Doğa Cennetinde Vahşet! Akgöl Sazlığı'nda Flamingoları Tüfekle Vurup, Boğazlarını Kestiler

 > -
Abone ol

İnsanların doğal hayata vahşice müdahalesi maalesef ülkemizde devam ediyor... Konya'nın Ereğli ilçesinde göçmen kuşların uğrak yeri olan Akgöl Sazlığı’nda 6 flamingo öldürülmüş olarak bulundu. Flamingoları bulan doğa fotoğrafı tutkunu İbrahim Pekpostalcı, ”Etrafta tüfeğe ait fişekler vardı. Sanırım can çekişmesin diye de hayvanları boğazından kesmişler. Sonra da oradaki vahşi ve yırtıcı hayvanlar parçalamış” dedi. 

DHA'dan Atilla Atmaca'nın haberine göreKonya’nın Ereğli ve Karapınar ile Karamanın Ayrancı ilçesi sınırları arasında DSİ 4’üncü Bölge Müdürlüğü’nün sorumluk alanı içinde yer alan Akgöl Sazlığı’nda 6 flamingo öldürülmüş halde bulundu.

6 flamingonun katledilmiş olduğu görüldü

Kılkuyruk ördek, flamingo, kaya kartalı, balıkçıl, leylek, kerkenez, kaşık gaga, çamurcun, yeşilbaş ördek ve boz kaz gibi göçmen hayvanların yaşadığı sazlığa giden doğa fotoğrafı tutkunu İbrahim Pekpostalcı, 2’si suyun içinde 4’ü kıyıda olmak üzere 6 flamingonun katledilmiş olduğunu gördü.

'Etrafta tüfeğe ait fişekler vardı'

Flamingoların, av tüfeğiyle öldürülmüş olduğunu tahmin eden Pekpostalcı, bunları görüntülerden, "Etrafta tüfeğe ait fişekler vardı. Sanırım can çekişmesin diye de hayvanları boğazından kesmişler. Sonra da oradaki vahşi ve yırtıcı hayvanlar parçalamış.” dedi.

'Önlem alınmalı'

Göçmen kuşların uğrak yeri olan Akgöl Sazlığı’nda hayvanların zarar görmemesi için önlem alınması gerektiğini ifade eden Pekpostalcı, şöyle devam etti:

"Burada yüzlerce kuş ve hayvan var. Bunların katliama uğramaması için önlem alınmalı. Ayrıca Akgöl’e gezip görmek isteyenler uygun bir yol olmadığı için rahatlıkla gelemiyor. Buraya ulaşım için düzenli bir yol yapılırsa, hayvanları katletmek isteyenler de rahat tavır sergileyemez. Her an başka bir kişiye yakalanma korkusuyla hayvanları öldürmekten vazgeçer."

Flamingolar kaldırılmış

Doğa fotoğrafı tutkunu İbrahim Pekpostalcı, Akgöl Sazlığı’na gittiğinde dün fotoğraflarını çektiği öldürülen flamingoların yerinde olmadığını gördü. Flamingolardan geriye etrafa saçılan tüyleri kalırken Pekpostalcı, ”Ben öldürülmüş olan flamingoların fotoğrafını sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki sayfamda paylaşmıştım. Sanırım hayvanları koruma derneği ya da başka bir yetkili kurum tarafından hayvanların leşleri buradan götürülmüş." dedi.

Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü’nden bu konuda henüz açıklama yapılmadı

1992 yılında 1. Derecede Doğal Sit Alanı ilan edildi

Kültür Bakanlığı tarafından 1992 yılında 1’inci Derecede Doğal Sit Alanı, 3 yıl sonra Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğünce Tabiatı Koruma Alanı olarak ilan edildi.

1995 yılında da Tabiatı Koruma Alanı ilan edilmişti

Sazlık, bataklık, çamur adacıkları ve bunları çevreleyen çayırlarla çorak düzlük ve steplerden oluşan 6 bin 800 hektarlık alandaki Akgöl Sazlığı 1995 yılında Tabiatı Koruma Alanı ilan edildi.

Sosyal medyadan yaşanan bu vahşice olaya tepkiler gecikmedi: 'Bir insan bunu neden yapar?'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir