Dünyanın En Soğuk Şehri Yakutsk'ta 18.000 Yıl Öncesine Ait Bir Yavru Köpek Cesedi Bulundu

2.3bPAYLAŞIM

Aslında 18.000 yaşında ama hala canlıymış gibi...😱

Rus bilim insanları tarafından, Yakutsk'un kuzeyinde yer alan Indigirka Nehri yakınlarında yaklaşık 18.000 yıl önce yaşadığı düşünülen bir yavru köpek cesedi bulundu.

Bu süreç boyunca yavru köpeğin tüylerinde, bıyıklarında ve süt dişlerinde neredeyse hiçbir bozulma olmaması bilim dünyasında büyük bir şaşkınlık yarattı.

Rusya'nın uzak doğusundaki Yakutistan'ın başkenti olan Yakutsk, dünyanın en soğuk şehri olarak biliniyor.

Kışın ortalama sıcaklığın eksi 34 derece olduğu bu bölgede, yaklaşık 18.000 yıl öncesinde yaşamış ve dondurucu soğuğun etkisiyle cesedi hemen hemen hiç bozulmamış iki aylık bir yavru köpek bulundu. Ölüm nedeni belirlenemeyen bu köpek yavrusu, Indigirka Nehri yakınlarındaki bir bölgede keşfedildi.

Gerçi bizim kendisine köpek yavrusu dediğimize bakmayın, çünkü kendisinin bir kurt mu yoksa köpek mi olduğu henüz bilinmiyor.

Üst Paleolitik Çağ’da öldüğü düşünülen bu yavruyla ilgili daha detaylı bilgi edinebilmek için İsveç Paleogenetik Merkezi ile yürütülen ortak çalışma sonucu, bulunan cesedin türü tanımlanamadı. Avrupa’nın en büyük DNA bankasının bile ilk denemelerinde yetersiz kaldığı bir tür söz konusu.

Rus araştırmacılar tarafından yerel Yakut dilinde 'dost' anlamına gelen 'Yavru Dogor' ismini verdikleri bu hayvanın kurttan köpeğe geçiş aşamasını temsil ettiği düşünülüyor.

Yavru Dogor’un evrim aşamasında hangi noktada bulunduğu, yapılacak yeni testler sonrasında belirlenecek. Yaşanan gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asli.unsal2

Sırtlan gibi bişi

vanilla-planifolia

zamanda yolculuk gibi,etkileyici ya

_oishii_

annem ağzını yerim senin

pofudukpofyumak

vay be.

yusuf-onder6

evrim denen trol burda da devreye girmiş :)

Görüş Bildir