Dünyada İlk: Kolombiya'da Üç Erkeğin 'Evlenmesi'ne Onay

 > -

Kolombiya'da üç erkeğin medeni birlikteliğe girmesine yasal olarak izin verildi. Medellin kenti noterinden alınan bu onay Kolombiya ve dünyada bir ilk...

Noter onaylı bu belge üçlünün bir aile olduğunu ve her birinin birbirlerinin yasal eşi olduğunu ifade ediyor.

Kolombiya'da eşcinsel evlilikler Nisan 2016'da yasal hale gelmişti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Nisan 2016’dan beri eşcinsel evliliklerin yasal olduğu Kolombiya’da Alejandro Rodriguez, Manuel Bermudez ve Victor Hugo Prada isimli üç erkek, Medellin kentinde noter onayıyla üçlü medeni birlikteliklerini resmileştirdi.

Üçlü medeni birliktelik hem Kolombiya hem de dünya için bir ilk ancak resmi olarak evlilik sayılmıyor.

Üçlünün belgelerini hazırlayan avukat German Rincon-Perfetti, “Kolombiya yasalarına göre evlilik iki kişi arasında yapılır. Bu yüzden ‘özel miras birlikteliği’ şeklinde yeni bir terim yarattık” diyerek aradaki farkı açıkladı. Belge üçlünün bir aile olduğunu ve her birinin birbirlerinin yasal eşi olduğunu ifade ediyor.

Kısa bir süre önce Almanya'da da eşcinsel evlilik parlamentodan geçmişti 👇

Merkel’den Ret Oyu: Almanya'da Eşcinsel Evlilik Parlamentodan Geçti - onedio.com
Merkel’den Ret Oyu: Almanya'da Eşcinsel Evlilik Parlamentodan Geçti - onedio.com

Ev arkadaşı değil, "üçlü aile"

Üçlü içindeki Prada, ilişkilerini yasal zemine taşıma gerekçelerini, “Özel olanı herkese açmak istedik. Bunu saklamamız için bir neden yok. İnsanların farklı aşk ve aile türleri olduğunu anlamalarına yardım ediyoruz” diye anlattı.

Prada; ilişkilerinin yapısını ise, “Biz aynı evde yaşayan üç arkadaş değiliz. Biz üçlü bir aileyiz. Bundan önce de bir aileydik. Belgeler bunu sadece resmileştirmiş oldu” diye tanıttı.

Üçlünün iki üyesi Bermudez ve Rodriguez Kolombiya’nın eşcinsel evlilikleri tanıdığı ilk çift.

16 yıl önce ülkenin anayasa mahkemesinin evliliklerini onayladığı çift, birlikteliklerinin 8’inci yılında Alex Esneider Zabala ile üçlü ilişki yaşamaya başlamışlar. Üçlüye son olarak da 23 yaşındaki Prada katılmış. Dörtlü birliktelik planlarken Zabala’nın mide kanserinden hayatını yitirmesiyle yasal birlikteliklerini üç kişi düzenlemişler.

Gelecek aylarda yapılacak üçlü düğün töreni bir ilk olacak.

Üçlü birliktelik, Kolombiya’daki muhafazakar grupların da tepkisini çekmiş durumda. Üçlünün adımı, eşcinsel evliliklere izin veren kararın iptal edilmesi ve üçlü birlikteliğe onay veren noterle ilgili soruşturma çağrılarına neden oldu.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir