Dünya Sadece İnsanlara Ait Değil! Evini Korumak İçin Buldozer ile Mücadele Eden Orangutan

-

Çaresiz bir orangutan ormandaki evini kaybetmemek adına kazı makinesi ile mücadele ediyor. Sizler için The Sun'dan derlediğimiz bu içeriğin konusu biraz üzücü. Gelin birlikte bakalım...

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/news/6478757/or...

Bu fotoğraf bir videodan alındı. Video ise Borneo'da bulunan Sungai Putri Ormanı'nda çekildi. Daha sonra da International Animal Rescue tarafından Facebook'ta paylaşıldı.

Ağaçların devrildiğini gören orangutan aralarından koşarak kazı makinesinin önüne atladı ve engellemek istedi. Uç kısmı yukarı kaldırıldığı anda orangutan tutunamadı ve yere düştü ama vazgeçmedi ve tekrar tırmanmanın bir yolunu aramaya başladı.

Hayvanlar için hayırsever insanların bulunduğu topluluk ise bu konuda şu açıklamayı yaptı: "Bu çaresiz orangutan, etrafındaki her şeyi çoktan mahvetmiş olmasına rağmen bir buldozeri durdurmaya ve evini korumaya çalışıyor."

"Bütün zorluklara rağmen, bu orangutanı kurtarmayı başardık ve onu güvenli bir yere getirdik."

"Ama ne yazık ki bunun gibi sahneleri Endonezya'da çok sık görüyoruz. Ormanların tahrip edilmesinden dolayı orangutan nüfusu ciddi sayıda düşüş yaşıyor. Doğal ortamları yok edildiği için açlıkla mücadele edip sonunda ölüyorlar."

1 yıldan uzun bir süre önce Endonezya hükumeti bu duruma bir son vereceğine söz vermesine rağmen yasa dışı yapılan ağaç kesimlerinden dolayı Borneo'daki orangutanlar hala tehlike altında.

Bu ormanlar 1,200'den fazla orangutana ev sahipliği yapıyor. Umarız bir an önce insanlar ormanları tahrip etmekten vazgeçer ve bu canlılar da yaşam savaşı vermekten kurtulur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asli.unsal2

Doğa sadece bizim değil insanoğlu. Bize sunulmuş güzelliklere diğer hayvanların ihtiyacı var.

miralay-ra

izlerken yüreğim sıkıştı . Ah garibim benim belki bebekleri var belki başka gidecek yeri yok ormanda..Öyle çaresiz kalmış ki kendinden yüzlerce kat büyük bir canavarla kavga etmeyi göze almış.Bu görüntüleri görüp içi sızlamayan varsa ki yukarı emojilere bakınca olduğunu görüyorum , kendine insan evladı demesin.

lalibertad

(orangutan) orhan boran mı senin ne işin ya orada yaşını başını almışssın git evinde otur kardeşim:) neden yazdım bilmiyorum ama avrupa yakası nda burhan altıntop un maç muhabbeti:))

asucelikler

vazgeçer derken? siz insanların vazgeçeceğini mi sanıyorsunuz? bunun çözümü para cezası falan da değil. hapis. itibarsızlaştırma. artık iyi olmayanlar için insanca çözümler düşünmekten vazgeçin.

yusuf-kemal-ozkan

tek sözle hapisde işlemez bunlara ancak ölüm verirsin dağada birşey diyemezler.

Gizli Kullanıcı

😔👎

Başlıklar

EndonezyaFacebook
Görüş Bildir