Değer Deniz Davasında Savunma: Sözleri Erkekliğime Dokundu, Öldürdüm

 > 
91PAYLAŞIM

Öldürülen müzisyen Değer Deniz'in katil zanlısı, "Sözleri erkekliğime dokundu ve öldürdüm" diyerek duruşmada kendini savundu.

Müzisyen Değer Deniz’in öldürülmesine ilişkin açılan davada ilk duruşma bugün görüldü. 

Diken'den Burcu Karakaş'ın haberine göre hahkeme heyeti, basına kapalı yapılacağı söylenen duruşmanın açık yapılmasına karar verirken, sanık 17 yaşındaki C.M., yazılı olarak verdiği savunmada Değer Deniz ile sevgili olduklarını ve cinayeti ‘erkekliğine hakaret edildiği’ bahanesiyle işlediğini savundu.

"Sözleri erkekliğime dokundu"

Değer Deniz’e şiddet uygulayan ve tecavüz eden C.M., mahkemeye sunduğu yazılı savunmasında şunları söyledi:

“Beni birkaç kere sokakta bali çekerken görmüştü. Arkadaşımın köpeklerini gezdirirken tanıştık. Bir gün ‘Burada içme, evime gel’ diye beni çağırdı. Evde uyuşturucu kullandım. Sevgili olduk. Biri tarafından 15 gün kaçırıldım. O süre boyunca görüşemedik. Geri dönünce kendisini görmek istedim. Pencereyi açık görünce evde olduğunu anladım. Evde olmadığında mutlaka pencereleri kapalı tutuyordu. Zili çaldım, açmadı. Eve tırmanarak çıktım. Beni görünce şaşırdı. Eve nasıl girdiğimi sordu ama sonra ‘İyi yaptın pencereden girmekle’ dedi. Odada tek taş yüzük gördüm, ne olduğunu sordum. ‘Sen 15 gün yoktun, bir arkadaşımın hediyesi’ dedi. Kıskandım. Sözleri erkekliğime dokundu. Dayanamadım, öldürdüm.”

"Sanığın savunmasına maalesef şaşırmadık"

Deniz ailesinin avukatlarından Çiğdem Hacısoftaoğlu, "Sanığın savunmasının bizleri şaşırtmasını beklerdik ama maalesef şaşıramadık. İstisnasız tüm kadın cinayetleri davalarında artık sanıklar bu yönde savunma yapıyor. 'Erkekliğime laf söyledi'. 'Beni aldatıyordu, bir erkek olarak kaldıramadım'. Böyle söylüyorlar çünkü bu savunmaları ile haksız tahrik indirimi alabileceklerini düşünüyorlar. Ki bu kanıya kendiliğinden varmadılar. Yargı pratiği bu yönde cinsiyetçi pek çok kararla dolu.

Bu davada da sanığın 'Erkekliğime laf söylediğini iddia edersem kurtulurum cezadan' düşüncesine kapılmasının tek nedeni, kendinden önceki kadın katillerinin benzer savunmalarla az cezalar almaları. O yüzden artık yargının yıllardır dillendirdiğimiz bu hususları ciddiye alıp kadın cinayetleri davalarında haksız tahrik indiriminden vazgeçmesi gerekmektedir" dedi. 

Duruşma, 25 Aralık'a ertelendi.

Davanın geçmişi

Müzisyen Değer Deniz, 5 Mayıs 2015 günü evinde elleri kabloyla bağlanmış ve çanta kayışıyla boğularak öldürülmüş halde bulunmuştu. 

Yenibosna Adli Tıp Kurumu'nda yapılan incelemenin ardından 39 yaşındaki Müzisyen Değer Deniz'in tecavüze uğradığı da ortaya çıkmıştı. Olayın ardından 17 yaşında C.M. isimli bir erkek gözaltına alınmış ve cinayeti işlediği iddiasıyla tutuklanmıştı.

Diken ve DHA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir