Görüş Bildir
Haberler
En Kirli Suyu Bile İçilebilir Hale Getiren Filtre Cihazı

En Kirli Suyu Bile İçilebilir Hale Getiren Filtre Cihazı

Batuhan
01.10.2015 - 11:02
İçeriğin Devamı Aşağıda

Günümüzde çoğu ülke temiz ve içilebilir suya ulaşmakta güçlük çekiyor. Küresel ısınmanın etkilerinin artmasıyla birlikte su kaynaklarının tehlike sinyalleri vermesi, bilim dünyasını farklı alternatiflere yönelmek zorunda bırakıyor. Bunun yanı sıra dağcılar da temiz su bulmakta zaman zaman zorlanıyor. MSR tarafından geliştirilen Guardian adlı filtre, normalde içilmesi mümkün olmayan suları içilebilir hale getirerek önemli bir görev üstlenmekte.

Suları filtre eden sistemler genellikle sadece suyu bakterilerden arındırmakla yetiniyor. Ancak suyun içerisindeki virüsleri ayrıştırmada yetersiz kalıyor. Virüsleri filtreleyebilen cihazlar ise bunu çok uzun bir sürede yapıyor. Guardian ise hem bakterileri hem de virüsleri sudan ayırarak neredeyse her suyu temizliyor. Cihaz içerisinde yer alan inanılmaz küçük gözeneklere sahip sudaki en küçük mikrobiyolojik elementi bile ayrıştırmayı başarıyor. Dakikada 2.5 litre suyu temizleyebilen cihaz 10 bin litrelik kullanım ömrü sunuyor. Filtre temizliği gerektirmeyen Guardian, içerisindeki temiz suyun bir miktarını kullanarak kendi kendisini temizliyor ve kirli suyu hortumu aracılığıyla dışarı atıyor.

Sağlamlık konusunda da filtrelemede olduğu kadar iddialı olan Guardian, NSF P248 protokolünü destekliyor ve askeri seviyede dayanıklılık sunuyor. 2 metre yükseklikten düştüğünde herhangi bir zarar görmeyen cihaz 136 kilogram basınca dayanıklılık gösteriyor. 2016’nın Ocak ayında satışa sunulacak olan cihazın fiyatı pek de ucuz değil. Eğer böyle bir filtre cihazına ihtiyacınız varsa 350 doları gözden çıkarmanız gerek.

LOG

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
2
1
0
0
0
0