Ekmeğini Taştan Çıkarmak Deyimini Hayata Geçiren Girişimci: Gary Ross Dahl

-

Madem insanlar hem evcil hayvanları olsun istiyor, hem de onların hastalıklarından, sebep oldukları alerjilerden, tuvaletlerinden, kırıp dökmelerinden şikayet ediyor, neden bu sorunları olmayan bir evcil hayvan olmasın? Diye düşünerek başlayan bir başarı öyküsü.

1. Gary Ross Dahl... 1936 Kuzey Dakota doğumlu metin yazarı, reklamcı, yaratıcı yönetmen ve ajans sahibi.

Washington State Üniversitesi'nde okumuş, serbest metin yazarı olarak çalışmış, haliyle bu işten çok da para kazanamamış biri.

2. Gary'nin hayatı 1975 yılında, yaşadığı Los Gatos, California'da arkadaşlarıyla bir bara gitmesiyle değişiyor.

Barda arkadaşlarıyla sohbet eden Gary, arkadaşlarının sürekli evcil hayvanlarından şikayet etmesi karşısında sessiz kalıyor. Arkadaşları sürekli hayvanların yiyeceğinden, bir yere giderken bakacak yer bulamamaktan, tuvaletlerinden, hastalıklarından yakınıyor ve Gary sadece seyrediyor, çünkü Gary'nin bir evcil hayvanı yok.

3. Arkadaşları soruyor: "Sen neden sessizsin?"

Gary o an, espri olsun diye; "benim böyle sıkıntılarım yok, benim evcil hayvanımın sizin anlattıklarınız gibi dertleri asla olmuyor, çünkü benim evcil hayvanım bir taş. Bu yüzden yiyecek, tuvalet, hastalık, vb. sorunlarla hiç uğraşmıyorum" diyor.

4. Reklamcı olan Gary, eve döndüğünde aslında evcil taş fikrinin hiç de yabana atılmayacak bir fikir olduğunu düşünüyor.

Bunu bir proje olarak kurguluyor, üzerinde hava delikleri bulunan gayet hoş görünümlü bir kutu tasarlıyor, kutunun içine bir miktar saman koyup, üzerine evcil taşı itinayla yerleştiriyor, yanına da bir bakım kılavuzu eklemeyi ihmal etmiyor. Neticede daha önce hiç beslenmemiş bir evcil hayvan satacak, insanların ona nasıl davranması gerektiğini bilmesi lazım diye düşünüyor.

5. Piyasaya sürdüğü bu ürün bir imkansızı gerçekleştiriyor ve inanılmaz bir ilgi görüyor.

TV programlarında ve gazetelerde bu enteresan evcil taş konuşuluyor. Bu popülerlikle birlikte "evcil taş" ilk ayın sonunda tam 1.5 milyon adet satılıyor.

6. İlk başladığında, evcil taşları evinin arkasındaki küçük bahçeden toplayan Gary, sonra daha güzel taşlar için anlaşmalar yapıyor.

Ve tanesi 3.95 dolardan toplamda 5 milyon adet taş satmayı başarıyor.

7. Evcil taş salgını birkaç yıl içerisinde sönüyor.

Ancak bu süre Gary'nin zengin olmasına yetip de artıyor bile. Bu taşlardan 3 milyon dolar servet kazanıyor Gary. Sonra ürün piyasadan çekiliyor.

8. Ta ki 2012 yılına kadar...

2012 yılında taşların isim hakkını "Rosebud" isimli bir firma satın alıyor. Daha şık bir kutu, tasma, vb. şeyler ekleyerek ürünü yeniden satışa sürüyor.

9. Gary Ross Dahl, 2015 yılında 78 yaşındayken vefat ediyor.

Toprağın bol olsun bize taş satan adam...

Şu adresten hala "Evcil Taş" satın alabilirsiniz, kargo bedava.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
okisi

ulan kafamıza sıçıyim adam açlıktan taş yerken lan ben bunu satsammı demiş yememiş satmış zengin olmuş

fez

Ne keriz varmış yav.

miss-simpson

ulan ne lüzumsuz insanlar milyoner oluyor ben de burada harcanıyorum .s

sek

O:o

nergiz-acet-gencaslan

ALLAH'ımmm kiiiriiizzzz yok artık dedirten şeyler. Bunları okudukça kendi kendime diyorum yap artık şu kafandakileri sonra diyorum uğraşma işe yarar şeylere kimse değer vermez. :(

Görüş Bildir