Cübbeli'den 'Camiler Daha Önce Kapatılmalıydı' Çıkışı: 'Bütün Umreciler Camideydi'

75PAYLAŞIM

Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, umreden gelenlerin devlet karantinasına alınmasında ve camilerin kapatılmasınsa geç kalındığını söyledi. Ünlü, "Camiler bir cuma evvel kapatılmalıydı çünkü o cumada bütün umreciler camideydi" dedi.

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, gazeteci Cüneyt Özdemir'in Youtube kanalına konuk oldu. Ünlü, umreden dönenlerin karantina altına alınması ve camilerin kapatılması gibi uzun süredir tartışmalı olan konulardaki görüşlerini paylaştı. Ünlü, her iki konuda da geç kalındığını belirtti. 

Cüneyt Özdemir, "Bu sürece baktığınız zaman umreden gelenlerin ilk kısmının devlet karantinasına alınmayıp “Kendiniz karantinayı alın kendinizi” denmesi ve sonrasında bu kararın değişip umrecilerin karantinaya alınması… Bu kararı nasıl değerlendirdiniz siz, doğru bir karar mıydı? Hepsi önceden alınmalı mıydı?" sorusunu yönetirken, Cübbeli Ahmet şu yanıtı verdi:

"Alınmalıydı tabi. Ben Cuma namazlarının şimdi tatil edilenden bir hafta evvel tatil edilmesi için ricacı olacaktım ama cuma işi Diyanet’e bağlı bir şey o bakımdan kendim de Diyanet’in yerine kendimi koyamam muvazzaf değilim, memur değilim; bir açıklama yapamadım. Bizim fıkıh heyetiyle de görüştüm. Hocaefendilerle… “Diyanet’in önüne geçmeyelim” dediler."

"2 hafta evvelden beri gelen umrecilerde bu tehlike vardı"

Özdemir araya girerek "İkisi birbirine karıştı Ahmet Bey. Siz camiler bir hafta önce kapatılması gerektiğini mi düşünüyorsunuz?" sorusunu yöneltti. Cübbeli açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Tabi dedim onu, bir Cuma evvel kapatılmalıydı çünkü o cumada bütün umreciler camideydi. Yani, bir hafta evvel karantinaya alınması bir haftalık süreç içinde gelen, hatta iki hafta… Bu camilerin, cumanın tatil edilmesinden 2 hafta evvelden beri gelen umrecilerde bu tehlike vardı.

Bu tehlike olduğundan bütün umreye giden kadın değilse, erkeklerin hepsi de cumaya gelir... Zaten mesela şimdi duyuyoruz; Of’ta bir cenaze olmuş Fransa’dan cenazeye gelmiş şimdi Of’ta kimi duyuyorsak; “cenazede kimle tokalaştıysa bütün çoluk çocuk k herkes korona oldu şimdi. O cenaze bulunup da toplu musafaa yapanlar diyelim. Burada da umrecilerin hepsinin cenazede nasıl birileri toplanıyor, cuma da toplanma yeri. E umrecilerin hepsi Cuma’ya geldiğine göre, 2 haftadan beri Mekke Medine’de de bu tehlike baş gösterdiğine göre, tamam o da gecikti ama oradan da belliydi adam Kabe’yi kapatıyor. Bu durumda gecikme oldu. Ben niye bunu yanlış söyleyeyim."

"Avrupa'dan gelen mevlüt yapmıyor ki" 🎥

Avrupa'dan gelenler ile umreden gelenler arasında hastalığı bulaştırma açısından fark olduğuna dikkat çeken Cübbeli, şunları kaydetti:

"Şimdi hükümetin de açıkladığı üzere falan Avrupa’dan gelen yüzde 17’ye tekabül ediyor umreden gelen. Öbürleri yüzde 70-80. Ama umreden gelen de şu fark var. Avrupa’dan gelen gidip Cuma gibi, zemzem, hurma, mevlüt yapmıyor ki. Sayı olarak o taraf fazlaysa da buranın toplumsal – sosyal alanı çok fazla.

Taşradan, Anadolu’dan gidip gelenin çok itibarı var. Herkes ziyaret eder. Usul budur. Duasını alır. Hatta Hacerül Esved'e el sürdüyse, yüzüne sürer böyle bu sünnettir. Bir de elini yüzüne sürdüyse, maşallah. Hastalık çoşar yani. Bunlar toplumun gerçekleri."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir