Dünyayı Oturduğunuz Yerden Kurtarmaya Ne Dersiniz? Milyonlarca İnsanın Kullanımıyla Gezegenimize Hayat Veren Arama Motoru

-

Arama motoru Ecosia 13 Şubat 2019'da, 2014 yılında başlayan projeleri sayesinde 50 milyon ağaç diktiklerini açıkladı. Yani bu, şu anlama geliyor; şimdiye kadar 60 hektarlık alan onarıldı ve ağaçlar büyüyünce atmosferden 2.5 milyon ton karbondioksit yok olmuş olacak!

Ama Ecosia'nın tüm başarısı bu değil. İşte Instagram'da paylaştıkları ilham veren yolculuklarından fotoğraflar!

Burkina Faso'da yaşanan değişim inanılmaz!

Christian Kroll 2009'da bu oluşumu başlatıp, internetin en çok kullanılan ama pek de dikkate alınmayan özelliğini anlamlı bir şeye dönüştürdü. 

Almanyalı Kroll'un aklına bu fikir, mezuniyetinden kısa bir süre sonra yaptığı gezide gelmiş. Gezisinin duraklarından biri olan Güney Afrika'da, ormansızlaşmanın farklı ekosistemler için ne kadar yıkıcı olduğunu öğrenince, çalışmalarında ağaçlara odaklanmaya karar vermiş.

Daha önceden web tabanlı projelerde oda arkadaşlarıyla çalışan Kroll'un halihazırda arama motorlarıyla ilgili bilgisi vardı. Bu durum da, Ecosia'nın ortaya çıkmasında ona kolaylık sağladı.

Peki arama motorunda yapılan aramalar tam olarak nasıl ağaç dikilmesini sağlıyor? Şöyle ki, Ecosia, sitelerinde reklam alanları satıyor ve onlardan gelen geliri de dünya genelinde ağaç dikmek için oluşturulmuş, kar amacı gütmeyen kuruluşlara veriyor. Ortalamaya baktığımızda, 45 aramada bir ağaç dikiliyor. 🌱

Yapılan çalışmalar sadece karbondioksit oranını azaltmakla kalmıyor...

Brezilya'daki Amazon ormanlarında stratejik bir biçimde gerçekleştirilen ağaçlandırma projesi, büyükbaş hayvanların habitatlarına zarar vermeden yaşadıkları alan dışında kalan yerlerde projelerini gerçekleştirerek göç etmelerini kolaylaştırıyor. Yani, türleri tehlikede olan hayvan türlerini de koruyarak, biyolojik çeşitliliği sağlama alıyorlar.

Ağaç dikmek, sadece çevreye ve hayvanlara yarar sağlamakla kalmıyor...

Bu ağaçlar aynı zamanda toprağın kalitesini artıran gölgeler oluşturduğu için, sebzelerin büyümesinde de oldukça önemli bir rol oynuyor. Bu durum önemsiz görünebilir fakat aslında yerel halkın ürünlerini satmalarını ve istikrarlı bir işe sahip olmalarını sağlıyor. Gelişmekte olan ülkeler için bu çok önemli çünkü aileler bu şekilde çocuklarını okula gönderebiliyor ve ihtiyaç duydukları ilaçları alabiliyorlar.

Senegal'de marketlerde satmak için hazırlanan amber çiçekleri 🌸

Bu çiçekler kullanıcıların yaptıkları aramalar sayesinde yetişti!

Tanzanya'daki Usambara Dağları'nda çalışmalara yerel halk da katılıyor.

BONUS: Ormansızlaşmanın şok edici sonuçları...

Ormansızlaşmanın bir çevre problemi olduğunu kabul etmek kolay olsa da, ciddiyetini algılamak zor olabilir. 1990'dan 2016'ya kadar, dünya genelinde 1.3 milyon kilometre kare oranında orman yok edildi ve bu alan Günay Afrika'nın tamamından büyük. Eğer harekete geçmezsek, ormanlarda yaşayan hayvanların ve bitki türlerinin varlığı %80 oranında tehlikeye girecek ve hatta orangutan ve sumatra kaplanları yok olabilir. 

Ecosia'nın amacı 1 milyar ağaç dikmek. Bu yolculukta onlara katılmaya ne dersiniz? Buyrun, ecosia.org!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
piksel-piksel-anadolu

Yükledim. :)

Görüş Bildir