Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Engelli Vatandaşlarımıza Reva Gördüğümüz Hayattan 17 Çarpıcı Kesit

20bPAYLAŞIM

Bugün Dünya Engelliler Günü. Biz de sizler için bu güne özel engellilerin yaşadığı sıkıntılı durumların fotoğraflarını derledik. Unutmayın bir gün herkes engelli olabilir...

İçeriğimizdeki fotoğrafların bazıları buradaengellendim adlı siteden alınmıştır. Sizler de, sokakta engelli vatandaşlarımız için sorun teşkil edeceğini düşündüğünüz aksaklıkları fotoğraflayıp, siteye yollayabilirsiniz.

1. Ne kadar umursadığımız, aşağıdaki fotoğraflardan belli olsa da, şunu unutmamız gerekir:

2. Bir gün herkes engelli olabilir!

3. Geçtiğimiz 12 yılın istatistiklerine bakarsanız bu gerçeği daha açık bir şekilde görebilirsiniz.

4. Zira 2003 yılında, dünyada 680 milyon kişi engelliyken; bu rakam 12 yıl sonra 2015 yılında, 1 milyar 80 milyon kişiye yükseldi.

5. Türkiye'de ise yaklaşık 10 milyon engelli vatandaşımız var.

6. Ve bizler gösterdiğimiz duyarlılıkla(!?) adeta onlara evinizden çıkmayın diyoruz.

7. Hatta dalga geçer gibiyiz!

8. Çünkü engelli vatandaşlarımızın yaşam standartlarını, baştan savma projeler, göstermelik bir ilgi ve oldu-bitti anlayışıyla yükseltmek peşindeyiz.

9. Hal böyle olunca da, memleketin her köşesinde bir aksaklık beliriyor.

10. Misal, hala rampasız kaldırım, asansörsüz üst ve alt geçitler var. Mevcut rampaların çoğu da, dostlar alışverişte görsün misali yapılıyor.

11. Rampaları bir kenara bırakınca da karşınıza görme engelliler için yapılmış akıllara zarar yol bantları çıkıyor.

12. Bantları bırakıyorsunuz, bu sefer de günlük hayatı kabusa çeviren binlerce başka şeyle karşılaşıyorsunuz. Belediyesi, bankası, hastanesi, okulu, otobüsü vb. artık ne varsa...

13. İşte "umursamazız" ve "ilgisiziz" diye boşuna söylemiyoruz.

14. Halbuki engelli bireylerin, hak ve temel özgürlüklerden tam ve eşit şekilde yararlanmalarını, topluma tam ve etkin bir şekilde katılımlarını sağlamak, hepimizin sorumluluğudur.

15. Bunun yolu da, saygı göstermek ve empati kurabilmekten geçer.

16. Yoksa şu utanılası fotoğrafların, manzaraların önüne, ne yapsak geçemeyiz.

17. Ne dersiniz, sizce de artık kendimize "bi dur!" demenin zamanı gelmedi mi?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gamehunter

Devlet işine geldiğinde Avrupa standartlarını çok güzel modelliyor. Ama engelli rampasının nizami açıda olması, yeni binalara geniş asansör zorunluluğu, Otobüs ve Minibüslerde otomatik rampa zorunluluğu bir türlü tam anlamıyla hayata geçmedi.

colombian

bak size çok ciddi bişiy diyim mi o sarı yürüme bantlarının daha ne işe yaradığını dahi bilmiyor ki belediyeler,aksi takdirde hem bu şeritlerin görme engellilerin takip edeceği yol olduğunu bilip hem kare şeklinde ağaç dibine koymanın akıl ve mantık çerçevesinde bi açıklaması olamaz.dekor falan zannediyorlar büyük ihtimal.

sylaa16

rampaların önüne araba park edilmesi,asansör bekleyen eli ayağı sağlam insanlar vs vs. vicdan denen şey yok artık insanımızda.sorsan çoğu dindardır.inandıkları hiç bir dinde vicdansızlık yok,insana saygı,sevgi var.

reshontheway

Kadınlara, çocuklara, diğer vatandaşlara, çevreye, hayvana kısacası para dışında hiçbirşeye değer vermeyen, saygı göstermeyen bir toplumdan engellileri düşünmesini beklemek büyük bir olay.

ufukdiyoki

O sarı plastikler fazla kaygan değil mi? Çözüm diye sunulan şey dahi daha büyük sorun çıkarıyor.

Görüş Bildir