Endonezya'da Önce Deprem Sonra Tsunami: Can Kaybı 400'e Yaklaştı

 > 
264PAYLAŞIM

Endonezya'nın Sulawesi Adası’nda meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem ardından tsunami meydana geldi. Şimdiye kadar açıklanan rakamlara göre 384 kişi hayatını kaybetti, 356 kişi yaralandı.

Endonezya'nın Sulawesi eyaletinin Donggala bölgesinin 27 kilometre kuzeydoğusunda yerin 10 kilometre derinliğinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki sarsıntının ardından Donggala ve Paulo kentlerinde tsunami meydana geldi.

Tsunami dalgaları 3 metreye kadar ulaştı.

Depremin ardından tsunami yaşandı. Donggala ve Paulo kentlerini vuran tsunami dalgaları 3 metreye kadar ulaştı. Daha sonra tsunami uyarısı kaldırılırken, bölgedeki çok sayıda binanın yıkıldığı bildirildi.

384 kişi hayatını kaybetti.

Ulusal Afet Ajansı Yönetimi (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, adanın Orta Sulawesi eyaletinde meydana gelen depremde şu ana kadar 384 kişinin öldüğü ve 356 yaralı olduğu bilgisinin kendilerine ulaştığını açıkladı.

Ölü ve yaralı sayısı artabilir.

Can kayıpları ve yaralı sayısına ilişkin bilgilerin sadece eyaletin başkenti Palu’yu kapsadığını vurgulayan Nugroho, Donggala bölgesinden henüz bir bilgi ulaşmadığını ve ölü sayısının artmasından endişe edildiğini ifade etti.

Elektrik ve iletişimde sorun yaşanıyor.

Bölgede elektrik ve internet hatlarındaki kesinti nedeniyle iletişim de sorun yaşadıklarını dile getiren Nugroho, bin 400 kişilik arama kurtarma ekibinin bölgede çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Palu Havalimanın kapatıldığı açıklandı.

Yetkililer, Palu’daki Mutiara SIS Al-Jufrie Havalimanı'nın uçuş pistinin 500 metrelik alanının hasar görmesi ve hava navigasyon sisteminin zarar görmesi nedeniyle kullanılamadığını, yardım ulaştırmada kullanılabilir durumda olan 2 bin metrelik alan için daha uygun uçakların kullanılacağını duyurdu.

Temmuz sonu ve ağustos ayı sonunda da deprem olmuştu.

Lombok Adası'nda temmuz sonu ve ağustos ayında 6,3 ile 6,9 ve 7 büyüklüğünde depremler meydana gelmiş, 450 binden fazla kişiyi etkileyen depremlerde 563 kişi hayatını kaybetmişti.

2004 yılındaki depremde 230 bin kişi hayatını kaybetmişti.

"Pasifik Ateş Çemberi" olarak adlandırılan deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya'da, 26 Aralık 2004'te 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami sonucu bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230 bin kişi hayatını kaybetmişti.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir