Dünyada Büyük Bir Trend Haline Gelen ve Herkesin İmrenerek Baktığı Tiny House'larla Türkiye'de Yaşamak Mümkün mü?

91PAYLAŞIM

Ülkemizde tam olarak oturmasa da aslında böyle bir şeyin çoğu insan için kurtuluş olabileceği umudu içimizde yeşeriyor.

Masallardan fırlamış gibi görünen bu ufacık ev bir ''tiny house'' ve bir yaşam tarzını yansıtıyor.

Dünyanın birçok ülkesinde artık insanlar bu küçük evlerde yaşıyorlar. Doğayla iç içe minimal bir yaşam tarzını benimseyen insanlar, bu küçük ama süper kullanışlı evlerde hayatlarını idame ettiriyorlar.

Görsel Kaynağı

Bizler aslında kocaman evlerde, geniş geniş yaşamaya alıştık ancak maddi koşullar artık hangimizi zorlamıyor ki?

''Tiny house''u benimseyen insanların çoğu, sizin bizim gibi sürekli ödenmek zorunda kalınan yüklü kiralardan, insan kalabalığından, elektrik-doğal gaz faturalarından ve şehrin keşmekeşinden bunalmış insanlar. Şehrin merkezinde kocaman bir ev almayı çoğumuz hayal ediyor olabiliriz ancak buna kaçımızın imkanı yetiyor?

Görsel kaynağı

Sonuç olarak, insanlar farklı nedenlerden dolayı tiny house'lara çekiliyorlar.

Birçok tiny house sahibi, azalan masraftan bahseder, diğerleri çevresel nedenlerden dolayı harekete geçer ve bazıları da minimalisttir.

Görsel kaynağı

Türkiye'de son zamanlarda yavaş yavaş tiny house denemeleri başladı diyebiliriz.

Küçük bir araştırmayla bunu aktif olarak yapan ve üreten insanlar olduğunu görebilirsiniz. Herhangi bir arama motoruna 'Tiny House Türkiye'' yazmanız yeterli bunu görmeniz için.

Boyutları değişse de tam zamanlı olarak bir tiny house'da yaşamanın çok pratik çözümleri var. Çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşam sürerek hem de.

Ortalama 10-30 metrekare arasında değişebilen alanlarda yaşamınızı sürdürebilmek size imkansız geliyor olabilir; ancak doğanın içinde ya da istediğiniz alana taşıyarak dilediğiniz yerde yaşamak harika bir fikir gibi gelmiyor mu? Hem de hayatınızdaki çoğu lüksten taviz vermeden.

Görsel kaynağı

Esasında tiny house'lar 2 şekilde de kullanılabilir. İlki karavan tarzında lokomotif gibi, ikincisi de görselde görüldüğü gibi taşınmaz biçimde sabit olarak.

Türkiye'de iki şeklini de yapan firmalar mevcut. Ancak insan ister istemez, Türkiye'de arabanızın arkasına bağladığınız kocaman (!) evinizle nasıl seyahat edeceğinizi ve ülkemizdeki kanunların buna izin verip vermeyeceğini, düşünüyor. Sanki böyle bir şey mümkün değilmiş gibi düşünüyoruz.

Görsel Kaynağı

İki tip tiny house olduğunu söyledik. Karayolları yönetmeliğine göre taşınabilir tiny house'ların yolda seyahat edebilmeleri için belli kanunlar söz konusu.

Taşınabilir ''mobil tiny house''lar yönetmelikte karavan statüsüne giriyorlar. Bu sebeple eğer aracınızla taşıyacağınız bir tiny house istiyorsanız bu kanunlara tâbisiniz. Bu da evinizin genişliğinin maksimum 2.55 metre olabileceği anlamına geliyor. Yönetmeliğe göre belli bir ağırlık sınırı da mevcut, tüm dünyada olduğu gibi güvenliğiniz için bunlar gerekli şartlar.

Kendinize ait bir arsanız varsa veya bir arsa kiralarsanız taşınabilir evinizi buraya park edebilirsiniz, plakalı ve ruhsatlı karavan statüsünde olan ''tiny house''unuzu.

Bunun dışında, sipariş ederek yaptırdığınız evinizi direk söylediğiniz arsaya getirip kuran şirketler var. Bunlar taşınamayan kategorideki evler oluyor. Diğer akla takılan konularsa atık su ve temiz su problemleri.

Türkiye'de yeni yeni başlayan tiny house akımına kapılan ve bu minimalist hayatı tercih eden insanlar genellikle karavanlar için ayrılan bölgelere çekiyorlar evlerini.

Bu durumda atık gider suları için bu alanlardaki kanalizasyon giderlerini kullanmak mümkün. Bunun haricinde kiraladığınız veya sahip olduğunuz arazinin kanalizasyon giderlerini açtırmanız iyi bir seçenek. Temiz su içinse ülkemizde çiftliklerdeki veya bağlardaki ufak evlerde kullanıldığı gibi bir su deposu edinmek iyi bir seçenek olabilir.

Fiyat aralığı ise tabii ki imalatçıdan imalatçıya değişiyor.

Dünyada örneklerine baktığınızda minimum 10 ile 30 bin dolar arasında değişiyor maliyetler. Hangi malzemeyi kullandığınıza, nelerden feragat ettiğinize, boyutlarına göre tabii ki değişim gösteriyor. Bunun dışında yalnızca evin iskeleti, yani eşyasız ''tiny'' evinizin masrafı 100 bin liradan başlayabilir. Eşyalarla beraber 130 bine kadar çıkma ihtimali var. Kaynak

Görsel Kaynağı

Çocuklu geniş ailelerin tiny house'larda yaşadığı örnekler dünya çapında var, ülkemizde de olma ihtimali çok yüksek.

İnsanın hayatını böyle büyük çapta değiştirmesi, çoğu alışkınlıklarına bağlı insan için çok zor görünebilir. Fakat maceraseverler çoktan bu değişim için adım attılar.

İnsanın doğaya dönüşü, çok da uzak bir hayal değil.

Şehirlerin keşmekeşinden ve koşuşturmasından yorulan insanlar için ''tiny house''un çok iyi bir hayat tarzı olduğu açık.

Sürdürülebilir bir hayat, geri dönüşüm, her şeyin minimalize edildiği bir yaşam günümüzde çoğu bilinçli insanın hayali aslında.

Ortalama bir birikimle böyle bir hayata sahip olmak imkansız değil gördüğünüz gibi.

Huzurla, doğanın içinde, tüm fazlalık ve stresinizden uzaklaşmak için iyi bir fırsat gibi görünüyor tiny house.

Büyüleyici değil mi?

Siz böyle bir hayata cesaret edebilir miydiniz?

Yorumlarda buluşalım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gecetanricasi

Geniş geniş yerlerde yaşamaya alıştık mı? Apartman dairesinde yaşanamayan kim kaldı? Bu evler çoğu İstanbullunun evinden büyüktür ya ne ‘tiny house’u?

Gizli Kullanıcı

Walla imkanım da var niyetim de ama apartman hayatına alışan biri için o kadar kolay değil. Bir de böyle bir işe bu ülkede girişeceksen illa kendi arazin olacak. Kafana göre çekersen bir yerlere hemen birileri gelip, "hemşerim napıyosun burada, yassah yassah" diye dikilir başına. Hırsızı var, arsızı var, hiçbir şey olmasa bile illa bir şeyler olur. Zaten su ve kanalizasyon ciddi problem. Sırf bu iş için arazi alsan iki gün sonra birileri dibine taş ocağı ya da maden kazar. Bir de arazi aldıktan sonra zaten ufacık ev yerine imar gerektirmeyen ucuza prefabrik evler yapıyorlar, o daha mantıklı olabilir. Lakin herhalikarda bu ülkede zor iş, cesaret ister.

berijane1

etmezdim😒

yusuf-cemil-sari

Maddiyatı olmayan 100 bin lira mı verecek şu eve? Tamam çok şirin, keşke böyle evlerde yaşasak.. Fakat Türkiye'de her şey gösteriş.. Düğünler, telefonlar, arabalar... İnsanlar gösteriş için yaşıyor. Koca koca evleri, lüks arabaları olmalı ki insanlar rağbet etsin. Bu yüzden parası olanın da bu tür şeylere dönüp bakacağını sanmıyorum. Bazılarının marjinal zevki olabilir fakat istisnadır bu tür şeyler...

merve-yildiz24

haftaiçi her akşam tlc'de de hayranlıkla izliyorum. aslında emlak programlarını izleye izleye anladığım bişey var ki biz insanca yaşamıyoruz

Görüş Bildir