Görüş Bildir
Haberler
Engelliler Haftası İçin Uyarıcı ve Çarpıcı Bir Proje: Dikkat Engel Çıkabilir

Engelliler Haftası İçin Uyarıcı ve Çarpıcı Bir Proje: Dikkat Engel Çıkabilir

defne yılmaz
11.05.2017 - 14:26

Bugün, sosyal ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabilen herkes “normal” ve “sağlıklı” olarak kabul edilmektedir. Fakat bu durumun, ömür boyu süreceğinin bir garantisi yok. Herhangi bir hastalık veya kaza sonucu her şeyimizi kaybedebiliriz. Özellikle Türkiye gibi risk altında yaşanan ülkelerde, insanların bu tip bir problemle karşılaşma olasılığı oldukça yüksek. 

The Sanat, her sağlıklı insanın bu riski taşıdığını ve her an “engelli” bir bireye dönüşebileceğini hatırlatmak için ilginç bir proje hazırladı: “Dikkat Engel Çıkabilir!”

Engelliler Haftası için hazırlanan proje, toplumsal ikona dönüşmüş ünlü insanları konu ediniyor fakat bu ikonların en önemli organlarını ellerinden alıyor. Sözgelimi, bacakları olmayan bir Ronaldo veya sesi olmayan bir Madonna karşılıyor bizi.

Yaratıcı yönetmenliğini Ali Ömür Ulusoy’un üstlendiği projenin, sanat yönetmenliği Nesli Meriç Sanioğlu’na, illüstrasyon çalışmaları ise Esin Karabenli’ye ait.

Kaynak: https://www.facebook.com/thesanatnet/
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo

Canınız poğaça çekebilir ve karşıya geçip pastaneden almak isteyebilirsiniz. Fakat karşıya geçerken bir beton mikserinin altında kalabilir ve bacaklarınızı kaybedebilirsiniz. Ne kadar güçlü olduğu ile övündüğünüz o bacaklarınız, artık size ait olmayabilir. İşte o zaman yüksek merdivenlerle çıkılan binanın girişinde, neden rampa olmadığı ile yüzleşebilirsiniz. Oysa sadece eve girmek istemiştiniz.

Angelina Jolie

Angelina Jolie

Sadece parkta oturmak istediğiniz bir gün, bir terör saldırısı olabilir ve parça tesirli bombanın ufacık bir parçası gözünüze gelebilir. Hep ışıl ışıl baktığınız o dünya, kapkaranlık kalabilir. İşte o zaman görme engelliler için yapılan sarı şeritlere park eden otomobiller, sizin için de önem taşıyabilir. Oysa sadece ufak bir yürüyüş yapmak istemiştiniz.

Aziz Sancar

Aziz Sancar

Durup dururken şifayı kapıp hastalanabilirsiniz. 40 derece ateşle yatarken, ateşiniz 42 dereceye çıkabilir. Ve pek tabii havale geçirebilir, zihinsel fonksiyonlarınız zarar görebilir. Her soruna bir çözüm üreten beyniniz, işte o zaman size yarı alaylı, yarı acıyarak bakan insanları çözemeyebilir. Oysa sadece bir arkadaşınız olsun istemiştiniz.

Neslihan Demir Güler

Neslihan Demir Güler

Her şeyin sıradan olduğu bir günde, çalıştığınız fabrikada, kolunuzu pres makinesine kaptırabilirsiniz. İpliği incecik iğne deliğinden geçiren o becerikli elleriniz, kökünden kopabilir ve en sevdiğiniz arkadaşınıza sallayacak bir el bulamayabilirsiniz. İşte o zaman yere düşürdüğünüz cüzdanı, neden kimsenin size vermediğini sorgulayabilirsiniz. Oysa sadece ekmek almak istemiştiniz.

Madonna

Madonna

Havanın açık olduğu bir günde, manzarayı seyretmek için çıktığınız terastan düşebilir ve kulak zarınız patlayabilir. En ufak çıtırtıyı duyan kulaklarınız, davul sesini bile duymayabilir, aşık olduğunuz insana “Seni seviyorum” bile diyemeyebilirsiniz. İşte o zaman, adres sormaya çalıştığınız insanların, sizi neden anlamadığını rahatlıkla düşünebilirsiniz. Oysa sadece yeni evine taşınan arkadaşınıza, hayırlı olsuna gitmek istemiştiniz.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
102
48
13
6
1
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın