Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyamızın Ellerimizden Kayıp Gitmesine 13 Maddede Engel Olun

 > 
54PAYLAŞIM

Dünya bugün +0.87 C derece ısınmış bulunuyor. Sıcaklık artışı kontrolden çıktı ve ne yazık ki durdurulamıyor. Küresel boyutta bir iklim felaketi yaşamamak için bunu +2 C derecede sabit tutmamız gerekiyor. Ancak bunu başarabilmek için bireylerden ülkelere kadar çok sıkı önlemler alınması gerek. Peki siz bu konuda ne yapabilirsiniz?

1. Ağaç dikebilirsiniz.

Ağaçlar bugün en tehlikeli sera gazı olan karbondioksidi emerek küresel ısınma ile doğrudan mücadele ederler. Basit ve çok etkili bir yöntemdir.

2. Geri dönüşüm yapabilirsiniz.

Bu şekilde atık ve kirlilik miktarını azalttığınız gibi üretimde enerji tasarrufu sağlarsınız.

3. Evinizi yalıtabilirsiniz.

Bunu yaparak ısıtma ve soğutma için harcanan enerjiden tasarruf eder ve karbon ayak izinizi azaltırsınız.

4. Enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Gereksiz yere çalışan elektronik her şeyi kapatmak (stand by modu enerji harcar), enerjiyi verimli kullanan ürünleri tercih etmek gibi basit yöntemlerle bile karbon ayak izinizi oldukça azaltabilirsiniz.

5. Toplu taşımayı kullanabilirsiniz.

Bu şekilde trafikten sayısız aracı alır, bu araçların yarattığı karbondioksidin önüne geçersiniz.

6. Fosil yakıt kullanımını azaltabilirsiniz.

Özel aracınızı elektrikli veya hibrit olarak tercih edebilir, kişisel seyahatlerinizi bisiklet gibi çevreci araçlar ile veya yaya olarak yapmaya özen gösterebilirsiniz. Bu şekilde karbon ayak izinizde ciddi azalma sağlarsınız.

7. Kendi enerjinizi üretebilirsiniz.

Güneş panelleri veya rüzgar türbin sistemleri kurarak evinize bedava ve devamlı enerji sağlayabilirsiniz. Bu yöntemle karbon ayak izinizi neredeyse ortadan kaldırırsınız.

8. Treni tercih edebilirsiniz.

Uzun mesafeli yolculuklarınızda kullanabileceğiniz en çevreci araç trendir.

9. Metroyu tercih edebilirsiniz.

Hem toplu ulaşım aracı olması, hem tren olması hem de elektrik ile çalışması nedeniyle bisikletten sonra en çevreci ulaşım yöntemidir.

10. Doğal çevreyi koruyabilirsiniz.

Halihazırda var olan ormanları, akarsuları, gölleri ve denizleri koruyarak faydalarının süregelmesine yardımcı olabilirsiniz.

11. Çevreci vakıf ve kuruluşlara yardımcı olabilirsiniz.

Böyle vakıf ve kuruluşlar profesyonel bir biçimde çevre için çalışırlar. Onlara gönüllü olabilir veya maddi yardımda bulunarak çalışmalarının daha etkili olabilmesini sağlayabilirsiniz.

12. Yakınlarınızı bilgilendirebilirsiniz.

Küresel iklim değişikliği hakkında tüm bildiklerinizi (doğru bilgileri) aktarabildiğiniz kadar çok insana aktarıp benimsetmeye çalışabilirsiniz. Bu şekilde kitlesel bilinç oluşturabilir ve dünya için yaptıklarınızın daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

13. Çocuklarınızı eğitebilirsiniz.

Çocuklarınızı çevreye duyarlı, bilinçli bireyler olarak yetiştirmeniz gelecek nesiller ile de dünyayı korumaya devam ettiğiniz anlamına gelir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
house-md.

Hiçbir şey yapmamayı da tercih edebilirsiniz... Sonuç olarak "dünya" milyarlarca yıldır var. Kendi "ekosistem"ini de oluşturmuş durumda. İnsan ırkının bu ekosistem için tehlike olduğuna karar verirse, anında savunma mekanizması geliştirir ve bu "bencil" ırk ortadan kalkar. Anlayacağınız bir "süpervirüs" bizi siler atar. Tercih sizin...

caksu1598

bizim insanımız sokaklarda parklarda yediği çekirdeğin kabuğunu yere atmamayı öğrendiği gün ekosistem ilk günkü gibi olur

notthatreligious

Bırak ağaç dikmeyi adam ağaca kalp çizip ortadan ok geçiriyor, sevgilisinin adını kazıyor. Cehalet yokedilirse bilinç kazandırılabilir ancak. İçtiği biranın şişesini denize atan milletten ne beklenir.

iceicebaby

kendi çıkarları için ağaç kesmeye çalışanlara da engel olabilirsiniz. tabi sonra olan yine ağaç kesenlere değil de size olabilir ama olsun.

necefli-masrapa

yemiyoruz bunları be dünya güzeli,yemişim küresel ısınmayı.bırakınız ısınsın efendim elektrik faturası doğalgaz faturası az gelir azıcık

Görüş Bildir