Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çoğunluğun Aksine İnanmamayı Seçen Ünlü Düşünürlerden Tanrı ve İnanç Üzerine 23 Söz

-

Kimi işleyen dünya düzeni yüzünden kimi ise kendi kendine yaptığı sorgulamalar sonrasında tanrı ve dinlere inanmamayı tercih etti. Neden inanmadıkları konusuna dair düşüncelerini ise yazdığı yazılar veya söyledikleri sözler ile paylaşma ihtiyacı duydular. İşte "Çoğunluğun Aksine İnanmamayı Seçen Ünlü Düşünürlerden Tanrı ve İnanç Üzerine 23 Söz"

#1 "Kendi adıma konuşursam, insanlığın mı Tanrı'yı, yoksa Tanrı'nın mı insanlığı yarattığına kafa yormayı bırakalı çok uzun zaman oldu."

FYODOR DOSTOYEVSKİ

#2 "İnsanlık, tanrıları kendi yansımasından yaratırken yalnızca suretini değil, kendi yaşam tarzını da göz önünde tutar. "

ARİSTOTELES

#3

"Yıkıcı güçler birçok bitkiyi yok eder, ama bitkiler yine de yeşermeye devam eder. Piramitler bir papatyanın dayanıklılığına asla ulaşamaz. Bülbüller Buddha'nın ya da İsa'nın sözlerinden önce de ötüyorlardı, onların sözlerinin unutulmaya yüz tutmasından nice sonra da ötmeye devam edecekler. Çünkü bu, ne vaazdır, ne öğreti, ne emir ne de baskı. Bu yalnızca şarkıdır. Ve başlangıçta Kelime yoktu, cıvıltılar vardı. "

D.H. LAWRENCE

#4 "Kolayca anlayamadığımız ne varsa ona tanrı deriz; bu da beyin dokularımızın aşınmasını ve bozulmasını önler. "

EDWARD ABBEY

#5 "Kâfirlik, düşünce özgürlüğü için kullanılan bir başka sözcüktür. "

GRAHAM GREENE

#6 "Düşünen bütün insanlar ateisttir. "

ERNEST HEMINGWAY

#7

"İddia ediyorum hepimiz ateistiz. Ben yalnızca, sizin inandıklarınızdan bir eksik tanrıya inanıyorum. Siz öteki tanrıları neden göz ardı ettiğinizi anladığınızda, benim de neden sizinkini göz ardı ettiğimi anlayacaksınız." 

STEPHEN HENRY ROBERTS

#8 "Din, yoksulların zenginleri öldürmelerini önler. "

NAPOLÉON BONAPARTE

#9 "Gerçekten var olan bir sinek, bir ihtimal var olan bir melekten daha önemlidir."

RALPH WALDO EMERSON

#10 "Dinsel düşünce, çıkış kapısının olmadığı yeri bulmak için yapılan bir girişimdir."

www.humanite.fr

ALBERT EINSTEIN

#11 "İnsanlık din için didişecek, yazacak, savaşacak, ölecek, her şeyi yapacak, ama asla onun için yaşamayacak."

CHARLES CALEB COLTON

#12 "Komşumun, bir sürü tanrı olduğunu ya da hiç tanrı olmadığını söylemesinin bana hiçbir zararı yok ki. Ne cebimi deler ne de bacağımı kırar."

THOMAS JEFFERSON

#13 "İnançlı birinin kuşkucu birine oranla daha mutlu olduğunu söylemek, sarhoş birinin ayık birinden daha mutlu olduğunu söylemekten daha dolaysız bir söylemdir."

GEORGE BERNARD SHAW

#14 "Herhangi bir şeye inanan birisini ikna edemezsiniz, çünkü inançları kanıta değil, inanmaya duydukları köklü ihtiyaca dayanır."

CARL SAGAN

#15 "İnsanlardan sürekli "Ah, Tanrı korusun" diyen mektuplar alıyorum. Geçmişte hiç yapmamıştı, gelecekte yapacağına nasıl olur da inanıyorlar bilemiyorum."

BERTRAND RUSSELL

#16 "Bütün dinler, insanlara, nefsin ya da kalbin faziletleri için öbür dünyada sonsuza kadar ödüllendirilecekleri sözünü verir, aklın ve anlayışın faziletleri için değil."

yalebooks.files.wordpress.com

ARTHUR SCHOPENHAUER

#17 "Bilim, Batı uygarlığının gelişimi için, Hıristiyanlığın on sekiz yüzyıldır yaptığından çok daha fazlasını yüz yıl içinde yaptı."

JOHN BURROUGHS

#18

"İçinde, konuşan hayvanların, büyücülerin, cadıların, yılanlara dönüşen sopaların, gökten düşen yiyeceklerin, suyun üstünde yürüyen insanların ve her türlü sihirli, tuhaf ve ilkel öykülerin yer aldığı bir kitaba inanıyorsunuz, sonra da bana, akıl sağlığın bozuk mu diyorsunuz?"

DAN BARKER

#19 "Din sokaktaki insanlar tarafından doğru, filozoflar tarafından yanlış ve siyasetçiler tarafından da gerekli olarak görülür."

GENÇ SENECA

#20 "En az bilinen şeye inanıldığı kadar başka hiçbir şeye bu denli sıkıca inanılmaz."

MICHEL EYQUEM DE MONTAIGNE

#21 "Doğa konusundaki bilgisizlik tanrıların doğumuna neden olmuşsa, doğa konusundaki bilgi de onların yıkımı anlamına gelir."

PERCY BYSSHE SHELLEY

#22

"Peygamberlerden ve hakikat için ölmeye hazır olanlardan korkun, çünkü onlar kendileriyle birlikte başkalarının da ölmesini bir kural olarak dayatırlar; sıklıkla onlardan önce, bazen de onların yerine."

UMBERTO ECO

#23

"İnsanlığın kaderi boyunca, öteki dünyanın neye benzediğini bulma çabasıyla ne çok zaman heba edildi! Onu bulmak için ne kadar istekli olduysa, yaşadığı hayat hakkında da o kadar az şey öğrendi."

SEAN O'CASEY

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
k_o_v_l

Dindar arkadaşlardan birisi gelsin seviyeli bir tartışma yapalım, beni inandırabilirse ne mutlu olurum. Ya da belki ben onun ufkunu açarım...

cayan-balci

Allah yoksa belamızı kim veriyor hadi bunuda cevapla ?

eren-kurumlu

Sonunda, senin gibi ahlaklı ateistler görünce içim mutlu oluyor eğer zamanın varsa kardeşim belki seni de 2 ateist 1 deist ve 1 hıristiyanı yaptığım gibi müslüman yapabilirm. Bana yazman yeterli

oturan-boga

tolstoy diriliş kitabında da birkaç şey söylemiş bu din hakkında. Mutlaka tavsiye ederim.

Gizli Kullanıcı

Din toplumları bir düzene sokmak için yazılmış müthiş bir senaryodan başka bişey değil

hecaitomix

G.t korkusu sardımı Einstein bile imana gelir namaza durur! Boş boş ahkam kesmişler.jefferson kpss ye girseydi okunmuş pirinç yer hergün allaha dua ederdi🙈

furkan-oguzorhan

demek ki sizin inanç yürekten değil, göt korkusundan ve çıkarcılıktan

Gizli Kullanıcı

Göt korkusundan tabikide,inanmayanı cehennemde ölene kadar yakıyorlar sonra diriltip tekrar yakıyorlar sonra tekrar yakıyorlar falan gelde korkma aga

ulas-gorkem-toksoz

Kardeşim senin Tanrın faşist bir diktatör demek ki :)

halid-said-islam

Ateistlerin vs. iman yada imansızlık tazelediği klasik bir içerik olmuş neyse gözlerinden geçiyoruz ve mealen şu ayetleri hatırlatıyoruz: Tûr Suresi 31 - De ki: Bekleyin, çünkü ben de sizinle beraber bekleyenlerdenim. 32 - Onların akılları mı bunu emreder yoksa onlar azgın bir topluluk mudur? 33 - Yoksa "Onu uydurdu" mu diyorlar? Hayır onlar inanmıyorlar. 34 - Eğer doğru iseler onun benzeri bir söz meydana getirsinler. 35 - Yoksa onlar, hiçbir şey olmadan (yaratıcısız) mı yaratıldılar? Yoksa kendileri yaratıcı mıdırlar? 36 - Yoksa gökleri ve yeri onlar mı yarattılar? Hayır, onlar düşünüp hakikati anlamazlar. 37 - Yoksa Rabbinin hazineleri onların yanında mıdır? Yahut hâkim kendileri midir? 38 - Yoksa kendilerine mahsus (üzerine çıkıp sırları) dinleyecekleri bir merdivenleri mi var? Öyleyse dinleyenleri, açık bir delil getirsin.

ender-bora

O zamanlarda araplar arasında şiir yazmak hayli yaygın bir uğraşmış. Kuran benzeri bir sürü kitap yazılmış hatta ben de peygamberim diye iddia edenler de olmuş. Hepsi tek tek yakalanıp öldürüldükten sonra yazdıkları da yakılmış. Sadece sahte kuranlar mı ? Osman döneminde peygamber zamanından kalan Kuranın tüm nüshaları zorla toplatılıp yakılmış sadece kufa'ların ezberinden yazılan kendi derledikleri kuran kalsın diye.

busra-tamis

off :D

halid-said-islam

Mışmişmuşmımüşmişmışmiş... diye duydum bana öyle söylediler.

ender-bora

Gözünle görmediğin rivayet olarak gelmiş şeyleri -mişli geçmiş zamanla anlatırsın. Bunlar senin inandığın kütüb-i sidde kitaplarında yazılanlar. Sana ders anlatır gibi mi anlatalım ?

halid-said-islam

İnancımla ilgili bir meselede müsade edin de mış müş'ten daha fazlasını bekleyeyim ki kütüb-ü sittedeki hadislerde de "dedi, duydum, gördüm" şeklinde geçer. Neyse yorumunuzda anlatmaya çalıştığınız kişinin adı Müseylimetü Kezzab, peygamberlik iddiasında bulunduğu doğru ama yazdıklarının Kur'an benzeri olup olmadığını bir kere daha değerlendirin isterim. “Ey kurbağa kızı kurbağa! Ne diye nak nak, vak vak edip duruyorsun! Üs­tün suda, altın balçıkta! Sen, ne suyu bulandırabilirsin, ne de içene mani olabi­lirsin! Yarasa, sana ölüm haberini getirinceye ka­dar yerde bekle!(bn Sa’d, Tabakat, c. 5, s. 551)”:))) Siz "Kur'an benzeri bir sürü kitap yazıldı." sözüne inanıyorsanız BİR TANE DE SİZ YAZIN.

ender-bora

Kütüb-i sidde kitaplarını yazanların hiç birisi Muhammed zamanında yaşamadığı halde (Buhari 200 yıl sonra doğuyor) nasıl oluyor da dili geçmiş zaman kullanıyorlar acaba ???

halid-said-islam

Kütüb-i Sitte ile bana cevap verdiğinize göre bunu bilmeniz gerekir. Ayrıca mış müş diyerek takıldığım nokta nerede yazdığını belirtmeden direk aktarmanızdı.

ender-bora

Şunu tavsiye edeyim, çok okumak araştırmak iyi bir şey değil. Düşünmeyi tetikliyor. O da sorgulamayı. Sonra bir bakmışsın "ya ben neye inanıyormuşum" durumuna geliyorsun. Boş ver nerede okuduğumu o yüzden....

halid-said-islam

Madem öyle son olarak ben de sana bir tavsiye vereyim: Önce sorgula, şuan ki halin, durumun neyse onunla, sonra sorguların hakkında düşün. Bunları yapmadan vardığın sonucun kendi benliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilemezsin bir bakmışsın popüler fikirler arasında ziyan olmuşsun. Kendi benliğine sahip olmadan araştırman, okuman yani senin gibi sıralamayı tersten izlemek temelsiz binaya katlar yüklemek değil de nedir?

ender-bora

Şİmdi şu yazdıkların bir cevabı haketmiyor ama yine de yazayım. Tanıyıp bilmediğin insanlara yol yordam öğretmeye kalkma. Senin bilmediğin görmediğin şeyleri deneyimleyip yaşamış olabilir.Herkesi kendin gibi uydum akıllı sanma. Hele hele daha bacak kadar çocuğun çıkmak üzere olan memelerini mıncıklayıp emeceğin (Nebe 31-34) günlerin geleceği cennetin özlemiyle yanıp tutuşan SEN hiç yol yordam öğretmeye kalkma.

Görüş Bildir