Dünyanın En Mutlu Ülkesi Olan İsviçre'deki Yaşam Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken 26 Gerçek

411PAYLAŞIM

Biz gezmek için uçak bileti bakmaya başladık bile...😅

1. İnsanlar nasıl tanışıyorlar ve duygusal ilişkiler nasıl ilerliyor?

İsviçre'de evliliklerin neredeyse %20 gibi bir kısmı yabancılarla yapılıyor. Ancak, yerel insanlar birbirlerine biraz daha farklı yaklaşıyorlar. İnsanlar, karşılarındaki insanların özel alanlarını ihlal etmek istemedikleri için birbirlerine çekinerek yaklaşıyor ve ilk adımı atmaktan kaçınıyorlar. Arkadaş canlısı olduklarını söylesek de, özellikle de birinden telefon numarası almak zorlayıcı bir durum haline geliyor.

2. Randevuya çıkma teklifini genellikle erkekler yapar.

www.instagram.com

Bu tarz şeyleri fazlasıyla önemsiyorlar ve asla unutmuyorlar. Eğer bir İsviçreli ile sözleştiyseniz, üstünden altı ay bile geçse o günü asla unutmaz.

3. Akışına bırakma konusunda üstlerine yok...

Birini tanımak için randevuya çıktıktan sonra size yazmayıp, iki hafta sonra mesaj atıyorsa sakın şaşırmayın! İsviçreliler hiçbir şeyi aceleye getirmeyi sevmiyor. O yüzden ağırdan alıp birbirlerini tanımayı ön plana koyuyorlar.

4. İsviçreli bir erkekle evli olmak nasıl bir şey?

www.instagram.com

Fazla tedbirliler! Örneğin, 'Hadi hemen çantamızı toparlayıp bir şeyler yapalım!' derseniz, büyük bir olasılıkla alacağınız cevap: 'Olur, ama önce çocukları okula bırakıp sonra işlere gidelim ve yarın için izin alalım. Akşam döndüğümüzde ise nereleri gezmek istediğimize dair bir plan ve program hazırlar, yarın da yola çıkarız.' olacaktır.

5. Partneriniz size asla karışma cüretinde bulunmuyor.

Pek alışkın olmasak da, bir zahmet değil mi ama? 😂

6. Kendilerine has bir güzellik algıları var.

Saçlarını pek boyamaz, kıyafetlerini ütülemez ve yüzlerindeki kırışıklıkları kapatmaya çalışmazlar. Ayakkabı tercih ederken, görünüşünden çok rahatlığına dikkat ederler. Genellikle pek makyaj yapmaz ama yine de kendilerine dikkat ederler.

7. Yaşlanmaktan çekinmezler.

Nasıl göründüklerini açıkcası pek de önemsemezler. Gençlerin veya yaşlıların yapabilecekleri gibi ayrımlar yoktur.

8. Çocuklar kendini dünyanın merkezinde sanmaz.

Çocuklar oldukça özgürlükçü yetiştirilirler ve anlamsız şeylerle sınırlandırılmazlar.

9. İsviçre'deki aileler çocuklarının üstünde abartlı şekilde korumacı tavır takınmıyor.

En çok kullandıkları kalıp 'C’est pas grave' yani 'boşver'dir. Ayrıca çocuklar ev işlerine yardım ederler. Kendi görevlerinin ne olduğunu bilirler ve ailelerine köle gibi davranmazlar. Bu şekilde çocuklardaki sorumluluk bilinci gelişir. Aileler çocukların ödevlerine yardımcı olmazlar ya da onları liseyi bitirdikten sonra üniversite okumaya zorlamazlar. Kendi kararlarını kendileri vermeleri gerektiğini bilen çocuklar, kendileri için en uygun seçeneği bulurlar.

10. Okullarda karmaşık şeyler öğretilmez.

Çocuklar yaşlarına göre değil yeteneklerine göre derslere girerler. Ayrıca ev işi, mıntıka temizliği, sanat ve sporla ilgili dersler alırlar.

11. Üniversiteye girmek zordur!

www.instagram.com

12. Sağlık hizmetleri hızlı ve kalitelidir.

13. Hiçbir kadınının boşandıktan sonra nafakasız kalmayacağı gibi, hiçbir erkek de çocuklarından ayrı kalamaz.

14. Kimse kimseyi eleştirmez ya da yargılamaz!

Görünüşünüz, tercihleriniz, kişisel hayatınız ya da çocuğunuzu yetiştirme şekiliniz kimseyi ilgilendirmediği için kimse kimseye yorum yapmaz.

15. Bütün işler değerlidir!

Ücretlendirmeler de buna göre yapılır tabii..

16. Sadece bir tane balık, kanarya ya da inek almak yasaktır. Çift halininde sahiplenilebilirB unun nedeni hayvanların yalnız hissedeceği düşünülmesidir.

www.instagram.com

Bu duruma kedi ve köpekler dahil değildir.

17. Sokaklar güvenli olduğu için çocuklar okuldan kendi başına dönebilir.

18. Herkes doğayı korur.

19. Dürüsttürler!

Kasiyer yerinde olsa da olmasa da parasını ödemeden asla marketten çıkmaz, suistimal etmezler.

'Peki kötü tarafları yok mu?' diyenler mutlaka olacaktır. Biraz da oraya bakalım...

20. Hayat 18:30'dan sonra adeta durur. Hem hafta içi hem de hafta sonları açık bir yer bulmanız imkansıza yakındır.

21. Restoranlarda çocuk menüleri neredeyse hiç yoktur. Olanlarda da sadece pizza ve nugget vardır.

22. Ambulans çağırmak ücretli ve çok pahalıdır.

23. Bakıcı ücretleri çok yüksektir.

24. İnsanlar pek acele etmezler.

Bir yatak sipariş ettiğinizde üç ay onu bekleyebilir ya da arkadaşınıza buluşmak istediğinizi söylediğinizde, size 8-10 hafta arasında bir tarih verebilir.

25. Ev kiralamak oldukça zordur.

Tek bir ev için otuz kişinin talip olduğunu görmeniz oldukça muhtemeldir.

26. Ama bütün kötü yanlarını unutturacak İsviçre'nin dağları gerçeğini de unutmamak lazım...

www.instagram.com

BONUS:

İsviçre'de tek kuruş harcamadan gezebileceğiniz yerler:

  • Geneva Ulusal Tarih Müzesi

  • Léman Gölü

  • Lausanne'da olan Notre Dame Katedrali

  • Basilique de Valère

  • Ulusal Parklar

Peki siz İsviçre hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eda06200958

çok doğru isviçre’de yaşıyorum ve burası mükemmel

mahirrihamahirriha

Dağlara bakınca kötü yanları unutacağım=)) Tamam gider gezerim fakat asla yaşamam. Yaşayacaksan zengin olacaksın diğer türlüsü bana göre değil.

ruhani

Her çocuk belli bir yaşa kadar kendini dünyanın merkezinde görür. İsviçreyi dahil etmediler sanırım bu araştırmaya :D

helenistik

Yine çok abarrttın aslında kötü bir ülkeciler gelmiş. Vatandaşlık verse g..ünüzü çarpa çarpa gidersiniz. Her yıl ülke bütçesinde milyar fazla verip ne etsek yav bu kadar parayı diye düşünen ülkedir ve sırf bu yüzden bile gidesi görülesi ve mümkünse yaşanılasıdır.

u18

"kaynak:g.tüm" başlıklarından biri daha. İsviçre'de yaşayan bir insan evladı olarak biraz doğru bir bilgi vereyim. 1. , 2. ve 3. madde tamamen uydurma. İsviçreli'ler sizi hoş buluyorsa ve sizden etkileniyorsa kadın-erkek fark etmez gayet gelir tanışır flört eder. Eğer size randevudan iki hafta sonra mesaj atıyorsa ya şüphelendirmemesi gereken bir karısı vardır ya da yedeklerinde 5. sırada falansınızdır. Yabancı evlilikler eskide kaldı artık yeni jenerasyondan kimse yabancılar ile evlenmiyor. Evlenecekleri kişinin İsviçre vatandaşı veya en kötü AB vatandaşı olup olmaması koşuluna dikkat ediyorlar. "Saçlarını pek boyamaz, kıyafetlerini ütülemez ve yüzlerindeki kırışıklıkları kapatmaya çalışmazlar..." reis sen Bahnofstrasse'de iki tur atmadın galiba ? dünyanın kozmetik ve luxury endüstrisinin merkezinden bahsediyoruz. 12. Maddeye çok güldüm. Sağlık hizmetleri hızlı ve kalitelidir ancak paran varsa !! her şey para çokomel eğrisi burada. Sen hiç Universitätsspital'lere gittin mi ?

u18

En çok güldüğüm 14. Madde oldu :D :D Bazı İsviçreli'ler görünüşünüz, tercihleriniz, kişisel hayatınız hatta çocuğunuzu yetiştirme şekiliniz hakkında yorum yaparlar hatta ve hatta buna karışacak kadar hadsiz bile olabilirler. 20. madde abartılı ve yanlış olmuş 18:30'dan sonra hayat falan durmuyor. Marketler 20:00da kapanıyor Coop Pronto'lar ise 23:00a kadar açık..wtf ?? Ayrıca bilardo'dan, bowling'e kadar bi çok aktivitenin yer aldığı freizeitcenter'lar var onlar da geç saatlere kadar açıklar. Tek haklı olan konu "ev kiralamak" olabilir. İsviçre'de ev kiralamak deveye hendek atlatmaktan daha zordur.

eastking

İsviçre Bismarck sağlk sistemini benimsemiş bir devlet. Yani kapsayıcı, sigorta temmelli ve sosyal devlet anlayışına uygun bir sisteme sahip diyebiliriz. Bu bağlamda sanmıyorum ki Abd gibi pahalı bir sağlık hizmeti sunsunlar. Tabi siz orada sigortalı değilseniz veya İsviçre'de yaşamayan, işkembeden sallayan biriyseniz o ayrı.

Görüş Bildir