Çok Sade 7 Çizimde Patron Olmakla 'Lider' Olmak Arasındaki Farkın Harika Özeti

-
Abone ol

Hem ülkemizde, hem de dünyada bu kadar fazla sayıda kötü yönetici olmasının en önemli sebeplerinden biri, yöneticilerin bir çoğunun liderlik vasıflarından yoksun olması oluyor. YukBizniz bizlere, patronlarla gerçek liderler arasındaki farklılıkları basit ama etkili çizimlerle çok güzel özetlemiş 😁

1. Patron sizden faydalanır; lider sizi yetiştirir.

Çünkü patron "tek adamlığa" bayılır. Liderinse derdi koltukla değil, ortaya çıkarılan iş iledir. Bu nedenle neredeyse tüm patronlar aynı zamanda birer "mikro yönetici"dir; her şeyi her dakika ve en yakından kontrol etmek isterler. Liderler ise yetkilerini devreder ve takım çalışmasını destekler.

2. Patron YAPILACAK der; lider YAPALIM.

Patron talimat verir ve kenara çekilir. Lider size yol, yöntem gösterir; cesaretlendirir. Yani patronlar yönetir; liderlerse öncülük eder.

3. Başarı geldiğinde patron BEN'cidir; lider BİZ demeyi bilir.

Patron takdir bilmez, teşekkür etmez. Size zaten maaş ödemiyor mudur? Tüm başarıyı üstlenir ve övgüyü kendinde toplamaya çalışır. Lider ise övgüyü dağıtır; ekibini onore ve motive eder.

4. Başarısızlık durumundaysa patron tüm suçu size yıkıverir.

Daha demin en ön safta bulunan patronu şimdi arayın ki bulasınız. Suçlu sizsinizdir; kendi talimatıyla aksiyon aldığınızı dahi söyleseniz inkar edecektir; canınıza okuyacaktır: "Ben öyle bir şey demedim". 

Lider ise, başarı kadar başarısızlığın da sorumluluğunu üstlenir; sizi motive etmeye devam eder.

5. Patron kuşkusuz en doğrusunu bilir; lider fikrinizi alır.

Çok afedersiniz ama k o s k o c a   p a t r o n  size mi soracaktı?? Hiç dinlemeyi sevmez... Liderse sizinle birlikte tartışır; fikrinizi alır, bu doğrultuda karar verir ve hayata geçirir.

6. Patron korku salar; lider alternatif sunar.

Patron sorunlara odaklıdır; lider çözümlere. Bu anlamda patron pek çok dargınlık yaratır. Lider ise hataları tamir eder ve heves üretir.

7. Ve patron saygıyı buyurganlıkta arar; lider ise coşkuda.

Patronun tüm gücü otorite ve yetkisine dayanır; bu şekilde kendisine saygı gösterilmesini ister. Lider ise gücünü coşku ve işbirliğinden alır. 

Lider saygıyı "talep etmez"; yaratır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
destanyazan

15 yıllık çalışma hayatımda çok fazla patron, çok az lider gördüm...

onur.balkar

Lidere sadakat oldukça lider işini bilir. alfalarla betaları karıştırmayın

aritamus

Bazı patronlar bizi teğet geçiyor anlaşılan. Bir çok yerde çalıştım ve şunu farkettim."Müdür" konumunu hakeden müdür yardımcılarının üstlerinden daha ılımlı ve sıcak yaklaştıklarını farkettim.Daha yakın duruyorlardı. Ama maalesef yetki ve maaş arttıkça insan çok kötü bir şekilde köreliyor ve anlamsız egolara kapılıyorlar. Sorun olduğu anda alt yönetime ve işçi kadrosuna yöneltip uzaklaşıyorlar.Odalarına çekilip sıkılmaktan yakınıyorlar. Ünvanın insan karakteri üzerinde bu kadar etki yaratması tamamen kişinin içindeki dolduramadığı boşlukla alakalı. Cüzdanlar doldukça somurtkanlaşıyoruz.Hala farkedememek ne kötü lan

Gizli Kullanıcı

butun mesele tatli dilde yine ikisi de yaptirioyr :)

lucy-skyline

insanlar nası mutlu oluyo bu şekilde çalışıp ya? bende mi bi sorun var acaba. yani düşünsene, patron dediğin adam da senin gibi insan, iyi okullarda okumuş olabilir, ailesi iyi olabilir veya kendini iyi yetiştirmiş olabilir ama nasıl olur da arada böyle bir hiyerarşik düzen var olabilir? patronun karşısında bizi el pençe divan durduran şey ne? böyle bir ilişki tarzı gayrıinsanî değil mi. canım sıkıldı bak gene

Görüş Bildir