Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

En Uzun Yaşayan 10 Hayvan

56PAYLAŞIM

Bügün sizlere dünyanın en uzun yaşayan 10 hayvanını tanıtacağız.

#10. Warty Oreo (00:12)

Boyları 42 cm e kadar çıkan bu hayvanlar genellikle derin ve karanlık suları tercih ederler. 140 yıl yaşayabilen bu balıklar 1600 metre derinliğe kadar inebilmektedirler.

#9. Turuncu Roughy (00:27)

Soğuk sularda yaşayan bu balık türü aslında tuğla kırmızısı renktedir fakat öldükten sonra rengi solarak turuncuya döndüğü için bu ad verilmiştir. Resmi olarak kaydedilen en yaşlı üyesi 149 yaşında olmasına rağmen 156 yaşına kadar yaşayabildikleri tahmin edilmektedir. 

#8. Dev Aldabra Kaplumbağası (00:51)

Şeyseller, Aldabra adasında yaşayan bu kaplumbağa türü uzun boynu ile tanınan dünyanın en büyük kaplumbağalarından biridir. Ağrılıkları 250 kg a kadar ulaşabilen bu canlıların en yaşlı mensubu ise  152 yaşındadır. 

#7. Göl Mersin Balığı (01:08)

25 Mersin balığı türünden biri olan bu canlılar Kuzey Amerikada yaşamaktadırlar. Bu canlılar sırt ve yan taraflarında bulunana kemikler neden ile torpidoya benzetilmektedirler. Bilinen en yaşlı göl mersin balığı ise 152 yaşındadır.

#6. Shortraker Kayabalığı (01:26)

Rusyadan Kaliforniyaya kadar görülebilen ve boyları 1 metreyi aşan bu canlıların ağırlıkları 20 kg'a, ömürleri ise 157 yıla kadar uzamaktadır. 

#5. Dev Galapagos Kaplumbağası (01:38)

Günümüzde yalnızca Galapagos ve Aldabra Adaları'nda yaşayan dev kara kaplumbağalarıdır. 16. yüzyılda Batılılar tarafından keşfedilen bu dev kaplumbağalarla dolu adaya İspanyolca kaplumbağa anlamındaki Galapago adı verilmiştir.

Günümüzde koruma altında olan bu kaplumbağalar ortalama 150 yıl yaşamakta ve en yaşlı üyesi 177 yaşındadır.  

#4. Kızıl Deniz Kestanesi (02:04)

Pasifik okyanusunda Alaskadan Kaliforniaya uzanan bölümde yaşayan bu canlılar genellikle maksimum 90 cm derinliğindeki sığ suları tercih ederler ve özellikle dalga harektlerinden etkilenmemek için  kayaların bulunduğu bölgelerde yaşarlar. Ömürleri 200 yıla kadar uzamaktadır. 

#3. Rougheye Kayabalığı (02:42)

Ortalama Uzunlukları 80 cm olan bu türün 97 cm e kadar uzayabildiği bildirilmiştir. Göz kapaklarında bulununan kemiklerden dolayı bu isimi almış olan bu balık türü 205 yıl yaşayabilmektedir.

#2. Grönland Balinası (03:08)

Gök balinadan sonra ikini büyük balina  olan bu türün boyları yaklaşık 20 metre ve ağırlıkları 136 tona ulaşmaktadır. Dünyanın en büyük canlılarından biri olan bu balinalar ortalama 200 yıl yaşamaktalar. Yapılan bir araştırmaya göre ise ömürlerinin 245 yıla kadar uzadığı hesaplanmıştır.

#1. Deniz Tarağı (Arctica islandica) (01:34)

Dünya üzerindeki en uzun yaşayan canlı olan bu türün üyeleri ortalama 405 ila 410 yıl yaşamaktalar. Bildirilen en yaşlı deniz tarağı ise 507 yaşındadır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir