Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın Adaletsizliğine Dair Kaleme Alınan ve Okudukça Üzüleceğiniz Sarsıcı Bir Yazı

-

Ekşi sözlük yazarlarından sidon'un paylaştığı bu entrysi ile siz de yaşadığımız dünyanın sistemini ve gerçeklerini yeniden gözden geçireceksiniz.

Not: Bu yazı, yazarının izniyle yayımlanmaktadır!  

Dünyada 1.5 milyara yakın kişi açlık sınırında.

Dünyada 1.5 milyara yakın kişi ise aşırı kilolu.

Dünyanın en zengini 72 yaşında ve 55 milyar dolar servete sahip. Bu servetin yarısı bile dünyadaki açlığı çözecek projeler için yeterli.

Amerika ve Avrupa'da atılan günlük yiyecek, Afrika açlığını giderecek seviyede.

Suyun olmadığı yerde hastalık çok olur. Afrika'da hala su bulamayan insanlar var.

Bir kova su için kilometrelerce yürüyen insanlar.

Biz ise Dünya dışı bir gezegende su bulmak için milyon dolarlar harcıyoruz.

Amerika'da ortalama bir bebeğin yıllık oyuncak maliyeti Afrikalı beş bebeğin gereken temel besinlerini sağlayacak miktarda.

Bunların suçlusu da "ona benzemeyen, onun medeniyetini savunmayanın çomar addedildiği" batı medeniyeti. Ürettikleri devasa sömürü sistemi.

Bu dünyadaki asıl teröristlerin, kravat takip şık bir takım elbise giyerek basın toplantıları yapan insanlar olduğunu hiç düşünmüş müydünüz?

Sizi, sadece kurdukları ekonomik düzenlerle değil, size dayattıkları, kendilerini dünyanın en muhteşem ve naif insanlar oldukları mesajını veren bilimum ideoloji ve felsefi fikirlerle sömürdüklerini de aklınıza getirmiş miydiniz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
osuran-boga03

son balık tutuldugun da son agaç kesildigin de son göl kurudugun da beyaz adam paranın yenmeyen birşey oldugunu anlayacak

ramazan-uzunoglu

kimse suçu kendinde aramıyor suç hep başkasının biz şimdiye kadar ne yaptık önce buna bakmalı sonra başkasını yarıgılamalıyız

Gizli Kullanıcı

Batılı ülkelerin Latin Amerika ve Ortadoğu'da olduğu gibi Afrika’yı sömürmesi, kontrolsüz nüfus artışı ve Suudi Arabistan dahil bazı güçlü ülkelerin duyarsız kalması gibi durumlar elbette önemli sebepler ancak en temel neden İslamdan uzak kalmamız. Mesele Müslüman olmak veya Allah’a inanmak değil, bunlar kolay iş, asıl mesele Müslüman gibi yaşayabilmek; gerçek bir Müslüman olabilmek. Batının değerlerine giderek daha fazla hayranlık duyulduğu bu çağda insanların maddeye adeta tapması dünya toplumu olarak manevi duygulardan uzaklaşmamıza sebep oldu. Eğer adalet konusunda şeriat kanunları uygulansaydı bugün dünyanın her yeri bolluk bereket içindeydi. Oysa ki insanoğlu internetten 1-2 ayet okuyarak kuranı anlamayı reddettiği için asla refahı ve iç huzuru bulamıyoruz. Buna en gelişmiş ülkeleri de dahil ediyorum. Tabii refah anlayışınız paraysa ona lafım yok

knowthyself

Şaka yapıyorsunuz herhalde. Bu kadar cahil olamazsınız...

Gizli Kullanıcı

Bana kalırsa okuduklarımdan, düşündüklerimden ve deneyimlediklerimden bir yorum yapmak bir insana hiçbir fikrim olmadan cahil demekten daha akıllıca.

ozgurlukkadarguzel

Hiçbirine değil de çocuklara çok üzülüyorum :(

so-far-so-good

sen o maddelere ilave olarak petrol zengini arap ülkelerinin kılını bile kıpırdatmadığını da ekleyiver bi zahmet. Hatta sadece açlık değil savaştaki din kardeşi oldukları ülkelere bile yardım etmediklerinden de biraz bahset.

Görüş Bildir