Görüş Bildir
Haberler
DSÖ Direktörü Tarih Verdi: Salgın Ne Zaman Bitecek?

DSÖ Direktörü Tarih Verdi: Salgın Ne Zaman Bitecek?

Batuhan
22.02.2021 - 10:00 Son Güncelleme: 22.02.2021 - 14:33

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Kluge, '2022'nin başında Kovid-19 salgınının sona ereceğini düşünüyorum' açıklamasında bulundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, Kovid-19 salgınının 2022 yılının başlarında biteceğini söyledi.

Danimarka devlet yayıncısı DR'ye açıklamalarda bulunan Kluge, 2021 yılının da Kovid-19 yılı olacağını, ancak 2020 yılına göre daha temkinli ve yönetilebilir olacağını vurguladı.

Kluge, en kötü senaryonun geride kaldığını, virüsün ilk yayılmaya başladığı 2020 yılına göre virüs hakkında daha fazla bilgiye sahip olunduğunu belirtti.

"Virüs olmaya devam edecek"

"Virüs olmaya devam edecek"

Kovid-19 salgınında yaşanan gelişmeleri hiç kimsenin önceden bilemeyeceğini vurgulayan ve kendi tahminini açıklayan Kluge, '2022'nin başında salgının sona ereceğini düşünüyorum.' dedi.

Kluge, 'Virüs olmaya devam edecek, ancak kısıtlamalara ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Bu iyimser bir mesaj' ifadelerini kullandı.

"Mutasyon normal"

"Mutasyon normal"

Kovid-19'un mutasyona uğramasını da değerlendiren Kluge, mutasyonların normal olduğunu ve virüsün bulaştığı kişiye uyum sağlamaya çalıştığını ancak mutasyonların hızlı yayılmasının kendilerini endişelendirdiğini anlattı.

Kluge, Kovid-19'un mutasyona uğramış daha hızlı yayılan türlerinin hızından dolayı Kovid-19'a karşı geliştirilen aşıların ne kadar efektif olduğunu çok sıkı takip ettiklerini, gerek görülmesi halinde aşıların yeni mutasyonlara göre düzenlenebileceğini ve mutasyonlar için temelden aşı üretmeye gerek olmadığını söyledi.

Mutasyonların virüsü kontrolden çıkarmayacağının altını çizen Kluge, ancak sağlık sistemleri baskı altında olan ülkelerdeki sağlık sisteminin, daha fazla baskı altında olabileceğini, bu yüzden mutasyonları çok ciddiye aldıklarını kaydetti.

En büyük sorunun ise aşı olanların, aşı olmayanlarla aynı ortamlarda bir araya geldiğinde yaşanacağına dikkati çeken Kluge, zaman çizelgesinin çok önemli bir faktör olduğunun altını çizdi.

Kluge, 'Hız şu andan itibaren en iyi dostumuz. Her şey tempoya bağlı. Hız can kurtaracak ve ekonomiyi koruyacak ve sonunda da mutasyonları frenleyecek' ifadelerini kullandı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
25
12
2
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Selim Kuzu

Bu Dünya Sağlık Örgütü iki hafta önce bir açıklamasında " virüs en az 10 yıl bizimle." demişti. Cidden bir dedikleri bir dediklerini tutmuyor.

Emre Akdağ

Birileri bir oyun çeviriyor gibime gelmeye başladı. Bundan daha öncede 10 yıl devam edecek demişlerdi şimdide 2022 de etkisi kırılır diyorlar