'Dünya 5'ten Büyüktür Ama Bizden Küçüktür' Manifestosuyla Ortaya Çıkan Dijital Ülke: Birleşik Dünya Devleti

188PAYLAŞIM

Yepyeni bir devlet geliyor fakat modern çağın kurallarıyla ortaya çıkıyor bu devlet. Öyle bir devlet ki, hem vatandaşlarına geleneksel bir devletin haklarını tanıyor hem de sonuna kadar dijital.

Bu 'sınırları olmayan' devletin kurucusu iş adamı ve siyasetçi Enis Timuçin.

2012'den bu yana yürütülen kimisi gizli kimisi duyurulan çalışmalarla sınırları kabul etmeyen, dolayısıyla herkesin katılabileceği bir devlet ortaya çıkıyor. Bu devletin mümkünlüğünü Timuçin şöyle tanımlıyor:

"Bütün devletleri oluşturan unsurlar halklardır. Bütün dünya halklarını bir araya getirirseniz çok kolay dijital devlet kurabilirsiniz. Dünyada buna engel olabilecek hukuk sistemi veya başka bir güç yok. Çünkü bir toprak üzerine kurmuyorum."

"NATO ya da BM bir devlet midir? Değil. Birleşik devletlerden, birleşik askerlerden meydan gelmiş bir yapı, aslında sanal. Yaptırım gücü var mı? Var. Biz bunun insan birliğini yapıyoruz."

Birleşik Dünya Devleti adıyla ortaya çıkan projeyle bu birliği kurarken insanlığı savaşlara iten tüm ayrımları ortadan kaldırmak amaçlanıyor. Kadınlara yönetimde çoğunluk sağlamayı da şart koyan Timuçin bu devlette özel bir yasal sistem olacağından da bahsediyor.

Nedir Birleşik Dünya Devleti'nin manifestosu? Öncelikle manifestolarında onlara göre bu 'birleşimin' gerekliliğine bakalım:

Birleşik Dünya Devleti’nin dayanak noktası; dünyayı değiştirecek ve bütün insanlığı kardeşçe birleştirecek alternatif bir yapı oluşturmaktır. Bizim bu noktadaki amacımız devletlerin veya kültürlerin yok olması değil, bilakis kurtarılması ve birbirlerine düşman olmadan yaşamasını sağlayacak bir üst yapı oluşturmaktır. Öyle ki bugün Çin’de de bu yapı harekete geçtiği zaman bir şekilde oradaki insanların insanlık için mücadelesi, başka bir ülkedeki insanların da bu mücadeleye katılması için bir tetikleme yöntemi olacaktır. 

Kurucuları, modern sistemlerin bu tip bir vaadi olmadığını ekliyor manifestolarında:

Şu ana kadar oluşturulan veya teşebbüs edilen oluşumların hiçbirinde bu gerçekleşmemiştir çünkü hepsi bir tarafı dışlayan, ötekileştiren nefret içerikli yapılar olmuştur, o nedenle de başarılı olamamıştır.

"Halbuki dünyada insanlık, şefkat ve merhamet, hayvan hakları, tabiat ve doğal kaynaklarımız için, insanca yaşamak için mücadele eden, mücadele edemese de erdemlice yaşamaya özen gösteren ama küresel güçlerce pasifize edilmiş pek çok insan vardır. "

Bu insanlar birleşirse bu devlet günden güne büyür ve devasa bir güç haline gelir. Biz eğer birleşir ve onların bizi sömürmek için kullandıkları tüm araç ve gereçleri; ideolojileri, silahları, eğitim ve yaşam biçimlerini, onların yorumladığı bizden de inanmamızı bekledikleri tarih formatını, sömürülerini meşrulaştırmak için kurdukları firmaları, kariyer ve finans kaynaklarını reddeder ve ellerinde bulundurdukları kaynakları doğru şekilde insanlığın eline geçirirsek bütün sistemi değiştirmiş oluruz. Çünkü onların kaynaklarını büyüten insan, onların ürettiklerini satın alan biziz. Ancak biz bu sömürü düzenine dur diyebiliriz!

"Dünya 5'ten büyüktür ama bizden küçüktür!" sloganıyla hayat bulan Birleşik Dünya Devleti nasıl olacak? Yine manifestolarına kulak verelim:

  • Bu devlet toprağı olmayan, her çeşit insanı kendi içinde barındıran, dil, din, ırk gözetmeksizin yeryüzündeki bütün insanların vatandaşı olabileceği, insanın insanı savunduğu savunucu ve koruyucu bir yapı olacak.

  • Birleşik Dünya Devleti’nin resmi bir dili, dini, ırkı veya inancı olmayacağı gibi dünyadaki bütün dillerin geçerli olacağı bir yapı olacak. 

  • Birleşik Dünya Devleti’nin ilkeleri, amaçları ve bir anayasası olacak. İnsanı, doğayı ve hayvan haklarını savunacak ve ne pahasına olursa olsun bu üçünün yaşamını korumak için mücadele edecek. Hukukun üstünlüğünü ve adaleti savunacak, insan ve çevre sağlığına zararlı şeylerin karşısında duracak, dünyayı yaşanabilir hale getirecek ve kirliliğin önüne geçecek.

"Birleşik Dünya Devleti kesin bir dille savaşlara karşı olacak ve barışı tesis etmek için mücadele edecek."

Manifestolarında mevcut düzene dair eleştirilerine birer birer çözüm getiriyor ve devam ediyorlar:

  • Bu devlet din, dil, ırk üzerinden yaratılan baskı ve ayrışmaları ortadan kaldıracak. Kim hangi inancı tercih etmek isterse istesin veya hangi görüşü, kimliği benimsemiş olursa olsun kimse inancından, renginden, kimliği veya aidiyetinden ötürü farklı bir kategoriye koyulmayacak, bunu yapanlar tespit edilip sistemden uzaklaştırılacak.

  • Bu devlete her katılan kişi çifte vatandaş olacak. Kendi ülkesinin vatandaşlığının yanı sıra Birleşik Dünya Devleti’nin de vatandaşı olacak ve bir pasaportu olacak. Bu sayede hangi ülkelerde Birleşik Dünya Devleti kabul edilmişse o ülkelerde seyahat edebilecek.

Dijital bir sınırsızlık sunsa ve gücün karşısında durmayı savlasa da bu devlet vatandaşlarına bir para birimi, yani bir güç de sunacak.

Tıpkı Bitcoin gibi değeri devletlerce belirlenemeyen, bağımsız bir sanal para birimi olacak Birleşik Dünya Devleti'nin fakat girişim sadece paradan ibaret olmayacak. Manifestolarında şöyle diyorlar:

Birleşik Dünya Devleti vatandaşları ortak iş alanları kuracak. Örneğin ortak hisseli sanayiler, fabrikalar, medya ve basın kuruluşları, bankalar, dijital eğitim sistemleri, dijital üniversiteler kurulacak, Birleşik Dünya Devlet’i de bunun destekçisi olacak. Yani Birleşik Dünya Devleti bünyesinde kurulan her ama her şeyde Birleşik Dünya Devleti vatandaşlarının hissesi olacak.

Para, güç ve kurumlar varsa bir hukuk sistemi de olmazsa olmaz.

Manifestolarında kuralları çiğneyenlerin süreli ya da süresiz şekilde vatandaşlıktan çıkarılacağından bahsediliyor ve suç kapsamları da şimdiden belirli. 

Birleşik Dünya Devleti vatandaşı olup da herhangi bir terör eylemine karıştığı andan itibaren vatandaşlıktan çıkartılacak ve bir daha Birleşik Dünya Devleti’ hiçbir hakkından faydalanamayacak.

Hırsızlık ve türevleri için farklı bir kural uygulanacak.

Hırsızlık yaptığı malın değerinin iki katı hırsızlık yapan kişinin Birleşik Dünya Devleti’ndeki gelirinden kesilecek. Aynı şey dolandırıcılık suçları için de geçerli olacak.

Beş yılda bir online olarak yapılan seçimlerle başa gelen bir başkanı olacak. Ayrıca başkan yardımcısı, bakanları, milletvekilleri, sözcüleri, gazetecileri hatta elçilikleri de olacak.

Bir toprağı olmasa da bu devletin bir başkenti olacak fakat bu başkent mobil olacak. Yani bu devleti tanıyan diğer devletler arasında başkentler periyodik olarak değişecek.

Tüm yönleriyle yepyeni fikirler ortaya atan, hatta bünyesinde bir istihbarat merkezi bile kurulması planlanan Birleşik Dünya Devleti'nin şuradan vatandaşı olmak şimdi ücretsiz olduğu gibi belirttikleri üzere sonsuza dek de ücretsiz kalacak.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
morena

Tüm canlıların hakettiğini sunan bir devlet modelini ancak hayal edebildim bu güne kadar. Ama şimdi görüyorum ki o kurduğum hayaller gerçek oluyor. Insanlar varını yoğunu koyup bu yola çıkmışlar. Heyacanla bekliyorum. Iyiligin kazandığı gün yakındır. 🍀

hasan-aydogdu2

Dünyamızda sevgi, merhamet,hoşgörü azalırken zülüm, acı, adaletsizlik, giderek artıyor hatta tahammül edilmez hal alıyor. Herkes durumdan şikayetçi ama kimse harekete geçmiyor geçmediği gibi bu düzene dur deme cesareti gösterenlere de çeşitli ithamlarda bulunuyor. Önce kendimize karşı dürüst olalım bu düzen gerçekten değişsin istiyor muyuz eğer gerçekten istiyorsak bu oluşum neden birleşik dünya devleti olmasın ne kaybederiz korkmayın paramızı yada kredi kartı bilgilerimizi istemiyorlar, manifestosunu okudum biraz araştırma yaptım TC kimlik numarası da şart değilmiş. Belki hayalini kurduğumuz o dünya için çok da beklememize gerek kalmayacak sonuçta oturduğumuz yerden güzel günlerin bize gelmesini bekleyemeyiz değil mi , bence önyargı ile yaklaşmayın...

biceruvar

Resmen yitip gitmemize sebep olacak egoist ruhlarımızı bir kenara bırakalım, kapitalist düzende harcadığınız sağlığımızı yeniden kazanalım, çılgınca ve kendimizi harap edercesine parçaladığımız ekonomileri düzeltelim, formülleri ezberlerken unuttuğumuz insanlığımızı hatırlayalım diyorlar. Eriyip giden insanlıktan bahsediyorlar! Tekrar bir araya gelmekten gercekten mutlu bir dünyada yaşamaktan! tıpkı bir uykudan uyanıp rüya olduğunu sanarak durumun içinden düşmek gibi. O güzel tarihi heyecanla bekliyorum.

toreador

bir daha boyle sacma sapan icerikleri paylasmayinki yayilmasin lutfen

birinci-tekil-birey

Çok para lazım. Parasız olmaz bu iş. İşin içine bu kadar para girerse de olay yine ponzi menşeli saadet zinciri :)

Görüş Bildir