Duman’ın Türkçe Rock’ı Olduğu Yerden Alıp En Tepelere Taşıdığı Altın Değerinde Albüm: Eski Köprünün Altında

1PAYLAŞIM

Önceleri her şey gaz ve toz bulutuydu. Bir tını, bir melodi bizi alıp buralara getirdi. Duman'dan bahsediyoruz tabii. Duman'ın ilk albümü 'Eski Köprünün Altında'nın hayatımızda kapladığı yeri seneler geçtikçe daha net anlıyoruz. Hadi o efsane albümü birlikte dinleyelim!

Türk Rock efsanesi Duman 1999 yılında hayatımıza girdi.

Önceleri birlikte pek çok işe imza atan Kaan Tangöze ve Ari Barokas'ın yanında gruba Batuhan Mutlugil ve Alen Konakoğlu'nun katılmasıyla grup kuruldu.

1999'da çıkan ilk albümleri 'Eski Köprünün Altında' ise oldukça önemli bir albüm olacaktı.

Türkiye'de 90'lı yılların ortalarından başlayan rock müzik furyası sonunda meyvelerini vermeye başlamış, hayatımıza pek çok rock grubu girmişti. Fakat 'Eski Köprünün Altında' albümü diğer albümlerden farklı bir yerde duruyordu.

Duman ismini 'Halimiz Duman' parçasından esinlenilerek alır.

Grup kurulmadan kısa bir süre önce Mad Madame ismiyle anılan grup, yeni tarzlarını Duman ismiyle taçlandırdılar.

Duman kendine özgü yeni bir tarz ortaya koyuyordu.

O yıllarda genellikle yurt dışındaki rock gruplarından ilham alan müzik grupları kendi kimliklerini ortaya koymada zaman zaman zorluklar çekebiliyordu. Fakat Duman en başından beri durduğu özgün yeri belli ediyordu.

Albümde 10 adet şarkı bulunuyordu.

Albümdeki şarkılar Duman'ın alışkın olduğumuz tarzından da bir miktar uzaktı. Çoğu grubun ilk işlerinde olduğu gibi pek çok deneme görüyorduk bu albümde.

Tabii Duman ile ilk albümüyle tanışmayan kişiler biraz garipseyebilir bu albümü.

Fakat belki de en güçlü en dönüştürücü albümlerden birisidir 'Eski Köprünün Altında'. Duman'ın yıllar içinde daha çok yer verdiği arabesk yapı, burada daha az yer alır bu bakımdan da yeri oldukça özeldir.

Yalnızlık Paylaşılmaz

Özdemir Asaf'ın şiirinden esinlenerek yapılan bu şarkının albümün en vurucu şarkılarından biri olur. Özellikle Ari Barokas ve Batuhan Mutlugil'in geri vokal performansına da doyuyoruz.

O yıllarda hayatımızda bu kadar büyük bir yer kaplayacağını bilmiyorduk Duman'ın.

Belki de müzik tarihimizin önemli yol ayrımlarından biridir bu albüm. Grup ikinci albümleri sonrasında toplumun çoğunluğu tarafından tanınsa da. Müzikalite anlamında renkli bir yolculuğa çıkmak isteyenlere birebir 'Eski Köprünün Altında'.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
so_far_so_good

yavaş gel yavaş, Türk rock bir yerden alınıp bir yerlere taşındıysa bunu kramp, mavi sakal, acil servis gibi gruplar yapmıştır. bu grupların yanında duman anca getir götür yapar.

brazian

Duman. Arabeks/pop/rock grubu. Düz rock grubu değil. Hiç olmadı. Ilerde olur mu, sanmam.

Görüş Bildir