Dünyanın Gözü Fransa'da: 'Sarı Yelekliler' Sokaklarda, Yüzlerce Gözaltı Var

 > -

Dünyanın gözü bugün Fransa'da. Ülkede 'sarı yelekli' protestocuların eylemi dördüncü haftasına girdi. Binlerce protestocu sokaklara indi. Hükümet eylemlere karşı geniş çaplı önlemler aldı. Olaylara karşı 89 bin polis ve zırhlı araçlar görevlendirildi. Gösterilerin merkezi başkent Paris'te Champs- Elysees Caddesi'nde mağaza ve restoranlar kepenkleri indirdi. Başta Eyfel Kulesi olmak üzere, müzeler, operalar kapatıldı. Başkentte hayat durdu. 

Göstericilerle polis karşı karşıya gelirken, polis gruba biber gazıyla müdahale etti. Yüzlerce kişi gözaltına alındı. 

"Sarı yelekliler", başta Paris olmak üzere ülke genelinde akaryakıt zamlarını ve kötüleşen ekonomik koşulları protesto ediyor. 

Geçen haftaki şiddet olayların tekrarlanmaması için yoğun güvenlik önlemleri alınırken ülke genelinde 89 bin polis görevlendirildi. Paris'i ise 8 bin polis ile 12 zırhlı araç koruyor.

Protestocular sabahın erken saatlerinde Champs-Elysees Caddesi'ne gelmeye başladı. Polis, göstericilerin üst aramasını yaptıktan sonra caddeye girmesine izin verirken, polis ile eylemciler arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı.

Polis, "sarı yeleklilere" biber gazıyla müdahale etmeye başladı. Göstericiler "Macron istifa" şeklinde slogan attı.

Fransa İçişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Laurent Lunez, ülke genelinde gözaltına alınan "sarı yelekli" sayısının 700'e yükseldiğini açıkladı.

France 2 televizyon kanalına konuşan Lunez, ülke genelinde 31 bin kişinin gösterilere katıldığını duyurdu.

Mağaza ve restoranlar kepenkleri indirdi

Fransız yetkililer, geçen hafta düzenlenen protestolarda dükkanların yağmalanması, camların kırılması, araçların ve bazı binaların ateşe verilmesi gibi şiddet olaylarının tekrarlanmasından endişe duyuyor.

Bu nedenle Champs-Elysees Caddesi'nde mağaza ve restoranlar kepenkleri indirdi. 

Gösteriler Paris'in kültür hayatını da etkilerken, Champs-Elysees yakınlarındaki müzeler kapalı. Benzer şekilde Paris'in Garnier ve Bastille Opera binalarındaki programlar da iptal edildi.

Eyfel Kulesi ve Zafer Takı da kapalı

Paris'in sembollerinden Eyfel Kulesi de gösteriler nedeniyle ziyarete kapalı olacak. Geçen haftaki gösteriler sırasında zarar gören Zafer Takı da kapalı kalmaya devam edecek.

Paris'teki eylemler nedeniyle 30 civarında metro hattı durdurulurken, Champs-Elysees Bulvarı'nın çevresindeki birçok yol ve cadde trafiğe kapalı olacak.

İçişleri Bakanı Castaner: "Hiçbir şiddet eylemini affetmeyeceğiz"

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, eylemler öncesinde açıklama yaptı. Protestolara kaşı polisin geniş çaplı önlemler aldığına değinen İçişleri Bakanı Castaner, "Hiçbir şiddet eylemini affetmeyeceğiz. Kamu düzeninin bozulmasına izin vermeyeceğiz" diyerek eylemcileri uyardı ve "ılımlı eylemcilere" Paris'teki gösterilere katılmama çağrısı yaptı.

Fransa'da son yılların en büyük eylemlerinin ardından Macron hükümeti geri adım atmış ve gelecek yılki akaryakıt zamlarını iptal kararı almıştı.

Macron Hükümeti Geri Adım Attı ve 2019 Yılı İçin Akaryakıt Zamları İptal Edildi - onedio.com
Macron Hükümeti Geri Adım Attı ve 2019 Yılı İçin Akaryakıt Zamları İptal Edildi - onedio.com

Hükümetin bu adımı 'Sarı Yelekliler'de tutum farklılığına yol açtı. Kendilerini "Özgür Sarı Yelekliler" diye adlandıran bir grup eyleme saatler kala, Başbakan Edouard Philippe ile görüşmeyi kabul etti. Bir grup ise hükümetle somut adımlar açıklanmadan görüşmeyi reddediyor.

AA, VOA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtBaşbakanFransaPolisolay
Görüş Bildir