Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir: Türkiye'de Memur Olmanın 19 Zorluğu

-

Memurluk rahat diyorlar, seninki de iş mi diyorlar, hep bir hor görme çabasına giriyorlar ama biz memurların zorluklarına kulak asmıyorlar... 

Yani davulun sesi uzaktakilere biraz hoş geliyor... İşte; "Türkiye'de Memur Olmanın 19 Zorluğu"...

1. Herkesin sandığı gibi öyle kolay gelmemiştir bu memuriyet. KPSS'de hatırı sayılır bir puan yapmak için aylarca ter dökmen gerekmiştir.

Birçok kişi o sınava girer ama gerçekten emek verenler bir yere yerleşirler...

2. Hatta üniversiteden sonra herkes tatil yaparken; 1 puan daha yüksek almak için sen hala ders çalışmak zorunda kalmışsındır.

3. Memur olmanın zorluklarını memur çocuğu olanlar daha iyi bilirler aslında. O günlerden aşinadırlar dışarıdan zengin görünüp kendi içlerinde aza tamah etmeye.

4. Garanti bir işin olsun, çalışma saatlerin belirli olsun diye biraz da ailenin zoruyla memur olursun.

5. Bu işi gerçekten isteyip istemediğin bile önemli değildir aslında. Çünkü zorunlulukların vardır.

6. Giyeceklerin sınırlıdır, Öyle kafana göre giyinemezsin işe giderken. Yönetmeliğe uymak zorundasındır.

Senin nasıl biri olduğun umurlarında değildir.  Tek tip görünmem gerekir. Top sakal bile bırakamazsın, ya da biraz makyaj yapamazsın.

7. Hele yazın sıcağında o takımı giymek, işe seni boğan kravatla gitmek işkenceden beterdir.

8. Öyle özel sektörde çalışan arkadaşların gibi maaşını ikiye katlayan, binlerce liralık zamlar alamazsın. Alacağın zam bellidir.

50 lirayı 100 lirayı geçmez hiçbir zaman.

9. Bazen de yapılan zamlar yüzünden cebindeki paraya da el konulabilir. Aldığın maaştan kesinti yapılabilir.

Kaşıkla verenler kepçeyle alırlar. Zam yaptım deyip sizi bir üst vergi dilimine sokar, elimizdekini de alırlar...

10. 'Ne uzayıp ne kısalır' teriminin canlı örneğisindir. Hiçbir zaman çok paralar kazanıp zengin olamayacağını bilirsin.

Ama her geçen gün aslında daha da fakirleşirsin...

11. Emekli olayım da bari emeklilik primi alayım diye 40 yıl bu şekilde çalışırsın. Hayallerini o emeklilik gününe göre şekillendirirsin.

Ama tabii birileri çıkar belki bundan 30 sene sonra alacağın prime bile göz diker, umutlarını yitirirsin.

12. Gün içinde o kadar çok insanla iletişim halinde olursun ki bir noktadan sonra boş gözlerle etrafına bakmak zorunda kalırsın.

13. Bir de üstelik ne yapsan kimseye beğendiremezsin. Yardımcı olmaya çalıştığın insanların yüzünde hep bir memnuniyetsizlik hep bir nefret vardır.

14. Biraz sesini çıkarıp kendini savunmaya çalışsan, "Sen kimsin?! Senin maaşın benim vergilerimle ödeniyor!" çıkışıyla karşılaşırsın.

Sanki sen işini yaptığın için değil de; onun isteğiyle orada çalışıyormuşsun, para alıyormuşsun gibi davranırlar.

15. Başımı sokacak bir evim olsun artık kiradan kurtulayım desen, maaşının yarısından çoğunu versen de 20 senede o evin kredilerini zor bitirirsin.

16. Bu süre boyunca da yediğinden içtiğinden kısar öyle geçinmeyi denersin.

17. Seninle aynı okuldan mezun olup biraz aile desteği sayesinde patron olan arkadaşın arabasını değiştirip üst modelini almayı düşünürken;

Sen de bu hafta akbile 10 lira mı yükletsem 20 lira mı yükletsem diye düşünüp durursun.

O, 10 liranın bile büyük önemi vardır yani senin için...

18. Öyle tek bir yere bağlı kalıp istediğin şehirde de çalışamazsın. Oradan oraya sürüklenir, görev verilen yerde hizmet etmeye çalışırsın.

19. Ayrıca memur olmak sorumluluk ister, hayatı biraz da diken üstünde yaşarsın.

Haksızlıklar karşısında sesini çıkarmaya çalışsan, geçinemiyorum ek iş yapayım desen memuriyetinden uzaklaştırılırsın...

Tüm bu zorlukların yanında bir de diğer insanlar tarafından "Rahat", "Bir eli yağda, bir eli balda" diye yaftalanırsın. Onlara bir türlü derdini anlatamazsın...

Olsun, tüm bu zorluklar altında sen yine de devlete hizmet için elinden geleni yapmaya devam et.

 Türkiye Kamu Çalışanları Günün Kutlu Olsun... 😌

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yusuf-yorulmaz

18. Hayat Bilgisi Afet hoca :) Efsane

palmolivreklamindakisessibo

kedi götünü görmüş "aman yareppim bu ne kadarda büyük bir yara." demiş

cxa1191s

Özel sektör işinde ağlayıp memurlara bok atanlar polis, uzman çavuşluk gibi alımlarda kpss puanı 50 ye düştü gidin olun o zaman. Özelde asgari ücreti beğenmiyorsanız en az 3000 tl maaş ve bir sürü sosyal desteği var ama azıcık zor iş. Peşinizden mermi atılabilir, işyerinize roket atılabilir, kavga gürültü patırdı zaten standart donanım. Devlet kontenjanı doldurmak için kpss puanını 50 ye çekti ama yine de zor doluyor kontenjan. 1404 nere 3000 nere ama gitmiyorsunuz çünkü maaş herşey değil. Siz eğitiminini tamamlamış, kpss den 90 almış, asgari ücretin 2 yada 3 katı almaş alanlardan olmak istiyorsunuz . Üstelik hiç çaba göstermeden.

bugrah4n

turkiyede hayat hep boyle ben 5000 maas alıyorumda noluyor hayat hep bi şekilde evriliyor ve ay sonunu getiremiyorsun. bide tabi özel sektorde maas gununde yattı yamadı olayı var hele patronla az samimiysen hep otelenir maasın bu ay idare etlerin onu arkası kesilmez. + emeklilik ise tam bir hayal ürünüdür hayalini bile kurmazsın cünkü yok oyle bi köy

serhedi

Memurluğu siyasetin etkisinden kurtarıp ve verdikleri zam ile beraber vergi dilimini de yükseltseler eyvallah güzel meslek . iş yerimde 37 yıldır aynı yerde sorunsuz çalışan bir adam emekli olmaya gün sayan adamı iktidar partisine laf söyledi diye sürgün ettiler.iki dudağın arasında anlicağınız hayatınız iki dudak arasında

Görüş Bildir