Duyduğunuz Her Şeyi Unutun: Kadınların Yaşadığı 'Fışkırtma' ile İlgili Şehir Efsaneleri

255PAYLAŞIM

Bilim camiası kadınların gizemli fenomeni hakkında bilgiler verdi. Biz de BuzzFeed'den derledik. Pekii, bildiğimiz ne doğru, ne yanlış?

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/karlaagis/squir...

1. "Fışkırtma yalnızca pornolarda yaşanır."

YANLIŞ

Fışkırtma gerçek bir seks fenomeni. 1904 yılında, Havelock Ellis adında bir psikolog, kadın ejakülatının erkek menisiyle aynı olduğunu iddia etti. 1984 yılında yapılan bir çalışma ise, kadın ejakülatının, erkek menisinin ve fışkırtma sıvısının 3 farklı şey olduğunu kanıtladı.

2. "Erkeklerin boşalmasıyla neredeyse aynı şey."

YANLIŞ

Başlangıç olarak, bir erkeğin boşalması spermlerin vücuttan çıkarılması demektir. Fışkırtma sırasında oluşan sıvı tamamıyla farklı. 2015 yılında Journal of Sexual Medicine'de yayımlanan bir araştırmaya göre, fışkırtma sıvısı çoğunlukla idrardan oluşuyor. Araştırmacılardan Dr. Samuel Salama, ultrason ile kontrol ettiklerinde, her fışkırtma sonrası mesanenin boşaldığını gözlemlediklerini söyledi.

3. "Fışkırtma, kadının boşalmasıyla aynı şey değil."

DOĞRU

Bu konuda bir sonuca ulaşmaları uzun süre alsa da bilim camiası ikisinin farklı şeyler olduğunu onayladı. Wanting to Want'ın yazarı Dr. Madeleine Castellanos, ikisi arasındaki en büyük farkın sıvı kıvamı olduğunu söylüyor. Fışkırtma sırasında salınan sıvı üretradan geliyor, bunun yanı sıra boşalma sırasında gelen sıvı akışkan bir kıvama sahip değil, daha çok salyaya benziyor ve direkt vajinadan geliyor.

4. "Fışkırtma yaşanması için öncelikle cinsel birleşme gerekiyor."

YANLIŞ

Nature Reviews Urology'de yayımlanan bir araştırma, fışkırtmanın klitoretrovajinal kompleksle ilişkili olduğunu, birleşme gerçekleşmeden de yaşanabileceğini öneriyor. Eğer mesaneye ve vajinaya baskı yapılıyorsa ve bu cinsel uyarılma içinse fışkırtma yaşanması daha olası. Bu birleşme ile ya da tahrik edici dış etkilerle (parmaklar, oyuncaklar ve ağız gibi) olabilir.

5. "Fışkırtmak için orgazm yaşamanız gerekir."

YANLIŞ

Fışkırtma orgazmdan bağımsız yaşanabilir. İstemsiz uyarılma sonucu olabilir ve Dr. Salama'ya göre bu fenomeni deneyimleyen kadınların diğerlerinden farklı bir anatomik yatkınlığı yok.

6. "Kadınlar, fışkırtma yaşayıp yaşamayacaklarını ya da ne zaman yaşayacaklarını kontrol edemezler."

DOĞRU
Yukarıda belirttiğimiz gibi, fışkırtma tamamıyla istemsiz gerçekleşiyor. Evet, vajinayı her yönden uyarmayı deneyebilirsiniz ancak bu illa ki fışkırtacağınız anlamına gelmiyor. En ünlü yetişkin film oyuncularından biri olan Cytherea bile vücudunun tam kontrolüne sahip olmadığını söylüyor.

7. "Fışkırtma için hazırlıklı olamazsın. Olacaksa olur."

YANLIŞ

Cytherea ile yapılan aynı röportajda, şiddetli fışkırtma yaşayabilmek için milkshake gibi bolca protein ve elektrolit içeren içecekler tükettiğini belirtti. Bir iki gün cinsel ilişkiden kesinlikle kaçınıyormuş.

8. "Fışkırtma bir bakıma çişini kaçırma."

YANLIŞ

Ne kadar kadınların uyarılma ve birleşme sonucu farklı sıvılar ürettiği belirtilse de, bu durum çiftleşme sırasında çiş kaçırma durumuyla aynı değil. Patolojik bir rahatsızlık olan durum, üretradaki düzensizliklerden ve hiperaktif mesaneden kaynaklanıyor, ilaçla tedavi edilmesi gerekiyor.

9. "Aynı anda boşalıp fışkırtma yaşayabilirsin."

DOĞRU

Dr. Salama tarafından yürütülen çalışmaya göre, kadınlar aynı anda boşalıp fışkırtma yaşayabilirler. Bu, fışkırtma sonrası çıkan sıvıda prostatik sıvının varlığını açıklıyor.

10. "Her kadın fışkırtma yaşayabilir."

BİLİNMİYOR

1994'te yapılan bir çalışmada, kadınların yalnızca %6'sının bu fenomeni yaşadığı ortaya çıktı. Öte yandan, %60'ı, daha önce boşalma deneyimi yaşadığını belirtti. Cytherea'ya göre farkında olmadan bile fışkırtma yaşamış olabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Birkaç gün üst üste fışkırtma yaparsanız yumurtalıklarınız ağrıyabilir normal orgazm olurken de ağrılı boşalabilirsiniz ara sıra yapılmalı veya enerji veren yiyecekler tüketilmeli

ruhani

Ben tam anlamadım bi videolu açıklar mısınız

grimlkin

3 kere yanlış fışkırtırsak da pıttığımız bloke mi oluyor hocaaam?

hamburg1909-25

doluluk oranı na göre olmasın o 2.3. den sonra sıvı akışı azalır tekrar dolması için zamana bırakmak gerekiyor boşalma sorunu varsa kollar ve yumurtalıklar agrır tabi sureklı baska uyguluyorsun

zangoccocuk

pippa bacca, aynen dediğin gibi. Lakin bu ülkede merhaba dediğin 5 kadından 4ü kendisine asıldığını zannederken, merhabasına cevap verilen 5 erkeğin 4ü de ya benimsin ya kara toprağın kafasına giriyor. Ne seksi? Ne squirti? Bunlar ilişki esnasında squirt görse çiş zanneder öylesine vasatlar hahahaha.

Görüş Bildir