinlemezler, ben faize karşıyım. Böyle bir yere varamayız. Yüksek faizle mücadeleye devam edeceğim" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe Ofisinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyelerine hitap etti.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Tüm zamanların ihracat rekorunu kırdık"

2020'nin son ayında tüm zamanların ihracat rekorunu kırdık. Küresel ticaret ve büyümede beklenen büyük düşüşe karşılık Türkiye pozitif büyüme çizgisinin altına düşmemeyi başarmış bir ülkedir. Türkiye'nin her türlü zorluğa, yeni gelişen fırsatlara ve farklı senaryolara hazırlıklı olduğunu herkese gösterdik.

AB ile Gümrük Birliği anlaşmamızı güncelleme çalışmalarımız sürüyor. İnşallah 2021 yılında bu çalışmaları daha da ileriye taşıyarak yolumuza devam edeceğiz.

"Merkezi yönetim borç stoku 150 milyar Lira azaldı"

Son aylarda ülkemize yurt dışından 15 milyar doların üzerinde portföy girişi gerçekleşti. Paramızın değerindeki artış, altın fiyatlarındaki gerileme sayesinde kasımdan bu yana merkezi yönetim borç stoku 150 milyar lira azaldı. Kur cephesine baktığımızda TL'nin dolara karşı yüzde 12, avroya karşı yüzde 10 düzeyinde değer kazandığını görüyoruz.

Ekonomi ve hukuk alanındaki reform gündemimizle ilgili yoğun bir hazırlık dönemini geride bıraktık. Yakında bu reformları kamuoyu ile paylaşacağız. Reform gündemimize uygun adımları hızla hayata geçireceğiz.

"Asıl iş, faizi düşürmek suretiyle enflasyonu aşağı çekmektir"

Beni dinlerler dinlemezler, ben faize karşıyım. Böyle bir yere varamayız. Yüksek faizle mücadeleye devam edeceğim. Ekonomide bu sene temel hedeflerimizden birisi fiyat istikrarını sağlamak olacaktır. Bana yatırım lazım, istihdam lazım, üretim lazım, ihracat lazım. Eğer bu dört başlık yoksa hiçbir şey yok, biz bununla övüneceğiz. Asıl iş faizi düşürmek suretiyle enflasyonu aşağıya çekmektir. Bunun enflasyonla mücadelede altyapısını faiz oluşturuyor. Enflasyonla bütüncül bir mücadeleyi etkili bir şekilde sürdüreceğiz.

Reuters: Gıda Alışverişi Türkler İçin Ağır Bir Yüke Dönüştü - onedio.com
Reuters: Gıda Alışverişi Türkler İçin Ağır Bir Yüke Dönüştü - onedio.com
28 Yaşındaki Genç 'Bir İşim Bile Yok' Mesajı Paylaşıp İntihara Teşebbüs Etti - onedio.com
28 Yaşındaki Genç 'Bir İşim Bile Yok' Mesajı Paylaşıp İntihara Teşebbüs Etti - onedio.com
Marmara Üniversitesi'nde Skandal! ABD'de Çocuk İstismarından Tutuklanan Hoca, Bölüm Başkanı Yapılmış - onedio.com
Marmara Üniversitesi'nde Skandal! ABD'de Çocuk İstismarından Tutuklanan Hoca, Bölüm Başkanı Yapılmış - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir