Görüş Bildir

Çok Seviyoruz, Peki Ya Ne Kadar Tanıyoruz? İşte A'dan Z'ye Instagram Filtreleri

Haberler
> Çok Seviyoruz, Peki Ya Ne Kadar Tanıyoruz? İşte A'dan Z'ye Instagram Filtreleri

Instagram filtresi, filtre ya da efekt... Özellikle son yıllarda, Instagram’ın her köşesinde önümüze çıkan bu teknolojiyi senin de kullandığına eminiz. Peki ya tam olarak ne olduğunu biliyor musun? 🤔

Önce derinlere inelim: Artırılmış gerçeklik (AR) nedir?

Önce derinlere inelim: Artırılmış gerçeklik (AR) nedir?

Artırılmış gerçeklik, “augmented reality” veya kısaca AR isimli teknoloji adını son zamanlarda sık sık duyduğumuz heyecan verici konulardan biri.

AR’ın ne olduğuna gelecek olursak AR, cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak sanal nesnelerin gerçek görüntüler üzerine konumlandırılmasıdır. Başka bir deyişle, gerçek dünyanın bilgisayarda üretilen ses, görüntü, grafik gibi verilerle zenginleştirilmesi yani gerçekliğin artırılmasıdır.

Artırılmış gerçeklik hayatın tam içinde.

Artırılmış gerçeklik hayatın tam içinde.

Artırılmış gerçeklik, teknoloji, sanal nesneler, cihazlar... Tüm bu tanımlamalarla artırılmış gerçeklik sana çok yabancı gelmiş olabilir ancak durum hiç de öyle değil.

Bir AR teknolojisi örneğiyle karşılaştığımızın farkında olmasak da belki sinemada, belki müze gezerken ya da alışveriş yaparken veya bir reklam afişinde kısacası, hayatımızın elbet bir noktasında hepimiz AR ile karşılaşmışızdır.

Artırılmış gerçeklik filtreleri ve çekişmeli yolculuk!

Artırılmış gerçeklik filtreleri ve çekişmeli yolculuk!

Artırılmış gerçeklik filtresi ise hayatımızda belki de en sık karşılaştığımız AR teknolojisi. Üstelik, bu karşılaşmamız Instagram filtrelerinden çok daha öncesine dayanıyor.

Snapchat’in filtrelerini ve özellikle de köpek suratlı o meşhur filtreyi hepiniz hatırlarsınız değil mi? İşte AR filtrelerinin hayatımıza resmi ve bu kadar belirgin olarak girişi aslında ilk Snapchat ile başladı.

Sonrasında Instagram, Facebook ile ilk etapta ufak ufak hayatımıza girdi, sonrasında ise platformların neredeyse vazgeçilmez özelliği olarak yerini aldı!

Gelelim konumuza, Instagram AR filtresi nedir?

Instagram filtresi için teknik bir tanım yapacak olursak artırılmış gerçeklik teknolojisiyle üretilen ve kullanıcılara zenginleştirilmiş ve artırılmış bir eğlence deneyimi sunan sosyal medya aracı diyebiliriz.

Instagram filtrelerini kim, nasıl yapıyor?

Instagram filtreleri, Facebook’un sahibi olduğu Spark AR Studio isimli bir yazılım programında, “creator” olarak adlandırılan filtre yaratıcıları tarafından üretiliyor.

  Kim bu “creator”lar diyecek olursan kısaca özetleyelim: Tasarım ve yazılım bilgisiyle yaratıcı içerikler üzerine çalışan kişiler.

En popüler Instagram AR filtreleri

Instagram AR filtreleri ilk etapta Snapchat’ten aşina olduğumuz köpek kulakları, güneş gözlükleri, taçlarla sınırlıydı ancak sonrasında kocaman bir dünyaya dönüştü.

Şu an filtre dünyasına baktığınızda maske filtreleri, 3D filtreler, arka plan değiştirme filtreleri, random filtreler, quiz filtreleri, güzellik filtreleri, oyun filtreleri, fütüristik filtreler, yüz değiştirme filtreleri, ses değiştirme filtreleri gibi sayısız filtre tipi var.

Instagram’ın her köşesinde artık o var.

Zamanla sadece Instagram filtre tipleri değil, filtrelerin dahil olduğu Instagram mecraları da değişti. Yalnızca Instagram story’ler ile başlayan filtre macerası zamanla post paylaşımlarına ve Reels’a da taşındı.

Şu an baktığınızda Instagram story’lerde filtresiz bir story görmek neredeyse imkansız!

Sevmeyeni yok, seveni çok!

Her tipte, her yerde ve herkesteler! Arkadaşlarımız, 7’den 70’e aile üyelerimiz, takip ettiğimiz fenomenler, dünyaca ünlü isimler... Instagram filtrelerini kullanmayan artık yok.

Tabii ki kullanıcılar, markalar, filtre yaratıcıları ve fenomenler için bile Instagram filtrelerinin anlamı farklı. Kimimiz eğlence peşindeyken, kimimiz reklamını güçlendirmek, kimimiz ise yeni iş birliği modelleri için filtreleri kullanıyor.

Instagram filtrelerini siz nasıl kullanırsınız?

“Şimdi Dene”

    Filtre ile çekilen bir story’nin sağ üstünde filtrenin ismi yazar. Filtrenin üzerine tıklayarak “Şimdi Dene” ile filtreyi deneyebilir ya da “Efekti Kaydet” butonuna basarak daha sonra da kullanmak üzere kaydedebilirsin.

Efekt Galerisi

Story çekme ekranından bulacağım “Efekt Galerisi”nde kayıtlı olan filtrelerini bulabileceğin gibi arama butonunu kullanarak farklı efektleri arayabilir ya da Instagram’ın ayırdığı kategoriler altındaki efektlere göz atabilirsin.

   Creator Profilleri

   Creator’lar yaptıkları filtreleri profillerine ekleyerek yayınlar. Sen de bir creator’ın profilindeki “Efekt” simgesine tıklayarak paylaştığı filtreleri görüntüleyip deneyebilirsin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
3
2
1
1
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?