Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Su Kaynaklarıyla İlgili Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

-

Su kaynakları hakkında Bilmemiz Gereken 10 Önemli Bilgi

Su kaynakları hakkında Bilmemiz Gereken 10 Önemli Bilgi

Yaklaşan 22 Mart Dünya Su günün korkutucu rakamları da ortaya çıkardı. Su, tüm bilim adamlarının ortak görüşüne göre hayatın başlangıç merkezi
ve kaynağıdır. Yapılan son incelemelere göre Mars’ta da yüzbinlerce yıl önce su
ve okyanuslar vardı. Ama bitti. Dünya yüzeyinin %70’i su ile kaplı olduğu halde insanoğlu ve suya bağımlı diğer canlılar bu oranın en fazla %1’inden faydalanabilirler. Öyle ki, dünyamızdaki suyun, %97'si tuzlu sudur; %2'si buzullardadır; sadece %1'i kullanılabilir sudur. İşte su hakkında bilmeniz gerekenler;

1. 22 Mart Dünya Su Günü

Dünya su günü ilk defa 1992 yılında yeşilliği ve doğallığı ile dünyada eşi benzeri olmayan Brezilya’daki Birleşmiş Milletler kurulunda gündeme getirildi ve kabul edildi.

2. Küresel Isınmaya Dikkat

Bugünün en büyük etkisi, küresel ısınma ve diğer negatif etkenlere dikkat çekmek isteyen bilinçli bireylerin 22 Mart’ta muslukları açmaması ve suyun dikkatsizce tüketimine karşı ilgi çekmektir.

3. Su Her Yerde Bitebilir

Su tüm bilim adamlarının ortak görüşüne göre hayatın başlangıç merkezi ve kaynağıdır. Yapılan son incelemelere göre Mars’ta da yüzbinlerce yıl önce su ve okyanuslar vardı. Ama bitti.

4. Sadece İçmek İçin Bol Su Tüketin

Su tüketimi insan sağlığına etki eden en önemli unsurlardan biridir. Özellikle şehrin göbeğinde oturanların sağlıklı yaşam için bol su tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir.

5. Yüzde 70'in Sadece Yüzde 1'ini Kullanabiliyoruz

Dünya yüzeyinin %70’i su ile kaplı olduğu halde insanoğlu ve suya bağımlı diğer canlılar bu oranın en fazla %1’inden faydalanabilirler. Öyle ki, dünyamızdaki suyun, %97'si tuzlu sudur; %2'si buzullardadır; sadece %1'i kullanılabilir sudur.

6. Türkiye Su Zengini Değil

Günümüzde kişi başına düşen su miktarının minimum 1700 m3 olduğu ülkeler su bakımından zengin, altındakiler ise fakir sayılmaktadır. Türkiye’de kişi başına düşen yıllık su miktarı ise 1600 m3’dür.

7. Musluklarınızı Tamir Ettirin

Çoğumuzun önemsemediği sızmalardan dolayı ev musluklarından damlayan kaçaklar, 1 günde yaklaşık 24 litre suyun gereksiz yere tüketilmesine sebep verir. Bu da bir insanın yaklaşık 4 günlük su ihtiyacına denk gelmektedir

8. Şuan İçtiğimiz Su, Dinazorlar Döneminden Kalma

Bugün içtiğimiz sular dinozorlar döneminden kalmadır. Yani tükettiğimiz sular aynı şekilde dinozorlar tarafından da tüketilmiş ve suyun dünyada kaybolmama prensibine uyarak şu anda bizim önümüze kadar gelmiştir.

9. Sağlıklı Su, Gelecektir

Sağlıklı bir gelecek ve çocuklarımıza bırakabileceğimiz daha iyi bir hayat için öncelikle içtiğimiz suyun kalitesine dikkat etmeli daha sonra su tüketimimize çok ama çok önem vermeliyiz.

10. Su Kaynaklarının Temizlenmesi

Tüm dünyada temiz su kaynakları için arıtım önerisi sunuluyor. En z 6-7 filtreli Qnet HomePure tarzı cihazlarla su kaynaklarının kaliteli ve temiz olması hedefleniyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir