Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

En Yakın Zamanda Tarihe Karışması Gereken, İnsanlık Onuruna Aykırı 13 Cinsiyetçi Gelenek

72PAYLAŞIM

Gelenek, örf ve adetlerimizi "benliğimiz" olarak görüyoruz ve elimizden geldiğince korumaya çalışıyoruz. Sonuçta kültürümüz, kimliğimiz...

Fakat kabul etmek gerekir ki bazı gelenekler insanlık onurunu aykırı bir şekilde aşağılayıcı ve çağ dışı. Zira her geleneğe bağlı kalsaydık şimdiye kadar dünyalılar olarak bir iğne deliği kadar yol kat edemezdik.

Gelin, şimdilerde azalmış olsa bile hala bir şekilde devam ettirilen bu aşağılayıcı ve cinsiyetçi geleneklere bir göz atalım, kendimizle yüzleşelim.

1. Başlık parası! Günümüzde artık geçerliliği kalmamış gibi görünse de, geline takılan altınlar yoluyla farklı bir şekilde uygulanmaya devam ediyor.

Hayvan mı satın alıyorsunuz, elma, armut mu satın alıyorsunuz? 

Bir insan evlenirse, kendi iradesi ve arzusuyla evlenir. Altınlar, paralar için değil. Bir insanın ne kadar edeceğini nasıl kararlaştırıyorsunuz öncelikle?! 

Nereden baksak insanlık ayıbı sayılacak, korkunç bir gelenek!

2. Bekaret simgesi olarak gelinin beline, gelinin erkek kardeşi ya da babası tarafından bağlanan kırmızı kurdele!

Bir hediyeyi paketlermiş gibi, "dokunulmamıştır, bu da garantisi" dercesine bir güvenlik bandı gibi... Kadınlara dayatılan bekaret algısı, erkeklerde yok. Üstüne üstlük bir de bunu ele güne göstererek, "bakın bu kız hiç sevişmemiştir, bu da bizim gururumuzdur" dercesine ilan etmek...

Çok ayıp!

3. Yüz görümlüğü! Yani, ilk gece damadın, gelinin yüzünü görebilmek için geline verdiği para/taktığı altın!

Evlendiğiniz, ömrünüzü beraber geçirmek istediğiniz insanın yüzünü size para karşılığı göstermesi, sadece kadınlara değil, erkeklere de bir hakaret değil mi?

Neyse ki bu gelenek de azaldı. Tamamen bitmeli!

4. Gerdek gecesi sonrası teşhir edilen kanlı çarşaf adeti...

Bunun nasıl bir rezillik, nasıl bir utanç olduğuna zaten değinmiyoruz.

Evet, bu adet de azaldı ve farklı yörelerde, farklı şekillerde uygulanıyor. Kimi yerlerde ilk gece sonrası damadın ailesi çarşafı kapıda beklerken, kimi yerlerde çarşaf yıkandıktan sonra komşulara gösterilmek maksadıyla hafif lekeli halde ulu orta asılıyor.

Yerin dibine girsin böyle gelenek!

5. Annelerin oğullarına "eksiksiz" ve "sağlıklı" gelin seçebildiği, gelin hamamı!

Gelin hamamı da farklı yörelerde değişik şekillerde uygulanabiliyor. Bazı yerlerde kız istendikten sonra kaynanasıyla birlikte hamama gidiyor ve kaynana gelinin bedenini kontrol ediyor. Bazı yerlerde ise daha kız isteme olayı gerçekleşmeden önce kaynana, hamamdan eti budu yerinde bir kız beğeniyor.

Gelinin babası, damat adaylarını hamamda kontrol etmediği sürece, bu gelenek de cinsiyetçidir. Pazardan koyun mu seçiyorsunuz yahu? Oldu olacak ağzını açıp dişlerine falan da bakın!

6. Düğün gecesi ve bayram günleri, gelinin, damadın elini öpmesi geleneği...

tinypic.com

El öpmek kültürümüzde saygıyı simgeler. Yaşça büyük olanların eli öpülür. Hiyerarşiyi belirler. 

Kocanız ise sizin eşit olduğunuz kişi, denginizdir arkadaşlar.

7. Artık uygulanmadığını sanıyoruz, görmezden geliyoruz fakat bu korkunç gelenek de hala varlığını sürdürüyor: Berdel!

Berdel, iki ailenin genç kızları değiş tokuş etmesi olayıdır. Örneğin, bir erkek, bir ailenin kızıyla evlenmek ister; karşılığında da o ailenin bir erkeğine, kendi ailesinden bir kız verir.

Takas, mallar arasında yapılır. İnsanlar arasında değil!

8. Bir önceki nesil için bu geleneğe maruz kalmak da yüksek bir ihtimaldi: Kocası ölen kadının, kocasının kardeşiyle evlendirilmesi!

Gelin, "ailenin mülkü" olarak görüldüğünden, elden çıkmasın diye uygulanan bir yöntem. Elbette ki yine kadının rızasını alan, fikrini soran yok. 

"Kadın sahipsiz kalmasın" diye de mazeret bulunur bu geleneğe. Kadının bir sahibe neden ihtiyacı olsun ki? Kedi mi, köpek mi bu kadın? Kadın insandır yahu!

9. Kız isteme sırasında "siz nasıl münasip görürseniz, babacığım" deme, dedirtme geleneği!

Babaya saygıyı göstermek için illa kendi kararlarınızı, tercihinizi, kişiliğinizi bir kenara atmanıza gerek yok.

Bir insan için neyin iyi, neyin doğru olduğunu bilmek kimsenin haddi değildir; babanın bile!

İstemediğiniz bir insanla, sırf "babaya karşı gelinmez" diye evlendiğinizi düşünebiliyor musunuz? Çok şükür ki gelenekler unutuluyor!

10. "Göster oğlum amcana pipini!" ritüeli!

Cinsiyetçiliği geçtik; çocuğun psikolojisini de bozan bir gelenek. 

Çocuğun tazecik zihnine "pipin sahip olduğun en değerli şey, onunla gurur duy, o seni herkesten iyi yapacak" fikrini aşılamayın yahu!

11. İlk kez regl olan kıza tokat atmak!

Bu geleneğin kökeninde çeşitli sebepler var. Hangisi doğru bilinmiyor.

İlki; artık "kadın" olmanın sorumluluğuna erişmesi gerektiği için, haddini bilmesi yönünde atılan tokat.

İkincisi ise ilk kez regl olan kıza tokat atıldığı takdirde, kızın yanaklarının hep kırmızı ve güzel kalacağı inancı.

Her türlü saçmalık, zaten ilk kez regl olmanın şokunu yaşayan kıza vurmayın yahu!

12. Ailecek verilen yemeklerde, gelinin masaya oturmaması ve kenarda durup servis yapması geleneği!

Hizmetçi tutmaya bütçesi yetmeyen halkın, kendi kafalarına göre bu şekilde bir gelenek uydurmaları adeta yüzyılın trollüğü!

13. Küçüklerin ve kadınların (gelinlerin) aile büyükleriyle konuşmasının ayıp sayılması...

Oldu! İyice sesimizi keselim, hatta hayalet olalım!

Olmaz böyle şey!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kemal43

Göster oğlum amcana pipini!" ritüeli bence kalkmamalı :D dayaıların amcaların en büyük eylencesi bu

slh55xxx

gayet haklı bir yazı olmuş ama yanlış bilmiyorsam bu gelenekler genelde uygulanmıyor ve şunuda söyliyim kadın güzel veya normal olunca elini sallasa ellisi ama nedense:zengin olacak,yakışıklı olacak,zeki olacak,anlayışlı olacak,prestijli olacak,saygınlığı zirvede olucak,sadık olucak (ama normal değil bir köpek gibi olmasını istiyorlar),ve çooooook saygılı olucak. az si*tir gidin lan! onediodaki savaş ve hayatta kalma testleri hoşuma gidiyo ama her yer feminazi dolu.hadi bay bay he bu ara o kahve içtikten sonra ağzı yanan damatları unutmamalıyız değilmi?

minik-fare2

damada tuzlu kahve içirmek nedir ya? Haklısın kardeş

nilaycan

ya bunlarda birşey mi Urfalıyım bizim burda hepsi var ve daha neler neler var anlat anlat bitmez

erci-e

Bıkmadınız şu kırmızı kurdele hikayesinden be! Doğrusunu yeniden yazıyorum; geline bağlanan kırmızı kurdelenin bekaretle hiçbir ilgisi yoktur! Göktürklerden beri uygulanan bir Türk geleneğidir; gelini "albız" ya da "al karısı" denen, çok çirkin olduğu ve belden aşağısının alevlerden oluştuğu için çocuğu olmayan evli ve çocuğu olan kadınları kıskandığından onlara musallat olup akıllarını kaçıran cinni varlıktan korumak için bağlanır. Hatta sonra aynı "rüşdünü ispatlamış" kurdelenin bir parçasının kesilerek bebeğe, kalan kısmının da loğusa olan annenin başına bağlanır ki "al basması" denen rahatsızlığa uğramasın diye. Nasıl ki gidenin arkasından su dökeriz ya da "şeytan kulağına kurşun" diyerek tahtaya vururuz, bu da aynı onlar gibi eski bir Türk geleneğidir. Araştırabilirsiniz. Türk mitolojisini hafife almayın! Sana da söylüyorum editör!

avataryangchen

Evet doğru. Ama ülkemiz insanın çoğu adetin burdan geldiğini ve kullanım amacını bilmiyor. Bekaret simgesi olarak algılıyorlar. Zaten baktığımızda da bize eski Türklerden kalan bütün adetleri sapıtmışız.

saryo

kardeşim doğrusu o olabilir ama kandırma kendini. Sen de bal gibi biliyosun günümüzde bekaret anlamına geldiğini ve o amaçla kullanıldığını

morsmordre

Mantıksız olduğunu kabul etmekle birlikte, 11. maddede bir hata var. İlk defa regl olduğunda tokat atılmasının asıl sebebi şudur: Çoğunlukla tam olarak ne olduğunu anlamayan, çocuğun kanadığını gördüğünde şoka girmemesi, korkmaması için o tokat atılırmış, kendisine gelsin diye. Kadın oldun sorumluluk al!!!! gibi bir durum söz konusu değil.

Görüş Bildir