Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya'nın Oldukça Küçük Bir Gezegen Olduğunu Kanıtlayan 11 Görsel

 > 
6.9bPAYLAŞIM

Dünya büyük bir yer mi? Kimilerine göre evet.. Kimilerine göreyse, diğer gezegenlere ve sistemlere kıyasla ufacık bir yer. İşte Dünya'nın ufacık olduğunu ispatlar nitelikteki görseller..

Kaynak: http://www.businessinsider.com/compariso...

1. 2013 yılında NASA'nın Cassini uzay gemisinin, yaklaşık 1.5 milyar km'lik uzaklıktan çektiği fotoğraf... Okla gösterilen yer, Dünya

2. Burada Jüpiter'in üstüne konuşlandırılmış Kuzey Amerika'yı görüyoruz.. Artık ne kadar büyük olduğunu siz düşünün

3. Sanıyoruz bu halkalar Dünya'ya biraz büyük geldi..

4. Bu halkalar o kadar geniş ki, üstüne altı tane Dünya sığabilir.

5. Şimdilerde "ikinci evimiz" olarak görülen Mars, Dünya'nın yarısından biraz daha büyük. Öyle görülüyor ki, Kuzey Amerika bile zor sığmış.

6. Tüm güneş sistemimizdeki en yüksek volkanik dağ, Mars'taki Olympus Mons'tur. Eğer bu dağ Dünya'da olsaydı, tüm Arizona eyaletini kaplardı.

7. Jüpiter'in uydusu Io, 400 aktif volkanıyla güneş sisteminde coğrafik olayların en fazla yaşandığı yer. Karşılaştıracak olursak, Kuzey Amerika'da 100'e yakın aktif volkan var.

8. Jüpiter'in sulak uydusu Europa, Dünya'dan dört kat daha küçük. Fakat Dünya'daki okyanusların sahip olduğundan daha fazla suya sahip.

9. Güneş, içine 1.3 milyon tane Dünya alabilecek kadar geniş..

10. Samanyolu Galaksisi. Resmin ortalarında "Sun" olarak belirtilmiş Güneş'i göreceksiniz. İşte küçük güneş sistemimizin, galaksideki 100 milyar yıldızla birlikte bulunduğu yer burası.

11. Resimde gördüğünüz kırmızı nokta Samanyolu Galaksisi. Diğer galaksilerle birlikte Laniakea, yani "Sonsuz Cennet" anlamına gelen yerde. Ve Lanieakea gibi milyarlarcası daha var! Carl Sagan'ın ünlü bir sözüyle bitirelim: "Bir günlüğüne kanadını çırpan kelebekler gibiyiz, oysa hayatı sonsuz sanıyoruz."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mesut-mustafa-yildirim

vohoo ateş etmişsin :D

hugi

mikroskobu keşfettiğimizde ne kadar büyük olduğumuzu anladık, teleskobu keşfettiğimizdeyse ne kadar küçük . bilim adamının teki yazmıştı galiba bunu. anlayacağımız biz daha keşif gücümüzün nerde olduğunu bilmiyoruz. (para kazanma hırsı,silah ve enerji aşkı olmadan insanlık içinde ar-ge yapılacağı zamanlar elbet gelecek.

ismet-hayirli

3 numarada al yavrum seneyede giyersin.

witch

Carl Sagan <3

lakin

Şurada, yukarıda bir yerde; ''Carl Sagan yanlış biliyor hayat aslında sonsuzdur. fakat cennettemi yoksa cehennemdemi orasını Allah bilir.'' yazmış birisi. Özgüven inanılmaz. İşte ülkemizde bilime yaklaşımın güzel bir örneği.

Görüş Bildir