Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çoğunluğun Aksine İnanmamayı Seçen Ünlü Düşünürlerden Tanrı ve İnanç Üzerine 23 Söz

63bPAYLAŞIM

Kimi işleyen dünya düzeni yüzünden kimi ise kendi kendine yaptığı sorgulamalar sonrasında tanrı ve dinlere inanmamayı tercih etti. Neden inanmadıkları konusuna dair düşüncelerini ise yazdığı yazılar veya söyledikleri sözler ile paylaşma ihtiyacı duydular. İşte "Çoğunluğun Aksine İnanmamayı Seçen Ünlü Düşünürlerden Tanrı ve İnanç Üzerine 23 Söz"

#1 "Kendi adıma konuşursam, insanlığın mı Tanrı'yı, yoksa Tanrı'nın mı insanlığı yarattığına kafa yormayı bırakalı çok uzun zaman oldu."

FYODOR DOSTOYEVSKİ

#2 "İnsanlık, tanrıları kendi yansımasından yaratırken yalnızca suretini değil, kendi yaşam tarzını da göz önünde tutar. "

ARİSTOTELES

#3

"Yıkıcı güçler birçok bitkiyi yok eder, ama bitkiler yine de yeşermeye devam eder. Piramitler bir papatyanın dayanıklılığına asla ulaşamaz. Bülbüller Buddha'nın ya da İsa'nın sözlerinden önce de ötüyorlardı, onların sözlerinin unutulmaya yüz tutmasından nice sonra da ötmeye devam edecekler. Çünkü bu, ne vaazdır, ne öğreti, ne emir ne de baskı. Bu yalnızca şarkıdır. Ve başlangıçta Kelime yoktu, cıvıltılar vardı. "

D.H. LAWRENCE

#4 "Kolayca anlayamadığımız ne varsa ona tanrı deriz; bu da beyin dokularımızın aşınmasını ve bozulmasını önler. "

EDWARD ABBEY

#5 "Kâfirlik, düşünce özgürlüğü için kullanılan bir başka sözcüktür. "

GRAHAM GREENE

#6 "Düşünen bütün insanlar ateisttir. "

ERNEST HEMINGWAY

#7

"İddia ediyorum hepimiz ateistiz. Ben yalnızca, sizin inandıklarınızdan bir eksik tanrıya inanıyorum. Siz öteki tanrıları neden göz ardı ettiğinizi anladığınızda, benim de neden sizinkini göz ardı ettiğimi anlayacaksınız." 

STEPHEN HENRY ROBERTS

#8 "Din, yoksulların zenginleri öldürmelerini önler. "

NAPOLÉON BONAPARTE

#9 "Gerçekten var olan bir sinek, bir ihtimal var olan bir melekten daha önemlidir."

RALPH WALDO EMERSON

#10 "Dinsel düşünce, çıkış kapısının olmadığı yeri bulmak için yapılan bir girişimdir."

www.humanite.fr

ALBERT EINSTEIN

#11 "İnsanlık din için didişecek, yazacak, savaşacak, ölecek, her şeyi yapacak, ama asla onun için yaşamayacak."

CHARLES CALEB COLTON

#12 "Komşumun, bir sürü tanrı olduğunu ya da hiç tanrı olmadığını söylemesinin bana hiçbir zararı yok ki. Ne cebimi deler ne de bacağımı kırar."

THOMAS JEFFERSON

#13 "İnançlı birinin kuşkucu birine oranla daha mutlu olduğunu söylemek, sarhoş birinin ayık birinden daha mutlu olduğunu söylemekten daha dolaysız bir söylemdir."

GEORGE BERNARD SHAW

#14 "Herhangi bir şeye inanan birisini ikna edemezsiniz, çünkü inançları kanıta değil, inanmaya duydukları köklü ihtiyaca dayanır."

CARL SAGAN

#15 "İnsanlardan sürekli "Ah, Tanrı korusun" diyen mektuplar alıyorum. Geçmişte hiç yapmamıştı, gelecekte yapacağına nasıl olur da inanıyorlar bilemiyorum."

BERTRAND RUSSELL

#16 "Bütün dinler, insanlara, nefsin ya da kalbin faziletleri için öbür dünyada sonsuza kadar ödüllendirilecekleri sözünü verir, aklın ve anlayışın faziletleri için değil."

yalebooks.files.wordpress.com

ARTHUR SCHOPENHAUER

#17 "Bilim, Batı uygarlığının gelişimi için, Hıristiyanlığın on sekiz yüzyıldır yaptığından çok daha fazlasını yüz yıl içinde yaptı."

JOHN BURROUGHS

#18

"İçinde, konuşan hayvanların, büyücülerin, cadıların, yılanlara dönüşen sopaların, gökten düşen yiyeceklerin, suyun üstünde yürüyen insanların ve her türlü sihirli, tuhaf ve ilkel öykülerin yer aldığı bir kitaba inanıyorsunuz, sonra da bana, akıl sağlığın bozuk mu diyorsunuz?"

DAN BARKER

#19 "Din sokaktaki insanlar tarafından doğru, filozoflar tarafından yanlış ve siyasetçiler tarafından da gerekli olarak görülür."

GENÇ SENECA

#20 "En az bilinen şeye inanıldığı kadar başka hiçbir şeye bu denli sıkıca inanılmaz."

MICHEL EYQUEM DE MONTAIGNE

#21 "Doğa konusundaki bilgisizlik tanrıların doğumuna neden olmuşsa, doğa konusundaki bilgi de onların yıkımı anlamına gelir."

PERCY BYSSHE SHELLEY

#22

"Peygamberlerden ve hakikat için ölmeye hazır olanlardan korkun, çünkü onlar kendileriyle birlikte başkalarının da ölmesini bir kural olarak dayatırlar; sıklıkla onlardan önce, bazen de onların yerine."

UMBERTO ECO

#23

"İnsanlığın kaderi boyunca, öteki dünyanın neye benzediğini bulma çabasıyla ne çok zaman heba edildi! Onu bulmak için ne kadar istekli olduysa, yaşadığı hayat hakkında da o kadar az şey öğrendi."

SEAN O'CASEY

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
global_

KONTROL ODASI NEREDE KONTROL KİMDE

global_

DUNYA ve EVREN BIR TASARIM LABORATUVARIDIR BİR TAKIM ÜSTÜN GÜÇLER DENEY YAPMAKTA YAPTIKLARINI GELİŞTİRMEKteDIR Nasıl ki ilk otomobil şekli ve teknolojisi bu gunkinden farklı ve gelişmiş ise insanlarda aynen öyle ilk başta düşünen değilde komut ile Yazılımı geliştikçe daha iyi oldu Bir bilgisayar oyunu düşününün her karakterin bir oynatıcısı var. Mesele çok açık ve uzun Asıl soru şu Kim veya kimler 05330329220

aydogan-bagatur

"Din sokaktaki insanlar tarafından doğru, filozoflar tarafından yanlış ve siyasetçiler tarafından da gerekli olarak görülür."

beytullah-emekli

Eğer sadece bilimsel olarak ispatlanmış şeylere inandıysan; Sadece bilimsel olarak ispatlanmış şeylere inanmak ZORUNDA OLDUĞUNA inanmamalısın. Allah ı gorseydik inanmış değil bilmiş olurduk.Ama Allah bizden inanmamazı istiyor. Kaldı ki Allah dünyada veya evrende görülmüş olsaydı Allah olmazdı kuark atom enerji veya yine evrenden bir parça olurdu

aydogan-bagatur

Dünyada haram ettiği zina ve içkiyi ahirette ödül olarak anlatıyor. (Bakara: 219), (Maide: 90-91), (Yunus: 4), (Nahl: 67), (Bakara: 25), (Ali İmran: 15), (Duhan: 54), (Tur: 20), (Rahman: 72), (Vakıa: 23), (Nebe: 33-34) . Peygamber evlatlığı Zeyd'in karısını koynuna alabilsin diye ayet var. (Ahzab: 37) Sadece Muhammed'e özel kadınlar listesi var. Müminlere 4 kadın, Muhammed'e sınır yok. (Ahzab: 50)

aydogan-bagatur

ALLAH herşeyi bırakmış muhammedin kadın ilstesini kuran ayet olarak koymuş 12 kadın cariyeler hariç birde yaşları çok vahim hayrdır

eser-alic

görmediğin şeyi bilemezsin

k_o_v_l

Dindar arkadaşlardan birisi gelsin seviyeli bir tartışma yapalım, beni inandırabilirse ne mutlu olurum. Ya da belki ben onun ufkunu açarım...

cayan-balci

Allah yoksa belamızı kim veriyor hadi bunuda cevapla ?

eren-kurumlu

Sonunda, senin gibi ahlaklı ateistler görünce içim mutlu oluyor eğer zamanın varsa kardeşim belki seni de 2 ateist 1 deist ve 1 hıristiyanı yaptığım gibi müslüman yapabilirm. Bana yazman yeterli

beytullah-emekli

Eğer sadece bilimsel olarak ispatlanmış şeylere inandıysan; Sadece bilimsel olarak ispatlanmış şeylere inanmak ZORUNDA OLDUĞUNA inanmamalısın. Allah ı gorseydik inanmış değil bilmiş olurduk.Ama Allah bizden inanmamazı istiyor. Kaldı ki Allah dünyada veya evrende görülmüş olsaydı Allah olmazdı kuark atom enerji veya yine evrenden bir parça olurdu

burhan-aktas2

tamda bu zaten bilmediğin yerde inancın başlar. bilsen ınanmasın o yuzden dinler bilmenizi ıstemez inanmanızı ıster

aydogan-bagatur

merhaba bence sümerleri okuman lazım veya youtube sesli kitap sümerleri dinle sonra tevrat incil kuran ayetlere bak

global_

Dini yada din dışı Bilgilerinizi benimle de paylaşmak istermisiniz 05330329220

Görüş Bildir